ثبت شرکت | ثبت برند | وکالت در دعاوی | موسسه حقوقی مشهور

پلمپ دفاتر قانونی یا پلمپ دفاتر تجاری چیست و انواع آن کدام است؟

تعریف دارنده برات و آشنایی با حقوق و وظایف آن
دارنده برات کیست و چه وظایف و حقوقی دارد؟
بهمن 2, 1396
مسئولیت های عدم انجام پلمپ دفاتر قانونی
مسئولیت های قانونی عدم انجام پلمپ دفاتر قانونی چیست؟!
بهمن 6, 1396

پلمپ دفاتر قانونی یا پلمپ دفاتر تجاری چیست و انواع آن کدام است؟

پلمپ دفاتر قانونی | پلمپ دفاتر تجاری

پلمپ دفاتر قانونی | پلمپ دفاتر تجاری

پلمپ دفاتر قانونی یا پلمپ دفاتر تجاری چیست و انواع آن کدام است؟Reviewed by موسسه حقوقی مشهور on Jan 25Rating: 5.0پلمپ دفاتر قانونی یا پلمپ دفاتر تجاری چیست و انواع آن کدام است؟پلمپ دفاتر قانونی یکی از مهمترین وظایف تجار، شرکت ها و موسسات است که در صورت عدم توجه به آن دارای تبعات منفی بسیاری است. پلمپ دفاتر تجاری که در واقع همان پلمپ دفاتر قانونی است در این مقاله شرح داده شده است.

پلمپ دفاتر قانونی یا پلمپ دفاتر تجاری چیست و انواع آن کدام است؟

 

هر شخص تاجری و هر شرکت، موسسه و سازمانی که مشمول قوانین مالیات باشد، می بایست کلیه عملیات و مراودات مالی خود را در محل مناسبی که قانون تعیین نموده ثبت و نگهداری کند.
قانون برای ثبت و نگهداری مراودات مالی تجار، شرکت ها و موسسات، پلمپ دفاتر قانونی را ارائه کرده و آنها موظف هستند از سازمان امور مالیاتی پلمپ دفاتر قانونی یا همان پلمپ دفاتر تجاری خود را تحویل بگیرند.
دفاتر قانونی که به نام دفاتر تجاری نیز شناخته می شوند، برای مشخص نمودن فعالیت های مالی سالیانه شرکتها، بصورت اجباری در نظر گرفته می شوند.
 

آیا تفاوتی بین پلمپ دفاتر تجاری و پلمپ دفاتر قانونی وجود دارد؟

پاسخ منفی است! چرا که هیچ تفاوتی بین پلمپ دفاتر قانونی و پلمپ دفاتر تجاری وجود ندارد و در واقع هر دو به یک معنا هستند.

 

انواع دفاتر قانونی کدام است؟

دفاتر قانونی یا همان دفاتر تجاری انواع مختلفی دارد و هر کدام برای امر به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند.
دفاتر قانونی به دو نوع دفاتر رسمی و دفاتر غیر رسمی تقسیم می شود.
 در ابتدا به تعریف دفاتر رسمی قانونی و نحوه استفاده از آن و کاراییشان می پردازیم و سپس به سراغ دفاتر غیر رسمی خواهیم رفت.

 

الف) دفاتر رسمی:

طبق قانون تجارت 4 نوع دفاتر قانونی رسمی داریم که شامل موارد ذیل می باشد:
1) دفتر روزنامه
2) دفتر کل
3) دفتر دارایی
4) دفتر کپیه

 

1) دفتر روزنامه:

از بین دفاتری که گفتیم مهترین دفتر قانونی ، دفتر روزنامه است که برای پملپ دفاتر با آن سر و کار داریم و هر تاجری باید هر روز کلیه طلب ها، بدهی ها، مبادلات تجارتی و نیز معاملات مربوط به اسناد تجارتی شامل خرید، فروش، ضمانت و ظهرنویسی را در آن قید نماید.
همچنین می بایست کلیه واردات و صادرات تجاری و نیز مبالغی که برای مخارج شخصی خود برداشت می نماید را نیز در آن قید نماید.
دفتر روزنامه خودش بر دو نوع می باشد:
الف) دفتر روزنامه عمومی: تمامی معاملات و عملیات های مالی در آن ثبت می شود.
ب) دفتر روزنامه اختصاصی: دفتری است که به تفکیک نوع معامله، مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا دفتر روزنامه برای عملیات های مالی خرید، دفتر روزنامه برای عملیات مالی فروش، دفتر روزنامه پرداخت های نقدی، دفتر روزنامه دریافت های غیر نقدی و چک و غیره.

 

2) دفتر کل:

یکی دیگر از دفاتری که جهت پلمپ دفاتر تجاری با آن سر و کار داریم دفتر کل است و این دفتر، دفتری است که تمام عملیات مالی ثبت شده در دفتر روزنامه به آن منتقل می شود. دفتر کل این قابلیت را دارد که با توجه به نحوه نگارش آن شما میتوانید صورت های مالی و مانده حساب را از آن بدست آورید. برای هر حساب به طور جداگانه در دفتر کل یک صفحه وجود دارد و هر تاجری باید کلیه معامله های خود را حداقل هفته ای یکبار از دفتر روزنامه استخراج کند و با تعیین اینکه مربوط به کدام نوع از معاملاتی است که در طی هفته انجام داده است در صفحه مخصوص به آن، در دفتر کل بطور خلاصه قید نماید.

 

3) دفتر دارایی:

دفتری است که هر تاجری باید هر سال لیست کامل و جامعی از کلیه دارایی های منقول و غیر منقول، بدهی ها و مطالبات سال گذشته خود را به صورت جزء به جزء و ریز و به ترتیب در آن قید کند و آن را امضاء نماید و برای انجام این کار حداکثر تا پانزدهم فروردین سال بعد فرصت دارد.
باید در نظر داشته باشید که در حال حاضر هنگام پلمپ دفاتر تجاری گزینه ای به نام دفتر دارایی وجود ندارد.

 

4) دفتر کپیه:

دفتری است که هر تاجری باید کلیه مخابرات، مراسلات و همچنین کلیه صورتحساب هایی که صادر می نماید را با رعایت تاریخ در آن ثبت نماید. همچنین تاجر باید کلیه مراسلات و مخابرات و صورتحساب های وارده خود را به ترتیب تاریخ ورود آن ها مرتب کند و در لفاف مخصوصی ضبط و نگهداری نماید.
البته باید در نظر داشته باشید که از بین دفاتر قانونی ، تنها دفتر روزنامه و دفتر کل جهت اخذ پلمپ دفاتر قانونی ، مورد نیاز است و دفتر کپیه نیز همانند دفتر دارایی به غیر از موارد خاص مرسوم نیستند.

 

ب) دفاتر غیر رسمی:

دفتر معین جزء دفاتر قانونی بوده اما غیر رسمی می باشد. این دفتر برای مجزا کردن حسابهای دفتر کل در صورت لزوم نگهداری می شود.

 

انواع دفتر معین:

1) دفتر معین بدهکاران
2) دفتر معین بستانکاران
3) دفتر معین اموال
کار دفاتر معین این است که گاهی نمی شود اطلاعات دقیق و جزئی حساب ها را از دفتر کل استخراج کرد، برای همین با ثبت این حسابها در دفاتر معین این کار راحتتر صورت می گیرد.

 

در پایان لازم به ذکر است چنانچه در ارتباط با پلمپ دفاتر سوالی دارید یا نیاز به اخذ پلمپ دفاتر خود دارید می توانید از طریق راه ها ارتباط با ما، با کارشناسان خبره موسسه حقوقی مشهور در تماس باشید و از مشاوره رایگان کاملا تخصصی بهره مند گردید.

 

مقالات بیشتر از همین نویسنده:

کد اقتصادی چیست و چرا اخذ کد اقتصادی بسیار مهم و ضروری است؟

دلایل مهم ثبت برند و زمان، مراحل و مدارک مورد نیاز آن

جواز تاسیس صنایع و تمام آنچه که در مورد آن باید بدانید

ثبت طرح صنعتی و هر آنچه که برای آن مورد نیاز است

تمام آنچه که در مورد کارت بازرگانی باید بدانید!

لیست کامل طبقه بندی علائم تجاری

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراحل ثبت شرکت , روش ثبت شرکت
//]]>