ثبت شرکت | ثبت برند | وکالت در دعاوی | موسسه حقوقی مشهور

بررسی طلاق توافقی ، مراحل، مدارک و هزینه آن

ثبت اختراع مخترع | ثبت اختراعات
ثبت اختراع ، مراحل و مدارک مورد نیاز آن
بهمن 19, 1396
وکیل طلاق
مشاوره با وکیل طلاق خبره + دانستنی های مهم طلاق
بهمن 27, 1396

بررسی طلاق توافقی ، مراحل، مدارک و هزینه آن

طلاق توافقی

طلاق توافقی

بررسی طلاق توافقی ، مراحل، مدارک و هزینه آنReviewed by موسسه حقوقی مشهور on Feb 8Rating: 5.0بررسی طلاق توافقی ، مراحل، مدارک و هزینه آنیکی از مهمترین وقایع زندگی انسان ازدواج است که البته در بعضی موارد به جدایی و طلاق منجر می شود. قبل از آنکه به موضوع مورد بحث یعنی طلاق توافقی بپردازیم بهتر است انواع طلاق را بشناسیم. بر اساس قوانین کشور وقوع امر طلاق از سه راه امکانپذیر است:

بررسی طلاق توافقی ، مراحل، مدارک و هزینه آن

یکی از مهمترین وقایع زندگی انسان ازدواج است که البته در بعضی موارد به جدایی و طلاق منجر می شود. قبل از آنکه به موضوع مورد بحث یعنی طلاق توافقی بپردازیم بهتر است انواع طلاق را بشناسیم. بر اساس قوانین کشور وقوع امر طلاق از سه راه امکانپذیر است:
1) طلاق به در خواست مرد
2) طلاق به درخواست زن
3) طلاق به درخواست زن و مرد
همانطور که گفتیم یکی از انواع طلاق، طلاق توافقی است، یعنی طلاقی که زن و شوهر متقاضی آن هستند ودر همه ی امور با یکدیگر توافق کرده و با مراجعه به دادگاه خانواده، اعلام توافق خود را در اموری از قبیل: مهریه زن، نفقه زن، اجرت المثل زن، حضانت فرزند مشترک شیوه استرداد جهزیه و … می نویسند و تقدیم دادگاه می نمایند.
پس از اینکه زوجین در امور مشترک به توافق رسیدند، می توانند برای طلاق توافقی اقدام کنند. توافقات مذکور در طلاق توافقی می تواند در جلسه دادگاه باشد یا در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد و به طریق رسمی ثبت شود و یا اگر طرفین مایل باشند از همان ابتدا به وکلای دادگستری مراجعه کنند و شرح توافقات خود را به وکلای خویش ارائه و وکلای ایشان مراحل طلاق توافقی را انجام می دهند.
برای گرفتن طلاق توافقی ، نیازی به شرایط و دلایل محکمه پسند وجود ندارد و زن و شوهر با توجه به شرایط و وضعیت خانوادگی خود به این نتیجه می رسند که دیگر نمی توانند با هم زندگی کنند.

برای درخواست طلاق توافقی به چه مدارکی نیاز داریم؟

باید توجه داشت که ثبت هر نوع طلاقی نیازمند رای دادگاه است حتی اگر طلاق توافقی باشد و در این راستا دفاتر رسمی طلاق بدون رای قطعی دادگاه نمی توانند به صرف مراجعه زوجین طلاق را ثبت کنند.
پس از آنکه زوجین اقدام به مشاوره حقوقی با وکیل با تجربه نمودند و در مورد تمام امور مالی و غیر مالی مرتبط با ازدواج، توافق داشته باشند و اگر اختلافی وجود نداشته باشد، مدارک لازم برای طلاق توافقی عبارت است از:
1) اصل سند ازدواج یا رونوشت عقدنامه که یکی از زوجین از دفترخانه ای که ازدواج در آن جا ثبت شده است دریافت کرده باشند.
2) اصل شناسنامه زوجین
3) اصل کارت ملی زوجین و در صورت عدم دسترسی فقط وجود شماره ملی الزامی می باشد.
زوجین باید با در دست داشتن مدارک فوق در تهران به دفتر خدمات قضایی و در شهرستان ها به واحد ثبت دادخواست، مراجعه نمایند. موضوع خواسته ی آنها در دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش است.

مراحل طلاق توافقی چگونه است؟

بعد از ثبت دادخواست، دادگاه صالح بر اساس آدرس محل سکونت مشترک زوجین تعیین می شود. بعد از تعیین دادگاه و شعبه مربوطه برای طرفین پیامکی ارسال می شود که در آن شعبه ی مربوطه و تاریخ رسیدگی مشخص می شود. زن و شوهر هر دو باهم باید در تاریخ مقرر به شعبه مراجعه کنند و در جلسه رسیدگی خواسته خود مبنی بر صدور گواهی عدم امکان سازش یا طلاق توافقی را مطرح کنند. در همان جلسه قاضی طرفین را به داوری ارجاع می دهد.
دادگاه به زوجین اعلام می کند از بین بستگان یا آشنایان مورد اعتمادشان داورانی را انتخاب و به دادگاه معرفی نمایند. اگر زوجین نخواهند یا نتوانند داوری معرفی کنند، دادگاه راسا مبادرت به انتخاب داور می کند.
علاوره بر معرفی داور، لازم است زوجین به مراکز مشاوره ای رجوع و علت عدم توافق خود را مطرح نمایند.
مشاور سعی در ایجاد صلح و سازش بین زوجین خواهد کرد و اگر این سازش حاصل نشود مشاور نظر کارشناسی خود را به صورت کتبی و مدلل به دادگاه اعلام می نماید.
پس از وصول نظر کارشناسی کارشناس و داور، قاضی آنها را بررسی و سپس گواهی عدم امکان سازش را صادر می کند. البته دادگاه هنگام صدور گواهی باید اطمینان حاصل کند که زن  باردار نمی باشد و رویه قضایی اینگونه است که زن را برای معاینه و صدور گواهی پزشک مبنی بر عدم بارداری به پزشک مورد اعتماد معرفی می نماید و در صورتی که زوجه باکره باشد باید در ضمن توافقات، به این امر اقرار کند و قبل از اجرای صیغه طلاق با مراجعه به پزشکی قانونی گواهی سلامت بکارت بگیرد. لازم به ذکر است که زوجین باید در همان جلسه دادگاه حق تجدیدنظر خواهی و فرجام خواهی خود را ساقط نمایند و با این کار رای دادگاه قطعی می شود و مدیر دفتر دادگاه گواهی قطعیت را در سه نسحه صادر و به هر یک از طرفین نسخه ای می دهد.
در این مرحله گواهی عدم امکان سازش صادر می شود. این گواهی سه ماه اعتبار دارد و اگر زوجین ظرف این مدت با مدارک لازم به یکی از دفاتر ثبت طلاق مراجعه ننمایند، اعتبار این گواهی و کلیه توافقلات مابین زوجین از درجه اعتبار ساقط است.

طلاق توافقی چقدر زمان می برد؟

طلاق توافقی با توجه به رویه مختلف شعب دادگاه های خانواده در تهران معمولا کمتر از 10 روز خواهد بود، اما در شهرستان ها بسته به هر شهرستانی رویه متفاوتی وجود دارد و ممکن است این زمان کوتاه تر یا طولانی تر باشد.

آیا پس از طلاق توافقی امکان پاک کردن طلاق از شناسنامه زوجین وجود دارد؟

پس از ثبت طلاق، در صورت عدم نزدیکی زوجین با ارائه حکم دادگاه و طلاقنامه به ادره ثبت احوال می توان شناسنامه را تعویض و شناسنامه سفید اخذ نمود و در صورت نزدیکی زوجین، فقط با ثبت ازدواج بعدی امکان تعویض شناسنامه وجود دارد.

آیا امکان طلاق توافقی بدون حضور زوجین وجود دارد؟

در صورتی که هم زوج و هم زوجه بخواهند برای انجام طلاق در دادگاه حضور نداشته باشند هر یک از زوجین باید یک وکیل انتخاب کنند که پیگیری تمام مراحل طلاق توافقی را انجام دهند. برای انجام و رسیدگی دادگاه، هر دو وکیل بایستی حضور داشته و به جای موکل خود پی گیر انجام مشاوره، ثبت دادخواست، جلسه رسیدگی دادگاه، ثبت طلاق در دفترخانه و غیره باشند و آن ها را انجام دهند.
لازم به ذکر است که وکلای پایه یک موسسه حقوقی مشهور تمام این مراحل مربوط به طلاق توافقی را بدون نیاز به حضور زوجین انجام می دهند.

مشکلات طلاق توافقی چیست؟

معمولا پس از صدور حکم طلاق توافقی ، شوهر هیچ اجباری برای حضور در دفترخانه ندارد و چون این طلاق با توافق طرفین صورت می گیرد به لحاظ قانونی حضور در دفتر خانه رسمی طلاق هم باید با توافق طرفین باشد و نمی شود توافق طرفین را با الزام همراه کرد، بنابراین برای حل این مشکل شاید بهترین راهکار این باشد که طرفین الزام رفتن به دفترخانه را هم جزئی از تعهدات خود در دادخواست ذکر کنند تا در نهایت در حکم دادگاه منعکس شود.در این صورت می توان الزام شوهر را به آنچه خود تعهد داده است از دادگاه درخواست کرد.

مزایای طلاق توافقی چیست؟

1. عدم تشکیل پرونده های متعدد در دادگاه ها.
2. جلوگیری از رجوع مکرر زوجین به دادگاه.
3. دخالت طرفین در طلاق و صدور گواهی عدم سازش.
4. کوتاه بودن زمان صدور گواهی عدم سازش برای اجرای طلاق.
5. مدت دار بودن این گواهی  در هرض سه ماه که سبب حفظ دوام عقد نکاح است در حالی که در حکم طلاق، که بدون مدت اجرایی است هر لحظه دوام زندگی تهدید می شود.
6. درگیری کمتر و کاهش تنش میان خانواده های زوجین.
7. احتمال رجوع بیشتر زوجین در آینده به یکدیگر و تشکیل مجدد زندگی مشترک.
8. کاهش استرس فرزندان.
نکته: باید یادآوری کنیم که در طلاق توافقی کراهت اصولا از جانب هر دو طرف یعنی هم زن و هم شوهر وجود دارد که با هم توافق می کنند از هم جدا شوند و معمولا زن از بخشی از حقوق مالی خود صرف نظر می کند به همین دلیل طلاق توافقی از نوع طلاق بائن می باشد. در صورتی که زن مدخوله باشد باید سه طهر عده نگه دارد و در صورتی که زن باکره باشد عده نخواهد داشت.
طلاق بائن در مقابل طلاق رجعی است. طلاق رجعی به این معناست که پس از اینکه طلاق بین زن و مرد صورت گرفت مرد می تواند بدون اینکه دوباره برای ثبت و خواندن صیغه ازدواج اقدامی کند به همسر خود رجوع کند، مشروط به اینکه در دوران عده باشد.

انجام کلیه امور مربوط به طلاق توافقی توسط وکلای خبره موسسه حقوقی مشهور

چنانچه به هر علتی تصمیم به طلاق توافقی گرفته اید و برای انجام امور مربوطه نیاز به مشاوره و یا وکیل طلاق مجرب و خبره دارید می توانید ضمن تماس با موسسه حقوقی مشهور از راهنمایی، مشاوره و خدمات وکالتی وکلای پایه یک باتجربه و خبره این موسسه بهره مند گردید.
 
آدرس وب سایت: https://www.mashhoor.ir 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراحل ثبت شرکت , روش ثبت شرکت
//]]>