ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

ثبت شرکت

تیر ۱, ۱۳۹۶
ادمین

ثبت شرکت

 

ثبت شرکت یکی از پرمتقاضی ترین خدماتی است که توسط اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری که از زیر مجموعه های قوه قضائیه محسوب می گردد ارائه می شود و به دلایل مختلف، همواره شاهد افزایش متقاضیان ثبت شرکت هستیم.

 

با بروز رسانی های مداوم و همیشگی که در سامانه اینترنتی اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری رخ می دهد، و با توجه به بخشنامه های متعددی که مرتّباً در این اداره ابلاغ و اجرا می گردد، به این نتیجه می رسیم که برای انجام دقیق و بدون اشتباه امور مربوط به ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت باید کاملاً به روز باشیم.

 

برای این منظور در این مقاله به صورت کامل و جامع به فرآیند ثبت شرکت و جدیدترین اطلاعات مورد نیاز آن و همچنین مراحل ثبت شرکتها و مدارک مورد نیاز آن و همچنین هزینه ثبت شرکت پرداخته ایم.

 

چنانچه تصمیم به ثبت برند و ثبت شرکت در تهران و یا شهر دیگری از ایران عزیزمان را دارید، می توانید از مشاوره های تخصصی و رایگان کارشناسان مجرب ما بهره مند شوید ۴۳۰۰۰۴۳۰-۰۲۱

 

ثبت شرکتها

ثبت شرکتها

ثبت شرکت به چه معناست؟

 

زمانی که دو یا چند نفر تصمیم می گیرند سرمایه، تخصص، انرژی، زمان، مسئولیت ها، تکالیف و سود و زیان خود را با یکدیگر جمع نمایند و در قالب و ساختاری قانونی به فعالیت بپردازند، برای اینکه از حمایت های وسیع قانونی برخوردار شوند، می بایست شرکت خود را مطابق با یکی از انواع شرکت های ۷ گانه مندرج در قانون تجارت تشکیل داده و در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت برسانند که به کل این فرآیند اختصارا ” ثبت شرکت ” گفته می شود.

 

انواع شرکت ها در ایران کدامند؟

 

مطابق با ماده ۲۰ قانون تجارت، انواع شرکت هایی که در ایران وجود دارند به شرح ذیل است:

 

۱-  شرکت سهامی ( اعم از شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص)

 

۲- شرکت با مسئولیت محدود

 

۳- شرکت تضامنی

 

۴- شرکت مختلط غیر سهامی

 

۵- شرکت مختلط سهامی

 

۶- شرکت نسبی

 

۷- شرکت تعاونی تولید و مصرف

 

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که با حضور حداقل دو نفر شریک تشکیل می شود که به آنها شرکاء شرکت گفته می شود و مسئولیت هر کدام از آن ها در شرکت، محدود به میزان سرمایه ای است که به شرکت آورده اند و نام شرکت با مسولیت محدود نیز از همین موضوع آمده است.

 

در شرکت با مسئولیت محدود، مدّت مدیریت هر کدام از اعضاء هیئت مدیره کاملا در اختیار خود اعضاء شرکت است و از این جهت هیچگونه محدودیتی وجود ندارد.

 

در شرکت با مسئولیت محدود الزام قانونی به حضور بازرسین وجود ندارد، مگر اینکه تعداد شرکاء شرکت بیش از ۱۲ نفر باشد که در اینصورت حضور هیئت نظار الزامی است.

 

حداقل سرمایه مورد نیاز جهت تاسیس و ثبت شرکت با مسئولیت محدود ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۱ ریال است.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود به شرح ذیل است:

 

۱-  دو برگ از تقاضانامه شرکت

 

۲-  دو برگ از شرکتنامه شرکت

 

۳-  دو نسخه از اساسنامه شرکت

 

۴-  کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی کلیه شرکاء

 

۵-  اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری اعضاء هیئت مدیره

 

۶-  اصل مجوز صادره از مرجع صلاحیتدار (در صورتی که موضوع شرکت مجوزی باشد)

 

۷-  دو نسخه امضاء شده از صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت و صورتجلسه هیئت مدیره

 

۸- اصل وکالتنامه وکیل دادگستری (اگر تصمیم دارید که از طرف شما وکیل دادگستری به اداره ثبت شرکتها مراجعه نماید)

 

۹- تعهد نامه کلیه اعضاء هیئت مدیره مبنی بر نداشتن سوء پیشینه کیفری و نداشتن محدودیت های قانونی برای عضویت در هیئت مدیره و همچنین قبول سمت در هیئت مدیره شرکت

 

ثبت شرکتها

ثبت شرکتها

ثبت شرکت سهامی خاص

 

برای ثبت شرکت سهامی خاص، حضور حداقل ۳ نفر سهامدار و ۲ نفر بازرس (یک نفر بازرس اصلی و یک نفر بازرس علی البدل) الزامی است.

 

در شرکت سهامی خاص حضور حداقل ۲ نفر از سهامداران در ترکیب هیئت مدیره شرکت الزامی است و در این شرکت، اعضاء هیئت مدیره نمی توانند خارج از سهامداران باشند.

 

سرمایه شرکت سهامی خاص می بایست بصورت قطعات مساوی سهام باشد و همچنین باید ارزش اسمی هر سهم با سهم دیگر برابر باشد.

 

مدت مدیریت اعضاء هیئت مدیره در شرکت سهامی خاص حداکثر ۲ سال است، اما می توان اعضاء هیئت مدیره را برای دوره های حداکثر ۲ ساله متوالی انتخاب نمود.

 

مدت ماموریت بازرسین شرکت سهامی خاص حداکثر ۱ سال است که می توان آن ها را برای دوره های متوالی حداکثر ۱ ساله به این سمت انتخاب نمود.

 

در شرکت سهامی خاص نیز همانند شرکت با مسئولیت محدود حداقل سرمایه مورد نیاز برای تاسیس و ثبت شرکت مبلغ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۱ ریال است.

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سهامی خاص

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص به شرح ذیل است:

 

۱- دو برگ از اظهارنامه شرکت

 

۲- دو نسخه از اساسنامه شرکت

 

۳- کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی کلیه سهامداران و بازرسین شرکت

 

۴- اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری اعضاء هیئت مدیره و بازرسین شرکت

 

۵- اصل مجوز صادره از مرجع صلاحیتدار (در صورت مجوزی بودن موضوع شرکت)

 

۶- دو نسخه امضاء شده از صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت و صورتجلسه هیئت مدیره

 

۷- اصل وکالتنامه وکیل دادگستری (اگر تصمیم دارید که از طرف شما وکیل دادگستری به اداره ثبت شرکتها مراجعه نماید)

 

۸- اصل فیش بانکی و اصل گواهی بانک مبنی بر افتتاح حساب بانکی بنام شرکت در شرف تاسیس و سپرده گذاری حداقل ۳۵% از سرمایه شرکت در حساب مذکور

 

۹- تعهد نامه کلیه اعضاء هیئت مدیره و بازرسین شرکت مبنی بر نداشتن سوء پیشینه کیفری و نداشتن محدودیت های قانونی برای عضویت در هیئت مدیره و همچنین قبول سمت در هیئت مدیره شرکت و سمت بازرسین شرکت

 

ثبت شرکت چه مراحلی دارد؟

 

مراحل ثبت شرکت در تهران و هرجای دیگری از ایران عزیز به شرح ذیل است:

 

۱- انتخاب نام مناسب برای شرکت

 

۲- تعیین سرمایه شرکت و سهم الشرکه و یا سهام هرکدام از شرکاء و سهامداران شرکت

 

۳- تعیین آدرس و کد پستی دقیق شرکت به عنوان مرکز اصلی شرکت

 

۴- تعیین سمت اعضاء هیئت مدیره و دارندگان حق امضاء شرکت

 

۵- اقدام لازم جهت ثبت نام در سایت اداره ثبت شرکتها و دریافت تائید نام

 

۶- افتتاح حساب بانکی بنام شرکت در شرف تاسیس و واریز حداقل ۳۵% از سرمایه شرکت در حساب فوق الذکر و دریافت گواهی بانک مبنی بر تایید افتتاح حساب (صرفا در مورد شرکت های سهامی خاص)

 

۷- امضاء کلیه اوراق مربوط به ثبت شرکت اعم از اساسنامه، شرکتنامه، تقاضانامه، صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت، صورتجلسه هیئت مدیره شرکت

 

۸- ارسال مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا ثبت شرکت سهامی خاص (مطابق با مواردی که در بالا ذکر نمودیم)

 

۹- پس از انتشار پیش نویس آگهی ثبت شرکت می بایست به اداره ثبت شرکتها مراجعه نموده و با امضاء ذیل اوراق و اسناد، مدارک شرکت خود را دریافت نمائید

 

۱۰- گام آخر ثبت شرکت ، پرداخت هزینه انتشار آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشار است

 

ثبت شرکتها

ثبت شرکتها

هزینه ثبت شرکت چقدر است؟

 

هزینه ثبت شرکت با توجه به سرمایه ثبتی شرکت و مسائل دیگر متغیر است که برای اطلاع دقیق از هزینه های ثبت شرکت می توانید با کارشناسان خبره موسسه حقوقی مشهور در تماس باشید و از مشاوره های تخصصی و کاملا رایگان ایشان بهره مند گردید.

 

انتخاب نام شرکت چگونه است؟

 

انتخاب نام شرکت یکی از مهمترین اقدامات مورد نیاز برای ثبت شرکتها است و در واقع مقدمه ثبت شرکت محسوب می شود و باید نام شرکت مورد نظر خود را بگونه ای انتخاب نمایید که تشابهی با نام شرکت و یا موسسه ای که قبلا به ثبت رسیده است نداشته باشد و همچنین از نظر زیبایی شناسی نیز هوشمندانه انتخاب شده باشد.

 

قبلا در همین سایت در مقاله ای به بررسی کامل نحوه انتخاب نام شرکت پرداخته ایم که برای اطلاعات بیشتر می توانید آن را مطالعه نمایید.

 

در پایان لازم به ذکر است چنانچه در ارتباط با ثبت شرکت و همچنین آشنایی با وظایف و تکالیف پس از ثبت شرکت مانند پلمپ دفاتر و یا اخذ کد اقتصادی و گواهی ارزش افزوده و دیگر تکالیف و ظایف مربوطه، نیاز به راهنمایی و مشاوره داشته باشید، می توانید به راحتی ضمن تماس با موسسه حقوقی مشهور با کارشناسان خبره و وکلای پایه یک همکار ما در موسسه مشاوره داشته باشید.

 

 

مشاور رایگان در امور حقوقی و ثبتی شما مشاور رایگان
phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰