لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

هزینه دادرسی مهریه به عهده کیست؟ بررسی میزان هزینه دادرسی مهریه

2020-09-21
admin

یکی از دردسرهای بزرگ خانم‌هایی که به دنبال دریافت مهریه خود هستند، هزینه دادرسی مهریه است که به دنبال راهی برای فرار از آن می‌گردند. اما هزینه دادرسی مهریه به عهده کیست و چقدر می‌شود؟ ادامه این مطلب را از دست ندهید تا به پاسخ این سوالات برسید.

 

هزینه دادرسی مهریه به عهده کیست؟ بررسی میزان هزینه دادرسی مهریه

هزینه دادرسی شکایت برعهده محکوم است

 

قبل از اینکه هزینه دادرسی مهریه را مورد بررسی قرار دهیم لازم است به این مسئله اشاره کنیم که شخص شاکی که به دادگاه مراجعه کرده و شکایت یا دادخواستی را علیه فردی دیگر تنظیم می‌کند، باید در همان ابتدا هزینه دادرسی شکایت را پرداخت کند. تنها در این صورت است که دادخواست و شکایت او در دادگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد. درواقع دادگاه با پرداخت هزینه دادرسی توسط فرد شاکی، کار خود را آغاز می‌کند مگر اینکه تقاضای اعسار را از جانب خواهان دریافت کند. از آن‌جایی که دادخواست مطالبه مهریه از سوی خانم‌ها مطرح می‌شود، در ابتدای کار برای اینکه رسیدگی به دادخواست زوجه در دادگاه آغاز شود، زوجه باید هزینه دادرسی را پرداخت کند. اما این تمام ماجرا نیست! چراکه طبق قانون، هزینه دادرسی در هر دادگاهی برعهده محکوم می‌باشد. پس زود قضاوت نکنید و ادامه مطلب را دنبال کنید تا با جزئیات این کار آشنا شوید.

 

هزینه دادرسی مهریه چقدر است؟

 

در گذشته هزینه دادرسی مهریه یک نرخ مشخص و ثابت بود که باید توسط فرد ارائه‌دهنده دادخواست پرداخت می‌شد. اما این مسئله در قوانین جدید مهریه تغییر پیدا کرده است. به گونه‌ای که دیگر نرخ هزینه این نوع دادرسی ثابت نیست و براساس میزان مهریه زوجه متغییر است. برای مثال هرچقدر مهریه زوجه بیشتر باشد و او بخواهد بخش بیشتری از آن را دریافت کند، هزینه دادرسی افزایش پیدا می‌کند. در مقابل هرچقدر مهریه زوجه کمتر باشد و او تمایل داشته باشد که بخش کمی از آن را دریافت کند، هزینه دادرسی نیز کاهش پیدا می‌کند. البته لازم است بدانید که هزینه‌های مرتبط با دریافت مهریه تنها به هزینه داردسی آن محدود نمی‌شود و هزینه‌های دیگری نیز برای شما به دنبال خواهد داشت.

 

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰