علامت تجاری چیست و نحوه ثبت علامت تجاری چگونه است؟

مرداد 26, 1396
Mashhoor.ir
علامت تجاری چیست و نحوه ثبت علامت تجاری چگونه است؟Reviewed by تحریریه مشهور on Aug 17Rating: 5.0علامت تجاری چیست و نحوه ثبت علامت تجاری چگونه است؟امروزه با توجه به بیشتر شدن میزان رقابت در بازار کسب و کار موجب توجه صاحبین مشاغل  به ماندگاری بیشتری احتیاج است

علامت تجاری چیست و نحوه ثبت علامت تجاری چگونه است؟

علامت تجاری

ثبت شرکت

ثبت شرکت

ثبت شرکت

 

” ثبت شرکت خود را با مشاوران ما در میان بگذارید

رقابت دربازار کسب و کار

 

امروزه با توجه به بیشتر شدن میزان رقابت در بازار کسب و کار موجب توجه صاحبین مشاغل  به ماندگاری دربازاروعلاوه برآن باعث تمایل بیش ازپیش ایشان به ماندگاری دراذه ان مشتریان شده است و در این راستا یکی از مهمترین نکات ایجاد وجه تمایز از سایر رقبا و ماندگاری در صحنه رقابتثبت علامت تجاری یا همان ثبت برند می باشد.

علامت تجاری به معنای انتخاب  نام یا طراحی نشانه ایی خاص جهت معرفی فعالیت های یک مجموعه است.

علامتی که به صورت گویا در حافظه بصری افراد باقی می ماند به عنوان شناسه معرفی محصول و یا خدمات یک شخص یا یک مجموعه به جامعه می باشد.

در مواردی که این نشانه درست و حرفه ای  انتخاب، طراحی  و ثبت شده است حتی نسبت به نام مجموعه ماندگاری عمیق تر و طولانی تری داشته است به عنوان مثال شرکت اپل که امروزه برای همگان نامی آشناست دارای علامت یا لوگویی است که شاید حتی از نام آن مشهور تر و ماندگار تر باشد.

دانستن این نکته ضروری و بسیار مهم است که علامت تجاری علامتی است که در نهایت سادگی و اختصار طراحی می شود و اشاره به فعالیت یک مجموعه دارد و در طراحی آن می توان از حروف و یا اشکال مختلف یا خاصی استفاده نمود .

 

ثبت این علامت

مرحله پس از انتخاب و طراحی یک علامت تجاری مناسب ، ثبت این علامت می باشد که به صورت انحصاری معرف فعالیت آن مجموعه  است  و استفاده از  آن توسط افراد دیگر منجر به پیگرد قانونی شده و شامل جرائم گاها سنگینی برای شخص یا مجموعه متخلف است.

بنابر این لازم است به ضرورت و اهمیت ثبت علامت تجاری توجه ویژه ای فرمائید .

دراین قسمت  اشاره می کنیم که چه علامت هایی به عنوان علامت تجاری یا برند قابل ثبت است :

هر کلمه، حرف، عدد، ترسیمات دستی یا هندسی، عکس، شکل، رنگ یا ترکیبی از اینها که قدرت معرفی یک مجموعه را داشته باشد و باعث تشخیص یک کالا از سایر کالا ها شود علامت تجاری محسوب می شود و قابل ثبت می باشد و در برخی از کشورها  از جمله کشور ما شعارهای تبلیغاتی نیز به صورت انحصاری قابل ثبت می باشند.

 

اما چه علامت هایی به عنوان علامت تجاری قابل ثبت نمی باشند؟

 

در پاسخ به این سوال باید گفت طبق ماده 32 قانون علامت درموارد زير قابل ثبت نيست‌:

الف ـ نتواند  كالاها يا خدمات يك مؤسسه را از كالاها و خدمات مؤسسه ديگرجدا سازد.

ب ـ برخلاف موازين شرعي و اسلام يا نظم عمومي يا اخلاق حسنه باشد.

ج ـ مراكز تجاري يا عمومي را به ويژه درمورد مبدأ جغرافيايي كالاها يا خدمات يا خصوصيات آنها گمراه كند.

د ـ عينا يا تقليد نشان نظامي‌، پرچم‌، يا ساير نشانهاي مملكتي يا نام يا نام اختصاري يا حروف اول يك نام يا نشان رسمي متعلق به كشور، سازمانهاي بين‌الدولي يا سازمانهايي كه تحت كنوانسيونهاي بين‌المللي تأسيس شده‌اند، بوده يا موارد ذکر شده  يكي از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن كه توسط مقام صلاحيتدار كشور مربوط يا سازمان ذي‌ربط اجازه استفاده از آن داده شده باشد.

هـ ـ کپی يا به طرز گمراه‌كننده‌اي شبيه يا ترجمه يك علامت يا نام تجاري شود كه براي همان كالاها يا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه ، شرکت یا شخص ديگري در ايران باشد.

و ـ عين يا شبيه آن قبلاً براي خدمات غيرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن كه عرفاً ميان استفاده از علامت و مالك علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالك علامت قبلي لطمه وارد سازد.

ز ـ عين علامتي باشد كه قبلاً به نام مالك ديگري ثبت شده و يا تاريخ تقاضاي ثبت آن مقدم يا داراي حق تقدم براي همان كالا و خدمات و يا براي كالا و خدماتي است كه به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فريب و گمراهي شود.

 ” ثبت شرکت و  ثبت علامت تجاری”

مدارک لازم و مراحل ثبت علامت تجاری به شرح زیر است:

 

1-ورود اطلاعات و بارگذاری اسکن مدارک زیر در سامانه اداره مالکیت صنعتی و تکمیل فرم اینترنتی اظهارنامه ی ثبت علامت تجاری

الف)اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه وکارت ملی،کپی مدارک دال برفعالیت شخص متقاضی اعمازجوازکسب،جوازتاسیس،پروانه بهرهبرداریوغیره،نمونه گرافیکی ۶×۶ سانتیمتر علامت مورد درخواست ، کپی کارت بازرگانی شخص متقاضی در صورتی که  علامت لاتین مورد نظر باشد، توصیف علامت ، ارائه مستند معتبر معنی علامتدر صورتی که علامت  دارای معنای خاص و غیر معمول است.

ب)اشخاص حقوقی: کپی مدارک دال برفعالیت شخص حقوقی متقاضی اعم ازجوازکسب،جوازتاسیس،پروانه بهرهبرداری وغیره،تصویراولین روزنامه ی رسمی  تاسی شرکت و روزنامه ی رسمی آخرین تغییرات  شرکت ، کپی شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضا شرکت ، نمونه گرافیکی ۶×۶ سانتیمتر علامت مورد درخواست ، کپی کارت بازرگانی شرکت در صورتی که علامت لاتین مورد نظر باشد ، توصیف علامت ، ارائه مستند معتبر معنی علامت در صورتی که علامت دارای معنای خاص و غیر معمول باشد‌.

پ) تعیین طبقات مورد نظر جهت ثبت علامت تجاری در آن طبقات با توجه به مجوز فعالیتی که ارائه شده

ت) پر کردن فرم اینترنتی درخواست استفاده از حق تقدم ( در صورت لزوم ) در صورتی که متقاضی بخواهد با استناد به تقاضای ثبت یا ثبت نهایی علامت در خارج از کشور از مزایای حق تقدم  ( حداکثر ۶ ماه ) استفاده نماید که می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تنظیم اظهارنامه علامت یا حداکثر ظرف ۱۵ روز از آن تاریخ تسلیم نماید.

ث) در صورتی که درخواست ثبت علامت تجاری بصورت جمعی را دارید می بایست نسخه ای از شرایط و ضوابط  استفاده از علامت جمعی را که به تائید مقام صلاحیت دار ذیربط رسیده است ارائه نمائید.

 

مواردی که برای ثبت شرکت و ثبت علامت تجاری بدانید

ج) پرداخت مبلغ اضهارنامه بصورت اینترنتی و دریافت شماره اظهارنامه و رمز عبور که به شماره تلفن همراه متقاضی پیامک میشود.

لازم به تذکراست،پرداخت هزینه نشانه تائیدوثبت نهاییاظهارنامهمحسوبشدهو پس از آن امکانبرگرداندنهزینه وتغییراطلاعاتوضمائم وجود ندارد ومتقاضیمیتواند صرفاتازمانیکهاظهارنامهیاوهنوزثبت نهایینشدهاستنسبت به ویرایش اطلاعات و ضمایم اظهارنامه ثبت برند اقدام نماید.

2- پس از طی مراحل بالا ، پرونده متقاضی در نوبت کارتابل کارشناسان ( ۳کارشناس ) و همچنین رئیس اداره ثبت علامت تجاری قرار می گیرد و ایشان اظهارنام هراازلحاظ انطباق باشرایطومقررات مندرج درقانون ثبت علائم تجاری بررسی میکنندودرصورتیکه علامت راقابلثبتبدانند،اجازه ی منتشرکردن آگهی مربوط به آن راصادرمیکنند وگرنه در صورت ابلاغ اخطار ، می بایست رفع نقص سریعا و در مدت زمان حداکثر ۳۰ روز صورت بگیرد و در غیر اینصورت درخواست بطور کل رد میگردد.

3- پس از آن که ثبت علامت تجاری از نظر اداره مالکیت صنعتی بلامانع تشخیص داده شد و پیش نویس آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری صادر گردید ، متقاضی یا نماینده قانونی وی می بایست ضمن مراجعه حضوری به اداره مالکیت صنعتی نسبت به تشکیل پرونده بصورت فیزیکی اقدام نمایند و کپی برابر اصل کلیه مدارکی که اسکن آن ها را در هنگام ثبت اظهار نامه ثبت علامت تجاری در سامانه بارگذاری و ثبت کرده اند به کارشناس اداره تحویل نمایند.

4- پس از این مرحله و در صورت عدم مغایرت مدارک فیزیکی با مدارک اسکن شده و بارگذاری شده در سامانه ، با توجه به شماره مکانیزه ای که در سامانه به پرونده علامت تجاری مورد نظر اختصاص یافته است متقاضی باید نسبت به پرداخت مبلغ انتشار روزنامه رسمی نوبت اول ثبت علامت تجاری از طریق سایت روزنامه رسمی اقدام نماید.

5- پس از گذشت 30 روز از انتشار روزنامه رسمی نوبت اول در صورتی که شخص یا اشخاصی نسبت به ثبت علامت تجاری مورد نظر ادعا یا اعتراضی نداشته باشند می بایست متقاضی نسبت به پرداخت روزنامه رسمی نوبت دوم ثبت علامت تجاری اقدام نماید و پس از انتشار روزنامه رسمی نوبت دوم با در دست داشتن هر دو روزنامه رسمی نوبت اول و دوم و سایر مدارکی که در سامانه از متقاضی درخواست شده است مجددا به صورت حضوری در محل اداره مالکیت صنعتی (طبقه دوم) حاضر شده و سند مالکیت علامت تجاری خویش را تحویل بگیرد.

 

 “ثبت شرکت “

“ مشاوره رایگان  تلفن : ۸۸۲۱۴۸۲۱ (۰۲۱) “

 

منبع : http://www.mashhoor.ir

مشاور رایگان در امور حقوقی و ثبتی شما مشاور رایگان

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

  • بازتاب: معمار صنعت
نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد