ثبت شرکت | ثبت برند | وکالت در دعاوی | موسسه حقوقی مشهور

کد اقتصادی چیست و چرا اخذ کد اقتصادی بسیار مهم و ضروری است؟

اخذ کارت بازرگانی و دانستنی های آن
تمام آنچه که در مورد کارت بازرگانی باید بدانید!
بهمن 7, 1396
دانستنی های مفید ثبت برند
دلایل مهم ثبت برند و زمان، مراحل و مدارک مورد نیاز آن
بهمن 9, 1396

کد اقتصادی چیست و چرا اخذ کد اقتصادی بسیار مهم و ضروری است؟

اخذ کد اقتصادی

اخذ کد اقتصادی

کد اقتصادی چیست و چرا اخذ کد اقتصادی بسیار مهم و ضروری است؟Reviewed by موسسه حقوقی مشهور on Jan 28Rating: 5.0کد اقتصادی چیست و چرا اخذ کد اقتصادی بسیار مهم و ضروری است؟خذ کد اقتصادی یکی از مهمترین وظایف و تکالیف تجار، شرکت ها و موسسات است. چرا که در هنگام انعقاد قراردادهای مهم تجاری و کاری، اخذ کارت بازرگانی، رتبه بندی شرکت و اخذ گرید، شرکت در مناقصات و برخی رقابت های شغلی و حرفه ای و همچنین شاید از همه این موارد مهمتر در هنگام تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی، داشتن این کد از اهمیت بسزایی برخوردار است.

کد اقتصادی چیست و چرا اخذ کد اقتصادی بسیار مهم و ضروری است؟

 
اخذ کد اقتصادی یکی از مهمترین وظایف و تکالیف تجار، شرکت ها و موسسات است. چرا که در هنگام انعقاد قراردادهای مهم تجاری و کاری، اخذ کارت بازرگانی، رتبه بندی شرکت و اخذ گرید، شرکت در مناقصات و برخی رقابت های شغلی و حرفه ای و همچنین شاید از همه این موارد مهمتر در هنگام تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی، داشتن این کد از اهمیت بسزایی برخوردار است.
به دلیل اهمیت بسیار زیاد موضوع کد اقتصادی ، در این مقاله ضمن تعریفی که از این کد ارائه داده ایم، شما را با اهمیت و ضرورت اخذ کد اقتصادی نیز آشنا می کنیم و در پایان بررسی می کنیم که داشتن این کد برای چه اشخاصی ضروری است و نیز می خوانیم که در چه مواردی نیازی به اخذ این کد وجود ندارد.

 

کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی ، شماره ای 12 رقمی است که برای اشخاص حقیقی و حقوقی که به تولید کالا یا ارائه خدمات می پردازند اختصاص داده می شود.
این کد جهت شناسایی شخص، شرکت یا موسسه در واحد مالیاتی استفاده می شود و تمامی شرکت های ثبت شده،  ملزم به اخذ کد اقتصادی هستند.
هر شرکت یا موسسه بعد از اینکه به ثبت رسید و آگهی تاسیس آن در روزنامه رسمی منتشر گردید، باید حداکثر ظرف 2 ماه در اداره مالیات حوزه ای که به آدرس شرکت یا موسسه مرتبط است، تشکیل پرونده داده و نسبت به اخذ کد اقتصادی اقدام نماید.

 

چرا اخذ کد اقتصادی بسیار مهم و ضروری است؟

1) شرکت شما هنگامی که تصمیم به انعقاد قراردادهای پر منفعت با شرکت ها و سازمان های کوچک و بزرگ دارد، از سوی این شرکت ها و سازمان ها حتما با درخواست ارائه کد اقتصادی مواجه می شود و چنانچه نخواهید یا نتوانید این کد را ارائه دهید، بدون تردید از انعقاد یک قرارداد جذاب و پر منفعت محروم می شوید و طبیعتا با توجه به بازار پر رقابت امروزه، رقبای شما به راحتی جای شما را می گیرند و این فرصت سوزی ها گاها جبران ناپذیر است.
2) فلسفه وجودی اکثر غریب به اتفاق شرکت ها، حضور فعال و رقابت در کسب و کارهای مختلف است و یکی از مهمترین میدان های رقابت حضور در مناقصات و مزایده ها است که برای حضور موفق در بسیاری از پر سودترین مناقصات و مزایده ها، داشتن گرید و رتبه بندی شرکت است. یعنی شرکت شما از سوی دستگاه مناقصه گذار یا برگزار کننده مزایده تنها در صورتی مجاز به حضور و ارائه رزومه و پاکت پیشنهادی قیمت است که دارای گرید باشد و قبل از آن برای اینکه بتوانید برای رتبه بندی و اخذ گرید شرکت خود اقدام نمایید، لازم است که برای شرکت خود حتما کد اقتصادی دریافت کرده باشید.
3) در بسیاری از موارد تجار و شرکت ها برای انجام امور حرفه ای و همچنین برای کسب درآمد و سود نیاز به واردات و صادرات دارند و به همین دلیل نیازمند کارت بازرگانی هستند و برای اینکه بتوانند کارت بازرگانی دریافت نمایند لازم است که قبلا اقدام به اخذ کد اقتصادی نموده باشند.
 
نکته: برای مطالعه تمام آنچه که در مورد کارت بازرگانی باید بدانید، اینجا را کلیک نمایید.
 
4) شاید بتوان گفت مهمترین دلیل اخذ کد اقتصادی دوری از مشکلات و گرفتاری های مالیاتی است !
زیرا همانطور که می دانید طبق قوانین، هر شخص تاجری و نیز هر شرکت، موسسه و سازمانی که به نحوی در کشورمان به فعالیت می پردازد، مکلف است وظایف و تکالیف مالیاتی خود را طبق قانون و در موعد مقرر انجام دهد تا علاوه بر اینکه دچار مشکلات مالیاتی نشود، بتواند از برخی معافیت های قانونی مالیاتی نیز بهره مند گردد.
یکی از مهمترین این وظایف و تکالیف مالیاتی، تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی طبق مقررات قانونی ور موعد مقرر است. در حال حاضر برای ارسال اظهارنامه مالیاتی هر سال، حداکثر فرصتی که برای اشخاص حقیقی در نظر گرفته شده است پایان خردادماه سال بعد و حداکثر فرصتی که برای اشخاص حقوقی در نظر گرفته شده است پایان تیر ماه سال بعد است و برای ارسال اظهارنامه مالیاتی یکی از ضروری ترین و مهمترین اطلاعاتی که در سامانه اداره مالیات و در فرمهای مربوطه باید وارد نمایید تا بتوانید با موفقیت اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنید ارائه کد اقتصادی است و اگر این کد را نداشته باشید نمی توانید اظهارنامه را ارسال کنید و در نتیجه ضمن اینکه از معافیت های مالیاتی بهره مند نمی شوید، به احتمال بسیار زیاد مالیات شما بصورت علی الراس محاسبه می شود که ممکن است بسیار بیشتر از مقدار واقعی مالیاتی باشد که در اصل باید می پرداختید.

 

اخذ کد اقتصادی برای چه کسانی ضروری است؟

کلیه ی اشخاص حقوقی که به توزیع هر نوع کالا و ارائه کارها امور خدماتی، تولیدی، مونتاژ و واردات و صادرات اشتغال دارند و همچنین کلیه ی اشخاص حقیقی که در امور فوق الذکر فعالیت دارند و دارای مجوز کسب و کار از مراجع مربوطه یا دارای محلی برای فعالیت تجاری هستند، صلاحیت دریافت کد اقتصادی را دارند.
از دلایل نیاز به کد اقتصادی برای امور مهم تجاری عبارت است از:
1) صور فاکتور رسمی
2) اخذ کارت بازرگانی
3) رتبه بندی و اخذ گرید
4) شرکت در مناقصات و مزایده ها
5) اخذ قرارداد با شرکتهای دولتی
6) انعقاد قرارداد با شرکت های خصوصی حرفه ای
 

در چه مواردی نیازی به اخذ کد اقتصادی وجود ندارد؟

1) مساجد، تکایا و حسینه ها نیازی به اخذ کد اقتصادی ندارند.
2) اشخاص حقیقی که به فعالیت هنری از قبیل فیلم سازی و فعالیت های مرتبط، طراحی، خطاطی، نقاشی، ترجمه ی کتاب، گرافیک، ویراستاری و نویسندگی اشتغال دارند.
 
برای آشنایی با تخلفات رایج در مورد کد اقتصادی و مجازات هایی که در پی دارد، اینجا را کلیک نمایید.
برای آشنایی با مراحل اخذ کد اقتصادی اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی، اینجا را کلیک نمایید.
برای آشنایی با مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی اشخاص حقیقی، اینجا را کلیک نمایید.
برای آشنایی با مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی اشخاص حقوقی، اینجا را کلیک نمایید.
 
 در پایان لازم به ذکر است چنانچه در ارتباط با کد اقتصادی و نیز اقدامات لازم برای اخذ آن و نیز مسائل حقوقی مرتبط با آن، نیاز به مشاوره تخصصی داشتید می توانید از طریق را ههای ارتباط با ما، با کارشناسان خبره و آموزش دیده موسسه حقوقی مشهور در تماس باشید.

 

مقالات بیشتر از همین نویسنده:

پلمپ دفاتر قانونی یا پلمپ دفاتر تجاری چیست و انواع آن کدام است؟

دلایل مهم ثبت برند و زمان، مراحل و مدارک مورد نیاز آن

جواز تاسیس صنایع و تمام آنچه که در مورد آن باید بدانید

ثبت طرح صنعتی و هر آنچه که برای آن مورد نیاز است

تمام آنچه که در مورد کارت بازرگانی باید بدانید!

لیست کامل طبقه بندی علائم تجاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراحل ثبت شرکت , روش ثبت شرکت
//]]>