لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

چه تصورات اشتباهی درمورد حق طلاق زنان در جامعه ما وجود دارد؟

2020-09-19
admin

پیشگیری بهتر از درمان است! اگر همه ما قبل از ازدواج آگاهی کاملی درخصوص حق و حقوقی که هر یک از طرفین نسبت به یکدیگر در زندگی مشترک دارند داشته باشیم، می‌توانیم از بروز مشکلات حقوقی در زندگی مشترک خود با همسرمان جلوگیری کنیم. یکی از مهم‌ترین حقوقی که همیشه به دلیل عدم آگاهی و داشتن تصورات غلط بر سر آن دعواست، حق طلاق زنان است. در ادامه این مطلب تصمیم داریم تمامی تصورات و باورهای اشتباهی که درمورد حق طلاق زنان در جامعه ما وجود دارد را بررسی کنیم. اگر شما هم نسبت به این مسئله آشنایی کاملی ندارید و تصورات اشتباهی درمورد آن دارید، بهتر است ادامه این مقاله را از دست ندهید.

 

چه تصورات اشتباهی درمورد حق طلاق زنان در جامعه ما وجود دارد؟

 

 

دادن حق طلاق به زنان، تمامی اختیارات را به آن‌ها می‌دهد

 

اولین تصور اشتباهی که در خصوص حق طلاق زنان در جامعه ما وجود دارد این است که اگر زن حق طلاق را بگیرد، تمامی اختیارات به ویژه مطالبه مهریه به صورت کامل به او داده می‌شود. درصورتی که اینطور نیست! درواقع داشتن حق طلاق تنها حدودی از اختیارات را به زن می‌بخشد چراکه مرد می‌تواند برای زن خود شرط بگذارد و به او بگوید که ” من تنها درصورتی حق طلاق را به تو می‌دهم که بخشی یا کل مهریه خود را ببخشی “. در این صورت زن اگر می‌خواهد حق طلاق را بگیرد باید از سردفتردار تقاضا کند که در وکالتی که به او بابت دادن حق طلاق داده می‌شود، این مسئله قید شود که او در گرو بخشیدن بخشی از مهریه یا کل آن حاضر است حق طلاق را دریافت کند.

 

 

نکته حائز اهمیت این است که وکالت داده شده به زن، غیر قابل تخطی است یعنی اینکه نمی‌توان آن را منتفی یا عزل کرد. البته این شرایط تنها درصورتی است که مرد در دفترخانه به زن وکالت داده باشد. چراکه وکالت‌نامه‌ای که در دفترخانه بابت دادن حق طلاق  به زن داده شده است قابل عزل است اما وکالت‌نامه‌ای که در دادگاه به زن داده می‌شود، قابل عزل نیست. علاوه‌بر این مرد می‌تواند یک تاریخ مشخصی را در وکالت‌نامه حق طلاق مشخص کند و تا بازه زمانی مشخصی، حق طلاق را به زن خود بدهد. به گونه‌ای که پس از پایان آن بازه زمانی، مجدداً حق طلاق از زن گرفته شده و به مرد داده ‌شود. در کل این تصور که با دادن حق طلاق به زن، تمامی اختیارات به او داده می‌شود، اشتباه است و این مسئله بستگی به اختیاراتی دارد که مرد در وکالت‌نامه به زن می‌دهد.

 

تنها مزیت دادن حق طلاق به زنان این است که آن‌ها هر زمان که بخواهند، می‌توانند طلاق بگیرند

 

دومین تصور اشتباهی که درخصوص حق طلاق زنان در جامعه ما وجود دارد این است که تنها مزیتی که حق طلاق برای زن دارد این است که او هر زمان که بخواهد می‌تواند طلاق بگیرد. درصورتی که دادن حق طلاق به زن مزایای دیگری هم برای او دارد. برای مثال زن می‌تواند بدون حضور شوهرش به دادگاه مراجعه کرده و طلاق توافقی همراه با وکیل دادگستری بگیرد. درواقع برای ثبت هرگونه طلاقی، مراجعه به دادگاه و صدور رأی الزامی است. از این‌رو زنی که از همسر خود حق طلاق دارد، درصورتی که متقاضی طلاق است باید برای شوهر خود وکیل رسمی دادگستری بگیرد. خواسته رای طلاق که با حق طلاق از طرف زن در دادگستری دریافت و مورد تقاضاست تنها می‌تواند طلاق توافقی قلمداد شود. با این وجود زن می‌تواند بدون حضور شوهرش به دادگاه مراجعه کرده و برای طلاق توافقی همراه با وکیل دادگستری اقدام کند.

 

 

در مقابل مرد هم می‌تواند بدون حضور در دادگاه وکیل خود را به دادگاه بفرستد یا با امضاء وکالت‌نامه از طریق وکیلی که زن برای او گرفته است، اقدام به طلاق کند. البته هیچ منع قانونی برای اعطای وکالت‌نامه و حضور نداشتن خود مرد در دادگاه وجود ندارد. اما وکیل موردنظر باید پروانه وکالت داشته باشد ولی در مقابل زوجه نیازی به داشتن وکیل ندارد.

 

 

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰