بررسی امتیازات و حقوق خواهان در دادرسی

  • 17 فروردین 1397
  • محسن شیخ ها
  • 0 پرسش و پاسخ

بررسی امتیازات و حقوق خواهان در دادرسی تسریع در روند رسیدگی به دادرسی، احقاق حق و حکم به عدالت زمانی بیش از پیش محقق خواهد شد که طرفین ادعا نسبت به حقوق و تکالیف و الزامات خود اگاه باشند، چه اینکه در سایه این آگاهی است که می توان با برداشتن قدم‌های سنجیده و حساب […]

بررسی امتیازات و حقوق خواهان در دادرسی

تسریع در روند رسیدگی به دادرسی، احقاق حق و حکم به عدالت زمانی بیش از پیش محقق خواهد شد که طرفین ادعا نسبت به حقوق و تکالیف و الزامات خود اگاه باشند، چه اینکه در سایه این آگاهی است که می توان با برداشتن قدم‌های سنجیده و حساب شده تری راه به سوی حق و عدالت باز کرد.

 به چه کسی خواهان گفته می شود؟

طبق قانون هر شخصی دارای یک سری حقوق و امتیازاتی است، همچنین قانون به صاحبان این حقوق اجازه داده است تا در صورتی که شخص یا اشخاصی مخل و مزاحم استفاده افراد از حقوقشان شد، بتوانند از حمایت قانون برخوردار باشند و در دادگاه حقوقی به عنوان خواهان طرح دعوا نمایند.
بنابراین شخص زمانی به عنوان خواهان این حقوق به دادگاه می رود که حقوق او در معرض انکار یا از بین رفتن باشد. این در حالی است که اعطای حق مراجعه به دادگاه پایان حمایت قانونگذار نیست و  قانونگذار با وضع قواعد و مقرراتی همواره خواهان را در راه رسیدن به حقوق قانونی خود مورد حمایت قرار داده است؛ اما قانونگذار علاوه بر وضع این امتیازات، تکالیفی را هم برای خواهان در راه مطالبه حقوق خود در نظر گرفته است.

حقوق و امتیازات خواهان در دادرسی کدام موارد است؟

1. خواهان حق دارد که شخصاً و بدون نیاز به وکیل دادگستری، ادعای خود را در دادگاه مطرح کند.
2. خواهان می تواند علاوه بر خواسته اصلی خود، خواسته دیگری را با رعایت شرایط قانونی بر علیه خوانده مطرح کند.
3. در بعضی موارد مانند اینکه موضوع مورد ادعای خواهان مال منقول باشد (مال منقول مالی است که به راحتی و بدون آنکه خراب شود، قابل جابجایی باشد)، یا ناشی از روابط بازرگانی و یا قراردادی باشد، وی می تواند برای طرح ادعای خود، علاوه بر دادگاه محل زندگی خوانده، به دادگاه محل مال منقول یا محل ایجاد قرارداد یا اجرای آن مراجعه کند.
به طور مثال، دارنده برای مطالبه (خواستن) وجه چک برگشتی می تواند به دادگاه محل وقوع عقد یا قرارداد یعنی محل صدور چک،  یا به دادگاه محل انجام تعهد یعنی محل استقرار بانک محال علیه و یا مطابق قواعد عام به دادگاه محل اقامت خوانده مراجعه نماید. یا در دعوای مطالبه مهریه، زوجه می تواند علاوه بر دادگاه محل اقامت زوج به دادگاه محل وقوع عقد نکاح، یا دادگاه محل اقامت خود نیز مراجعه کند.
4. در مواردی ممکن است که خواهان با وجود پیروزی در دعوا، باز هم به حق خود نرسد، زیرا ممکن است حق او تا قبل از شناسایی به واسطه حکم دادگاه از بین برود، به عبارتی دیگر نوش دارو پس از مرگ سهراب باشد.
پس در مواردی که خواهان احتمال می دهد تا زمان صدور حکم، ممکن است حق وی از بین برود، می تواند از دادگاه قبل از مطرح نمودن خواسته اصلی یا همزمان با آن، درخواست توقیف یا همان تامین خواسته و همچنین درخواست دستور موقت در مورد حق مورد ادعای خود را بنماید. در اینصورت با در امان نگه داشتن مال مورد ادعای خواهان، دیگر بیم از بین رفتن آن نمی رود. به عبارتی دیگر وی با این اقدام مرحله اجرای حکم را که آخرین مرحله می باشد، به مرحله اول آورده است.
5. خواهان حق خواهد داشت در هر مرحله ای با دعوت طرف خود، موضوع را از طریق سازش حل کند. در این شیوه هیچ محدودیتی برای خواهان از نظر تعداد دفعات درخواست سازش وجود ندارد.
6. خواهان می تواند تا قبل از آنکه دادگاه رای صادر کند، ادعای خود را پس بگیرد که در اینصورت دادگاه تصمیم مناسبی خواهد گرفت.
7. خواهان می تواند پیش از مطرح نمودن دعوا در دادگاه، به طور رسمی و از طریق ارسال اظهارنامه (اظهارنامه وسیله رسمی مطالبه حق است)، حق مورد ادعایی خود را از طرف خود بخواهد.
8. اصولاً خواهان می تواند در صورتی که دادگاه حق مورد ادعای وی را با قرار رد نمود، به آن اعتراض کند و یا مجدداً ادعای خود را مطرح نماید.
9. خواهان می تواند خواسته خود را کم کند یا حتی بر آن بیفزاید، همچنین این امکان را خواهد داشت که نحوه دعوای یا خواسته خود را نیز تغییر دهد.
در پایان لازم به ذکر است چنانچه تصمیم به طرح هر نوعی از دعوا اعم از کیفری، حقوقی، خانواده و غیره را دارید و یا اگر دعوایی بر علیه شما طرح شده و نیاز به مشاوره حقوقی با وکیل با تجربه و استفاده از خدمات حقوقی وی را دارید، می توانید ضمن تماس با موسسه حقوقی مشهور از خدمات تخصصی مشاوران مجرب و وکلای پایه یک باتجربه موسسه ما بهره مند گردید.

 

 

پیوند: وکیل چک  |  وکیل ملکی  |  وکیل طلاق  |  کلاهبرداری  |  طلاق توافقی  |  سرقت  |  ثبت شرکت

 

شما هم نظر خود را در مورد این مقاله ثبت کنید بدون دیدگاه