لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

راهنمای مراحل طلاق توافقی و مدارک، مدت زمان، هزینه و شرایط طلاق توافقی در سال ۹۹

2020-08-01
محسن شیخ ها

✔️مراحل طلاق توافقی از 0 تا 100
✔️بدون حضور زوجین (تضمینی)
✔️حدوداً 10 روز کاری
✔️توسط خبره‌ترین وکلای خانم و آقا
✔️تماس با ما: ۰۲۱۴۳۰۰۰۴۳۰  و  ۰۹۱۲۴۶۰۳۱۷۰
⏰به روز رسانی مطلب: چند ساعت پیش

طلاق توافقی چیست؟

 

طلاق توافقی نوعی از طلاق است که در آن زوج و زوجه (زن و شوهر) بنا به هر دلیلی به این نتیجه و قطعیت می‌رسند که امکان ادامه زندگی مشترک برایشان مقدور نیست و تصمیم به جدایی و طلاق می‌گیرند و در ارتباط با کلیه مسائل مربوط به زندگی مشترک و دیون و تکالیف آن با یکدیگر به تفاهم و توافق می‌رسند. در واقع شرایط طلاق توافقی همانطور که از نام آن پیداست کاملاً بستگی به توافقات زوجین دارد که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 • حضانت فرزند یا فرزندان مشترک
 • نفقه زوجه و فرزندان، جهیزیه
 • اجرت المثل دوران زوجیت (در صورت وجود)
 • همچنین شاید از همه چالش بر انگیزتر، در مورد مهریه

مواردی که زوجین در مورد آن تفاهم دارند برای دادگاه نیز محترم و قابل قبول است و در رای دادگاه (گواهی عدم امکان سازش) ذکر می‌گردد.

نکته: رویه وکلای موسسه حقوقی مشهور به اینصورت است که ابتدا تمام توافقات زوجین را نوشته و به امضاء ایشان می‌رسانند و دقیقاً همین توافقات را در دادگاه مطرح می‌کنند.

همچنین تمامی مراحل و اقدامات لازم «حتی حضور در جلسات مشاوره اجباری» و جلسه دادگاه توسط وکلای ما و بدون نیاز به حضور زوجین انجام می‌گیرد.

 

 • چنانچه برای انجام دقیق مراحل طلاق توافقی از 0 تا 100 بدون نیاز به حضور زوجین نیاز به وکیل باتجربه و خبره دارید، از طریق این شماره‌ها با ما تماس بگیرید: ۴۳۰۰۰۴۳۰-۰۲۱ و ۰۹۱۲۴۶۰۳۱۷۰

 

شرایط طلاق توافقی چگونه است | هزینه طلاق توافقی چقدر است | مراحل طلاق توافقی چیست

شرایط طلاق توافقی

جدیدترین شرایط طلاق توافقی

 

شرایط طلاق توافقی در استان تهران و استان‌های دیگر ایران تغییر کرده و متقاضیان گرامی باید ابتدا به سامانه نوبت دهی طلاق مراجعه نموده و با ثبت اطلاعات خود در این سامانه، اقدام به دریافت نوبت از مراکز غربالگری نمایند و در زمان تعیین شده به مرکز غربالگری یا مراکز مشاوره خانواده مراجعه کنند.

پس از انجام مشاوره‌های لازم، باید گواهی عدم انصراف از طلاق را از مرکز مربوطه دریافت کنند که این گواهی در هنگام ثبت دادخواست طلاق توافقی، به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تحویل داده می‌شود و دفتر خدمات الکترونیک قضایی، دادخواست را ثبت و به دادگاه خانواده صالح ارجاع می‌نمایند.

 

نکته مهم ۱: شرایط جدید فوق الذکر فعلاً فقط در مورد طلاق توافقی است و در مورد طلاق‌های یک طرفه (طلاق به درخواست مرد و طلاق به درخواست زن)، شیوه کار همچنان طبق روال گذشته انجام می‌گیرد و چنانچه هرگونه تغییری ایجاد گردد، با بروز رسانی این نوشته به اطلاع شما عزیزان خواهد رسید.

 

نکته مهم ۲: چنانچه بنا به هر دلیلی تصمیم به طلاق توافقی به صورت غیرحضوری دارید و تمایلی به حضور در جلسات مشاوره و حضور در دادگاه را ندارید، به اطلاعتان می‌رسانیم که تمامی مراحل بصورت کامل از جلسات مشاوره تا اخذ سند طلاق توسط وکلای موسسه حقوقی مشهور بدون نیاز به حضور زوجین انجام می‌پذیرد.

مراحل طلاق توافقی

 

گام اول: مشاوره اجباری 

 

با توجه به آخرین تغییرات موجود در استان تهران و بسیاری از استانهای کشور، اولین اقدام طلاق توافقی مراجعه به سامانه نوبت دهی طلاق و ثبت اطلاعات زوجین در این سامانه است.

سپس زوجین باید به مراکز غربالگری و مشاوره خانواده مراجعه نمایند و پس از انجام مشاوره‌های لازم، “گواهی عدم انصراف از طلاق” دریافت کنند.

 

گام دوم: تقدیم دادخواست

 

دومین گام برای انجام طلاق توافقی، تقدیم دادخواست طلاق به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی است.

برای این منظور، زوجین یا وکلای ایشان باید به همراه مدارکی مانند: شناسنامه، کارت ملی و عقدنامه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و دادخواست خود را تقدیم نمایند.

 

گام سوم: تعیین وقت دادرسی

 

پس از تقدیم دادخواست طلاق توافقی، باید منتظر تعیین وقت حضور در دادگاه خانواده جهت رسیدگی به موضوع باشید.

تعیین وقت رسیدگی، بوسیله ابلاغ الکترونیکی در سامانه ثنا به اطلاع زوجین خواهد رسید. همچنین صدور ابلاغیه بوسیله ارسال پیامک‌هایی به اطلاع زوجین می‌رسد.

 

گام چهارم: حضور در جلسه دادگاه

 

اقدام بعدی، حضور زوجین یا وکلای ایشان در دادگاه خانواده در روز و ساعت تعیین شده در ابلاغیه به همراه مدارک لازم است.

 

گام پنجم: مشاوره در دادگاه

 

در این زمان پس از پرداخت هزینه مشاوره، زوجین یا وکلای آن‌ها به واحد مشاوره مستقر در دادگاه خانواده مراجعه می‌نمایند و مشاور خانواده با طرفین مذاکره و در ابتدا سعی در مصالحه و سازش میکند و در صورت موثر واقع نشدن اصلاح ذات البین و ارشاد و راهنمایی‌های مشاور خانواده و اصرار زوجین یا وکلای آن‌ها به وقوع طلاق، مشاورین خانواده با ذکر دلایل نسبت به مصلحت یا عدم مصلحت زوجین در خصوص تفریق و جدایی، اظهار نظر می‌نمایند. سپس توافقنامه توسط مشاور خانواده تکمیل و به امضاء وی و طرفین می‌رسد و به زوجین یا وکلاء آنها تحویل داده می‌شود تا جهت صدور گواهی عدم امکان سازش به دادگاه ارائه نمایند.

توافقنامه معمولاً شامل موارد زیر است:

 • توافق و تعیین تکلیف در خصوص مهریه
 • نفقه زوجه
 • اجرت المثل
 • جهیزیه
 • حضانت فرزند
 • نحوه و تاریخ‌های ملاقات با فرزند
 • حضانت و نگهداری و نفقه فرزند و میزان و نحوه پرداخت آن
 • سایر حقوق مالی و غیر مالی طرفین

 

گام ششم: احراز باردار بودن یا نبودن زوجه

 

احراز بارداری یا عدم بارداری زوجه از سوی دادگاه جهت صدور گواهی عدم امکان سازش الزامی است و برای این منظور ۳ راه زیر وجود دارد:

الف) اقرار زوجه

 

اقرار زوجه مبنی بر عدم بارداری زوجه که در اینصورت دادگاه با این اقرار اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می‌نماید اما اجرای صیغه طلاق در دفتر طلاق، منوط به آن است که زوجه قبلاً به آزمایشگاه پزشکی مراجعه نموده و پس از انجام آزمایشات پزشکی مربوطه، گواهی عدم بارداری را به دفاتر طلاق ارائه نماید.

 

ب) مراجعه به آزمایشگاه

 

قبل از مراجعه به دادگاه خانواده، زوجه به آزمایشگاه پزشکی مراجعه نموده باشد و گواهی عدم بارداری را از آزمایشگاه فوق اخذ و به دادگاه ارائه نماید که در اینصورت پس از صدور گواهی عدم امکان سازش از سوی دادگاه خانواده، با مراجعه زوجین به دفاتر طلاق، دفاتر فوق اقدام به اجرای صیغه طلاق می‌نمایند.

 

نکته ۱: در صورتی که زوجه باکره باشد، نیازی به اقرار زوجه به عدم بارداری و همچنین نیازی به ارائه گواهی عدم بارداری نیست. اما بجای آن زوجه باید با معرفی نامه دادگاه به پزشکی قانونی (فقط پزشکی قانونی و نه آزمایشگاه پزشکی و یا پزشکان دیگر) مراجعه نماید و پس از انجام آزمایشات و معاینات مربوطه، «گواهی سلامت بکارت» مبنی بر تایید دوشیزه و غیر مدخوله بودن را اخذ و به دادگاه ارائه نماید.

 

نکته ۲: در صورتی که زوجه یائسه باشد، نیازی به اقرار وی به عدم بارداری و همچنین نیازی به ارائه گواهی عدم بارداری نیست.

 

ب) اتفاق نظر زوجین بر وجود جنین

 

چنانچه زوجین بر وجود جنین اتفاق نظر داشته باشند، این موضوع در گواهی عدم امکان سازش ذکر می‌شود.

 

گام هفتم: حضور مجدد در دادگاه

 

پس از اقدامات پیش گفته، زوجین یا وکلای آن‌ها به دادگاه خانواده مراجعه می‌نمایند و دادگاه با احراز علقه زوجیت و با توجه به مواردی همچون نظریه مشاور، محتویات پرونده و توافقات زوجین اقدام به صدور رای که همان گواهی عدم امکان سازش است، می‌نماید.

 

گام هشتم: مراجعه به دفتر طلاق

 

پس از صدور گواهی عدم امکان سازش از سوی دادگاه، زوجین یا وکلای آن‌ها ۳ ماه فرصت دارند تا با در دست داشتن گواهی عدم امکان سازش و مدارک لازم دیگر، به دفتر طلاق مراجعه نمایند و با جاری شدن صیغه طلاق و ثبت آن، مراحل طلاق توافقی به اتمام می‌رسد.

 

مشاوره اجباری طلاق توافقی دقیقاً چگونه است؟

 

الزام به انجام مشاوره موضوعی کاملاً قانونی و برگرفته از قانون حمایت خانواده مصوب اسفند ماه سال ۹۱ است. در ماده ۲۵ این قانون موضوع ارجاع طلاق توافقی به مشاوره جزء الزامات و تکالیف دادگاه خانواده است و در واقع دادگاه خانواده بدون جلب نظر مشاوره خانواده نمی‌تواند اقدام به صدور رای «گواهی عدم امکان سازش» نماید.

در ماده قانونی فوق الذکر برای انجام مشاوره خانواده قبل از صدور رای عبارت «باید» وجود دارد، ماده مذکور نشان می‌دهد که دادگاه برای انجام مشاوره خانواده اختیار ندارد بلکه الزام و تکلیف دارد و حتماً باید مشاوره قبل از صدور رای انجام شود.

برای همین منظور و طبق رویه‌ای که ماه‌ها است در تمام ایران جریان دارد، پیرو توافقات حاصله بین قوه قضائیه و سازمان بهزیستی کشور و به منظور ارتقاء سطح کیفی مشاوره‌های خانواده تصمیم بر این شده که مراکز مشاوره زیر نظر سازمان بهزیستی کشور باشند و زوجین گرامی باید برای حضور در جلسات مشاوره مطابق با موارد ذیل عمل نمایند:

 

۱- مراجعه به سامانه اینترنتی تصمیم (مداخله در طلاق) و ثبت مشخصات و ثبت نام در این سامانه و انتخاب نزدیکترین مرکز غربالگری به محل سکونت و انتخاب تاریخ مراجعه.

نکته: انتخاب مرکز غربالگری و تاریخ مراجعه اختیاری است، در نتیجه زوجین می‌توانند هر کدام از مراکزی که در سامانه تصمیم وجود دارد و همچنین تاریخ مراجعه را به اختیار خود انتخاب نمایند.

 

۲- زوجین در تاریخ موردنظر به مرکز غربالگری انتخاب شده مراجعه می‌نمایند و پس از اقدامات لازم به یکی از مراکز مشاوره منتخب برای شروع جلسات مشاوره خانواده معرفی می‌شوند.

 

۳- پس از انجام جلسات مشاوره با مشاوران مذکور (حدوداً ۵ جلسه مشاوره لازم است)، اگر زوجین همچنان بر تصمیم خود مبنی بر طلاق اصرار داشته باشند، مرکز مشاوره اقدام به صدور گواهی عدم انصراف از طلاق می‌نماید.

نکته: صدور گواهی عدم انصراف از طلاق که برای ثبت دادخواست طلاق توافقی الزامی است، حدوداً ۴۵ روز پس از پایان جلسات مشاوره امکان پذیر است.

 

۴- پس از صدور گواهی عدم انصراف از طلاق زوجین متقاضی می‌توانند به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و نسبت به ثبت دادخواست طلاق توافقی اقدام نمایند.

سپس برای زوجین وقت جلسه دادرسی تعیین خواهد شد که باید در تاریخ و ساعت تعیین شده در شعبه دادگاه خانواده که تمامی این موارد در ابلاغیه دادگاه مشخص شده است حضور داشته باشند. 

 

روش کار مراکز مشاوره خانواده

 

پس از ثبت نام زوجین در سامانه نوبت دهی طلاق و انتخاب نزدیکترین مرکز مشاوره به ایشان، وقت فوری همراه با کد رهگیری برای زوجین صادر می‌شود.

با مراجعه به مرکز غربالگری و اصرار زوجین به جدایی، چند سوال از زن و شوهر در خصوص علل جدایی پرسیده می‌شود، سپس زوجین توسط کارشناس مربوطه، به مشاوره خانواده معرفی می‌شوند و این آغاز جلسات اجباری مشاوره است.

 

هزینه مشاوره چقدر است؟

 

هزینه مشاوره برای هر جلسه و به ازای هریک از زوجین در حدود ۵۲ هزار تومان است.

 

چند جلسه مشاوره لازم است و چقدر زمان می‌برد؟

 

انجام حداقل ۵ جلسه مشاوره الزامی است و بسته به ازدحام و یا خلوتی مرکز مشاوره، پروسه زمانی مشاوره بین حداقل ۴۵ روز تا ۳ ماه متغیر خواهد بود.

نکته مهم: جلسات اجباری مشاوره تحت هیچ شرایطی کمتر از ۴۵ روز نخواهد بود و شما هم اگر بنا به هر دلیلی تمایلی به حضور در جلسات مشاوره اجباری و صرف زمان حداقل ۴۵ روز را ندارید و همچنین تمایلی به حضور در جلسه دادگاه و دفتر طلاق ندارید با ما تماس بگیرید.

 

توافق در مورد مهریه در طلاق توافقی

 

یکی از تعهدات و دیون بسیار مهمی که عقد نکاح برای مرد ایجاد می‌کند، مهریه است. مهریه از دیون ممتاز محسوب می‌شود و زن در مورد مطالبه مهریه بر دیگر طلبکاران شوهر خود، ارجحیت دارد.

اگر زوجین در مورد مهریه و شرایط پرداخت آن به توافق نرسند، دادگاه از صدور گواهی عدم امکان سازش خودداری خواهد نمود و در نتیجه عملاً امکان طلاق توافقی وجود نخواهد داشت.

 

طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی:

«به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید». بنابراین به محض اینکه صیغه عقد نکاح جاری می‌شود، مالکیت زن بر مهریه مستقر می‌گردد.

در همین رابطه در ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی آمده است: «زن می‌تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط بر این که مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود».

 

توافق زوجین در مورد مهریه می‌تواند شامل موارد ذیل باشد:

 

۱- زوجین توافق کنند که مرد مقدار مشخصی از مهریه‌ را بپردازد، مثلاً زن می‌تواند تمام یا بخشی از مهریه خود را بذل کند (ببخشد) و الباقی را مطالبه کند امّا برای پرداخت آن به مرد مهلت می‌دهد.

 

نکته: دقت کنید که این مهلت باید حتماً مشخص و معین باشد و اگر زمان یا زمان‌های پرداخت آن مشخص نشود، چنین شرطی به علت غرری بودن باطل است.

۲- زن می‌تواند صرفاً بخشی از مهریه خود را در ازای بدست آوردن برخی از امتیازات به شوهر خود بذل نماید امّا الباقی آن را مطالبه نماید که در چنین صورتی باید مشخص شود که اولاً) دقیقاً چه مقداری از مهریه را بذل می‌نماید. دوماً) الباقی مهریه را به چه ترتیبی دریافت می‌نماید.

 

توافق در مورد نفقه در طلاق توافقی

 

نفقه نیز مانند مهریه یکی از حقوق مالی مهم زن است، تفاوت مهم نفقه با مهریه این است که جنس و مقدار مهریه در سند نکاحیه بصورت کاملاً روشن ذکر می‌شود ولی در مورد نفقه چنین چیزی نداریم و معمولاً زوج عدد و رقم مشخصی را بصورت کتبی تعهد نمی‌نماید.

همچنین همانطور که گفتیم، به مجرد وقوع عقد، زن مالک مهریه می‌شود، اما چنین چیزی در مورد نفقه وجود ندارد بلکه زن بصورت مستمر و در طول دوران زندگی مشترک و مشروط به ناشزه نبودن، مستحق دریافت نفقه می‌شود.

در توافق نامه مربوط به طلاق توافقی، باید روشن شود که آیا نفقه‌ای بر ذمه شوهر باقی مانده است یا خیر، اگر باقی مانده باید مقدار، شرایط پرداخت و زمان پرداخت آن تعیین شده باشد.

چنانچه زوجین در رابطه با نفقه به توافق نرسند، دادگاه از صدور گواهی عدم امکان سازش خودداری می‌نماید. در نتیجه امکان انجام طلاق توافقی هم میسر نخواهد بود.

 

توافق در مورد اجرت المثل در طلاق توافقی

 

اجرت المثل ایّام زوجیت نیز یکی از حقوق مالی زوجه است که در قیاس با مهریه و نفقه در درجه پایین‌تری قرار دارد و بار اثبات این که زن مستحق دریافت اجرت المثل هست یا خیر با خودش است و اگر در مورد آن ادعایی داشته باشد و نتواند مطابق با قانون، استحقاق خود بر اجرت المثل را اثبات نماید، ادعای وی مسموع نخواهد بود.

شرایط قانونی که بر اساس آن زن استحقاق دریافت اجرت المثل ایّام زوجیت را دارد در تبصره ماده ۳۳۶ قانون مدنی ذکر شده است و باید «جمع تمام شرایط» وجود داشته باشد.

 

تبصره ماده ۳۳۶ قانون مدنی:

 

چنانچه زوجه کارهایی راکه شرعا بر عهده وی نبوده و عرفاً برای آن کار اجرت المثل باشد، به دستور زوج و با عدم قصد تبرّع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود، دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم می‌نماید.

 

توافق در مورد حضانت، نفقه و ملاقات فرزند یا فرزندان در طلاق توافقی

 

حضانت و نفقه فرزند و یا فرزندان نیز یکی دیگر از مواردی است که زوجین باید در مورد آن به توافق برسند.

 

شرایط طلاق توافقی چگونه است | هزینه طلاق توافقی چقدر است | مراحل طلاق توافقی چیست

شرایط طلاق توافقی

الف) حضانت و نگهداری فرزندان

 

طبق ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی، حضانت و نگهداری فرزند یا فرزندانی که پدر و مادرشان جدای از یکدیگر زندگی می‌کنند، مادر تا سن ۷ سالگی اولویت دارد و پس از ۷ سالگی اولویت حضانت و نگهداری از فرزند یا فرزندان با پدر است.

همچنین طبق تبصره همین ماده، بعد از سن ۷ سالگی، در صورتی که بین زوجین در حضانت و نگهداری فرزندان اختلاف وجود داشته باشد، دادگاه با رعایت مصلحت فرزند، حل اختلاف و تعیین تکلیف می‌نماید.

 

ب) نفقه فرزندان

 

بر اساس ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی، نفقه فرزندان در اصل بر عهده پدر است. بنابراین وظیفه پدر است که نفقه فرزندان را بپردازد (حتی اگر حضانت و نگهداری آن‌ها با مادر باشد).

اما گاهی ممکن است مادر برای بدست آوردن حق حضانت و نگهداری فرزند، پرداخت نفقه را نیز بر عهده بگیرد. در مورد طلاق توافقی اگر چنین توافقی وجود داشته باشد، باید بصورت کتبی باشد و به امضاء زوجین برسد.

 

پ) ملاقات فرزندان

 

مطابق با ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی، در صورتی که به هر علتی، پدر و مادر اطفال در یک منزل سکونت نداشته باشند، هر یک از پدر و مادر که طفل تحت حضانت و نگهداری او نیست، حق ملاقات طفل خود را خواهد داشت.

تعیین زمان و مکان ملاقات و سایر جزئیات مربوط به آن، طبق توافق زوجین است و چنانچه زوجین در این رابطه با هم اختلاف داشته باشند، دادگاه تعیین تکلیف می‌نماید.

هر سه مورد فوق الذکر از مواردی است که زوجین باید در مورد آن توافق داشته باشند. این موارد باید در توافق‌نامه زوجین قید شده باشد، وگرنه دادگاه از صدور گواهی عدم امکان سازش خودداری می‌نماید.

 

توافق در مورد جهیزیه در طلاق توافقی

 

مالک جهیزیه‌ای که زوجه با خود به منزل مشترک می‌آورد در هر صورت خود وی است، مشروط بر اینکه به نحوی بتواند ثابت کند وسایل مورد نظر را خود او یا خانواده وی خریداری نموده‌اند.

برای اثبات این موضوع، در بسیاری از خانواده‌ها مرسوم است که از جهیزیه خریداری شده توسط خانواده دختر، لیستی که به سیاهه جهیزیه معروف است تهیه می‌نمایند، این لیست به امضاء افرادی از هر دو خانواده عروس و داماد و همچنین خود داماد می‌رسد.

بوسیله لیست مذکور می‌توان اثبات نمود که مالکیت وسایل مندرج در سیاهه جهیزیه، با زوجه است و وی در هر زمانی می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن‌ها داشته باشد.

یکی دیگر از راه‌های مرسوم اثبات مالکیت زوجه بر جهیزیه، فاکتور خرید اجناس است. یعنی چنانچه سیاهه‌ای در کار نباشد و یا برخی از اقلام بعداً خریداری شود و در نتیجه در سیاهه جهیزیه موجود نباشد و یا به هر علتی از قلم افتاده باشد، فاکتور خریدی که در آن نام زوجه یا خانواده وی به عنوان خریدار ذکر شده است، دلیل بر مالکیت زوجه بر اجناس مذکور است.

در هر صورت جهیزیه یکی از اموال و حقوق زوجه محسوب می‌شود و تعیین تکلیف در مورد آن برای صدور گواهی عدم امکان سازش لازم است.

 

شرایط طلاق توافقی چگونه است | هزینه طلاق توافقی چقدر است | مراحل طلاق توافقی چیست

شرایط طلاق توافقی

نحوه طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور

 

چنانچه زوجین متقاضی طلاق توافقی و یا یکی از ایشان (چه زن و چه مرد) در خارج از کشور ساکن باشند باز هم می‌توانند تمامی مراحل مربوطه را در ایران و توسط وکلای دادگستری به انجام برسانند.

 

اکنون این سوال پیش می‌آید چنین متقاضیانی که در خارج از کشور ساکن هستند چگونه می‌توانند بدون سفر به ایران به وکیل دادگستری وکالت دهند تا بدون نیاز به حضور ایشان تمام مراحل طلاق توافقی بصورت کامل و قانونی به انجام برسد؟

در پاسخ به این سوال و با استناد به ماده ۳۴ قانون آیین دادرسی مدنی روش‌های ذیل وجود دارد.

 

روش اول: زوجین، مرد و یا زنی که در خارج از کشور ساکن است باید به سفارت و یا کنسولگری ایران در آن کشور مراجعه نمایند و به یکی از اقوام، دوستان و یا آشنایان خود در ایران وکالت مدنی بدهند تا شخص مذکور بتواند بر اساس همین وکالتنامه به وکیل دادگستری مراجعه نماید و به وی وکالت دهد.

 

روش دوم: متقاضیان می‌توانند با حضور در کنسولگری و یا سفارت خانه ایران در آن کشور مستقیماً به وکیل دادگستری وکالت دهند.

 

روش سوم: چنانچه یکی از زوجین در خارج از کشور ساکن باشند و دیگری در ایران حضور داشته باشد، نفری که در خارج ساکن است می‌تواند به سفارتخانه و یا کنسولگری ایران در آن کشور مراجعه نماید و به طرفی که در ایران حضور دارد وکالت بدهد تا وی بتواند بر اساس همین وکالتنامه به وکیل دادگستری وکالت دهد.

دانستنی های مهم برای تنظیم وکالتنامه طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور

 

با توجه به رویه‌‌ای که در سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های ایران در کشورهای خارجی مرسوم است، مراجعانی که تصمیم به تنظیم وکالت مدنی دارند و متن خاصی برای وکالتنامه خود در اختیار ندارند، اینگونه ارشاد می‌نمایند که مطابق با متن موجود در «سامانه تاک» متن وکالتنامه خود را تنظیم نمایند.

متن مذکور دارای اشکالات و نواقصی است که معمولاً منجر به عدم پذیرش آن توسط دادگاه‌های خانواده می‌شود و به همین دلیل به شما توصیه می‌نماییم برای تنظیم چنین وکالتنامه‌هایی حتماً از وکلای با تجربه در این خصوص مشاوره بگیرید.

 

امّا چند مورد مهم که باید حتماً در وکالتنامه مذکور وجود داشته باشد را شرح می‌دهیم:

 

الف) اختیار نمودن وکیل دادگستری به منظور انجام موضوع وکالت

ب) اختیار مراجعه به مشاوره و داوری و حضور در جلسات مشاوره و داوری

پ) چنانچه زوجه تصمیم به بذل تمام و یا بخشی از حقوق مالی خود شامل نفقه، اجرت المثل و مهریه خود داشته باشد، باید اختیار بذل تمام، عین و یا معادل و یا بخشی از مهریه و نفقه و اجرت المثل خود را در وکالتنامه به وکیل بدهد.

اگر تمایل به بذل بخشی از مهریه خود را دارد باید دقیقاً ذکر نماید که چه مقدار از مهریه را در قبال طلاق بذل می‌نماید.

ت) چنانچه زوجین دارای فرزند و یا فرزندان مشترک صغیر هستند باید در وکالتنامه نسبت به تعیین تکلیف در خصوص حضانت، نگهداری، ملاقات و نفقه فرزند مشترک نیز اختیارات لازم به وکیل اعطاء شود.

ث) اختیار اعتراض به رای، تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی و اسقاط حق تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی از رای.

ج) چنانچه زوج نسبت به اعطای وکالت اقدام می‌نماید باید حتماً در وکالتنامه اختیار قبول بذل عین مهریه، بیشتر یا کمتر و یا معادل مهریه و قبول بذل سایر حقوق مالی زوجه وجود داشته باشد.

چ) چنانچه زوجین تمایل داشته باشند که وکلای دادگستری بجای ایشان در دفتر طلاق حاضر شوند و اقدام به اجرا صیغه طلاق و ثبت آن در دفتر طلاق نمایند باید حتماً اختیار این موضوعات را در وکالتنامه به وکیل اعطاء نمایند.

 

رویه وکلای موسسه حقوقی مشهور در وکالت ایرانیان ساکن خارج از کشور برای انجام طلاق توافقی ایشان به شرح ذیل است:

 

۱- مشاوره و رایگان از طریق تماس با شماره‌های موجود در همین صفحه، یا ارتباط با وکلای مااز طریق Whats App و یا Telegram با شماره ۰۹۳۹۱۱۵۱۲۱۲ و ۰۹۱۲۴۶۰۳۱۷۰

۲- تنظیم وکالتنامه در کنسولگری و یا سفارتخانه ایران مطابق با متنی که ما در اختیار شما قرار می‌دهیم.

نکته: متنی که ما در اختیار شما قرار می‌دهیم بسیار کامل و جامع است.

یا مطابق با متنی که خودتان تمایل دارید، مشروط بر اینکه اختیارات لازم برای انجام مراحل طلاق توافقی در آن موجود باشد.

۳- چنانچه بخشی از مهریه بذل نمی‌شود، باید حتماً در وکالتنامه ذکر شود که دقیقاً چه میزان از مهریه بذل می‌شود. همچنین زوج نیز در وکالتنامه ذکر نماید که مقدار باقیمانده مهریه را به چه ترتیبی به زوجه پرداخت می‌نماید.

۴- در متن وکالتنامه‌ای که زوج تنظیم میکند باید الزاماً عبارت «قبول بذل» وجود داشته باشد.

۵- چنانچه در وکالتنامه عبارت: «اختیار اعتراض به رای، تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی و اسقاط حق تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی از رای» وجود نداشته باشد، زوجین باید برای اجرای صیغه طلاق و ثبت طلاق در دفتر طلاق تا زمان قطعی شدن رای منتظر بمانند و این زمان چیزی در حدود ۴۴ روز از زمان ابلاغ رای است.

۶- چنانچه زوجین تمایل داشته باشند که وکلای موسسه حقوقی مشهور بجای ایشان در دفتر طلاق حاضر شوند و اقدام به ثبت طلاق نمایند، باید این اختیار در وکالتنامه صراحتاً قید شده باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

مدارک مورد نیاز برای ثبت دادخواست طلاق توافقی، صدور گواهی عدم امکان سازش و در نهایت اجرای صیغه طلاق در دفتر طلاق به شرح زیر است:

۱- سند نکاحیه (عقد نامه)

۲- شناسنامه و کارت ملی زوجین

۳- در صورتیکه طلاق توافقی توسط وکیل دادگستری انجام می‌شود، وکالتنامه وی نیز باید ضمیمه دادخواست شود

۴- گواهی عدم بارداری و یا گواهی پزشکی قانونی مبنی بر سلامت بکارت زوجه (حسب مورد)

۵- توافقنامه کتبی مبنی بر توافق در مورد: میزان حقوق و تکالیف زوجین، حضانت و ملاقات فرزندان، شرایط پرداخت مهریه، مقدار بذل مهریه، نفقه دوران زوجیت و غیره

۶- نظریه کتبی واحد مشاوره خانواده

۷- ارائه گواهی عدم امکان سازش ظرف حداکثر ۳ ماه از تاریخ ابلاغ و یا از تاریخ قطعی شدن رای به دفتر رسمی ازدواج و طلاق

نکته: اگر سند نکاحیه را بنا به هر علتی در اختیار ندارید، باید به دفترخانه‌ای که در آن عقد نکاح شما ثبت شده است مراجعه کنید و از سردفتر درخواست نمایید تا رونوشت تایید شده از عقد نامه تان را به شما تحویل دهد.

 

هزینه طلاق توافقی چقدر است؟

هزینه طلاق توافقی به تفکیک شامل موارد ذیل است:

 

الف) هزینه ۵ جلسه مشاوره و اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق

 

 • هزینه هر جلسه مشاوره به ازای هریک از زوجین در حدود ۵۲/۰۰۰ تومان
 • هر جلسه جمعاً (برای هر دو نفر) ۱۰۴/۰۰۰ تومان
 • در مجموع ۵ جلسه (برای هر دو نفر) ۵۲۰/۰۰۰ تومان

 

ب) هزینه دادرسی

 

یکی دیگر از موارد مربوط به هزینه طلاق توافقی هزینه دادرسی است. هزینه دادرسی هنگام تقدیم دادخواست به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی پرداخت می‌شود.

نکته: در نقاطی که هنوز این دفاتر راه‌اندازی نشده‌اند، هزینه دادرسی باید به حساب بانکی قوه قضاییه واریز گردد و با توجه به اینکه طلاق توافقی خواسته‌ای غیرمالی محسوب می‌شود، هزینه دادرسی آن (حدوداً) ۲۰۰/۰۰۰ تومان است.

 

پ) حق الوکاله وکیل طلاق توافقی

 

چنانچه امور مربوط به طلاق توافقی را توسط وکیل دادگستری به انجام می‌رسانید، حق الوکاله وکیل طلاق توافقی را هم باید به هزینه طلاق توافقی اضافه نمایید.

برای اطلاع دقیق از حق الوکاله وکیل برای انجام کامل امور طلاق توافقی، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ت) هزینه دفترخانه طلاق

 

آخرین مورد مربوط به هزینه طلاق توافقی هزینه مربوط به اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفترخانه طلاق است و این هزینه بستگی به محل و انصاف دفترخانه مربوطه دارد و در حال حاضر دفاتر طلاق در حدود ۶۰۰/۰۰۰ تا ۹۰۰/۰۰۰ تومان یا حتی بالاتر، برای این موضوع مطالبه میکنند.

 

پروسه طلاق توافقی چقدر زمان می‌برد؟

 

مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟ در پاسخ باید عرض کنیم که تمام پروسه طلاق توافقی از زمانی که طرفین یا وکلای آن‌ها در دادگاه خانواده حاضر می‌شوند تا زمانی که صیغه طلاق توسط دفتر رسمی طلاق جاری می‌شود، در تهران معمولاً کمتر از ۱۰ روز انجام نمی‌شود.

وکلای با تجربه موسسه حقوقی مشهور با توجه به تجارب و سوابق درخشانی که در زمینه انواع دعاوی خانواده از جمله طلاق توافقی دارند، صفر تا ۱۰۰ پروسه طلاق توافقی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون نیاز به حضور زوجین به انجام می‌رسانند.

شرایط طلاق توافقی | شرایط طلاق توافقی | شرایط طلاق توافقی | شرایط طلاق توافقی

«پاسخ به سوالات متداول شما»

 

✔️ هزینه طلاق توافقی در حالت کلی شامل: هزینه مشاوره‌های اجباری (حدوداً 5 جلسه)، هزینه دادرسی و تعرفه دفتر خدمات الکترونیک قضایی، حق الوکاله وکیل (اگر برای انجام کار وکیل داشته باشید)، هزینه مشاوره یا داوری مستقر در دادگاه خانواده، هزینه آزمایش عدم بارداری یا سلامت بکارت و در نهایت هزینه دفترخانه رسمی طلاق به منظور اجرای صیغه طلاق و ثبت طلاق است. چنانچه زوجین متقاضی طلاق توافقی، تمامی این مراحل را خودشان انجام دهند، طبیعتاً حق الوکاله وکیل از هزینه آنان کسر می‌شود. برای مشاهده تمامی هزینه‌های طلاق توافقی با حضور زوجین و بدون حضور زوجین، مقاله را مطالعه بفرمایید. همچنین در نظر داشته باشید که در موسسه حقوقی مشهور، تمامی اقدامات مربوط به طلاق توافقی توسط وکلای پایه یک باتجربه، با حداقل هزینه و زمان و بدون حضور زوجین انجام می‌شود.

✔️ برای پاسخ به این سوال باید به دو نکته مهم توجه داشته باشید: الف) اگر برای انجام مراحل طلاق توافقی وکیل باتجربه و کاملاً مسلط به امور طلاق توافقی داشته باشید، تمامی مراحل طلاق توافقی بدون حضور شما و در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود. ب) اگر بنا به هر علتی تمایل دارید که خودتان مراحل طلاق توافقی را انجام دهید و یا آنکه وکیلی که اختیار نموده‌اید، به انجام طلاق توافقی مسلط نباشد، مراحل طلاق توافقی ممکن است چند ماه زمان ببرد. چنانچه تمایل دارید تمامی اقدامات و مراحل طلاق توافقی را در کمترین زمان ممکن به نحوی صحیح و کاملاً قانونی انجام دهید و تمایل به حضور در هیچکدام از مراحل مربوطه را نداریدف با ما تماس بگیرید. همچنین برای کسب اطلاعات دقیق و کامل، همین مقاله را مطالعه بفرمایید.

✔️ همانطور که در همین مقاله بصورت مفصل و کامل توضیح داده‌ایم (توصیه می‌نماییم مقاله را حتماً مطالعه کنید)، از ابتدای آذر ماه سال 97، برای طلاق توافقی انجام چند جلسه مشاوره، اجباری شد و تعداد این جلسات معمولاً 5 جلسه است. در پاسخ به سوال دوم باید عرض کنیم که اگر زوجین برای انجام مراحل طلاق توافقی وکیل باتجربه و مسلط به انجام موضوع طلاق توافقی داشته باشند، طبیعتاً تمامی امور مربوطه از جمله حضور در جلسات مشاوره توسط وکیل انجام می‌شود و نیازی به حضور زوجین در جلسات مشاوره نیست. امّا اگر زوجین وکیل نداشته باشند و یا وکیل زوجین تسلط و تجربه کافی نداشته باشد، آنگاه حضور زوجین در تمامی جلسات مشاوره اجباری است. شما هم اگر تمایل به حضور در هیچکدام از مراحل طلاق توافقی (اعم از جلسات مشاوره، جلسه دادگاه و غیره) را ندارید، با موسسه حقوقی مشهور تماس بگیرید.

✔️ از آنجاییکه طلاق توافقی از نوع طلاق خلع و از زیرمجموعه طلاق بائن محسوب می‌شود، مطابق با قانون مدنی، بذل مهریه (بخشش مهریه) از سوی زن ضروری و لازم است. البته این نکته مهم را در نظر داشته باشید که مقدار و میزان مهریه‌ای که زن به شوهر خود بذل میکند کاملاً اختیاری است و هیچ اجبار قانونی‌ای در مقدار بخشش وجود ندارد. در نتیجه زن با توافقاتی که با شوهر خود دارد، می‌تواند یا بخشی از مهریه (هرچند بسیار کم) و یا تمامی مهریه را در قبال طلاق به همسر خود بذل کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، همین مقاله را مطالعه بفرمایید.

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

 • سلام.۴سال پیش عقد کردیم.۳ ساله درگیر دادگاه و مهریه دادن هستم. پیشنهاد طلاق توافقی دادن،که ۲۰ سکه رو در ۵ سال قسطی بهشون بدم و طلاق بگیرند. راستش خسته شدم با تورم زیادی که داریم ،میخوام خلاص شم. این چند سال تو هر موردی ،خودش و خانواده ش چندین بار زیر حرفشون زدن، از این میترسم که با توافق طلاق ،اگه چیزی بعدا داشته باشم (حساب بانکی و سهم الارث) رو هم توقیف کنه.
  چکار کنم که بجز این ۲۰ تا سکه قسطی نتونه چیزی رو تصرف کنه.متشکرم

  • درود بر شما
   توافق شما با همسرتون در مورد تمامی مسائل مثل مهریه، نفقه، اجرت المثل و غیره تعیین کننده و مهم خواهد بود، چراکه توافقات زوجین در حکم دادگاه قید میشه و ضمانت اجرایی داره و هیچکدام از زوجین نمیتونن توافقات رو نادیده بگیرن.

 • سلام وقت بخیرزنی هستم که درخواست طلاق رودادم وتقریبانزدیک به یک سال است ودادگاه تقریبابه نتیجه رسیده است حکم طلاق را بدهدوازاین روکه من حق طلاق راازهمسرم قانونی دراختیارگرفتم وتوان مالی برای اختیارکردن وکیل ندارم چه بایدکنم.

  • درود بر شما
   اگر دادگاه حکم طلاق صادر کنه شما میتونین پس از قطعی شدن حکم دادگاه به دفترخانه رسمی طلاق مراجعه کنین تا صیغه طلاق اجرا بشه و تمام

 • سلام آیااگرزوج حق طلاق رااززوجه دردفتراسنادرسمی به ثبت رسانده باشدوازقبل هم تقاضای طلاق دردادگاه خانواده داده باشدمیتواندبدون حضورهمسرش ثبت طلاق راانجام دهد.

  • درود بر شما
   بستگی به اختیارات موجود در وکالتنامه تنظیم شده در دفترخانه اسناد رسمی داره.
   اگر حق اجرای صیغه طلاق رو داشته باشین، امکانپذیر خواهد بود

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰