لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

تفاوت حکم با قرار چیست؟ بررسی تفاوت حکم با قرار از تمامی جوانب

2020-10-05
admin

اگر درگیر پرونده‌های حقوقی و کیفری شده باشید اصطلاحات حکم و قرار، حداقل یک بار هم که شده به گوشتان خرده است و تقریباً برای شما آشنا هستند. درواقع بعد از اینکه دادگاه پرونده‌ای را به صورت کامل مورد بررسی قرار می‌دهد، رأی خودش را اعلام می‌کند. گاهی‌اوقات به رأیی که توسط دادگاه صادر شده است، حکم و گاهی‌اوقات هم قرار گفته می‌شود. اما سوال مهمی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که کجا می‌توان برای رأی دادگاه اصطلاح حکم را درنظر گرفت و کجا می‌توان اصطلاح قرار را درنظر گرفت؟ تفاوت حکم با قرار چیست؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 

تفاوت حکم با قرار چیست؟

حکم چیست؟

 

قبل از اینکه به تفاوت حکم با قرار اشاره کنیم، لازم است هر یک از این دو مفاهیم را به صورت جداگانه تعریف کنیم. اول از همه با تعریف حکم شروع می‌کنیم. زمانی که قاضی وضعیت پرونده را به صورت کامل مورد بررسی قرار می‌دهد و با بررسی نقطه نظرات طرفین رأی نهایی را راجع به ماهیت دعوا صادر می‌کند، اصطلاحاً گفته می‌شود که قاضی حکم صادر کرده است. درواقع زمانی که قاضی حکم صادر می‌کند، پرونده دعوا بین متهم و شاکی مختومه می‌شود و از نظر قانونی شرایط بین متهم و شاکی تعیین می‌گردد. البته حکم قضایی دارای انواع متعددی است که متناسب با وضعیت پرونده، شرایط موجود و نوع رأی دادگاه انواع آن از یکدیگر تفکیک می‌شوند. توجه داشته باشید که در تعریف حکم براساس قانون، دادگاه باید رأی خود را براساس ماهیت دعوا صادر کند. در غیر این صورت به رأی صادرشده توسط دادگاه قرار گفته می‌شود.

 

قرار چیست؟

 

همانطور که اشاره کردیم زمانی می‌توان اصطلاح حکم را برای رأی دادگاه درنظر گرفت که رأی دادگاه براساس ماهیت دعوا باشد. در مقابل اگر رأی دادگاه مربوط به ماهیت دعوا نباشد، دیگر حکم نیست و اصطلاحاً به آن قرار می‌گویند. چراکه دادگاه گاهی‌اوقات برای اینکه بتواند به یک حکم قطعی برسد و شرایط و وضعیت پرونده را به خوبی بررسی کند نیاز دارد تا به یکسری مکان‌ها مراجعه کند. در این حالت دادگاه اعلام قرار می‌کند که راهی برای رسیدن به حکم قطعی است. البته برخی مواقع قرار به معنی حکم نیز است چراکه موجب مختومه شدن پرونده می‌شود مانند زمانی که عین شکایت در هنگام بررسی در دادگاه از بین رفته باشد و دیگر هیچ موردی برای بررسی وجود نداشته باشد. در این صورت دادگاه قرار به مختومه شدن پرونده می‌دهد که در این حالت نیز می‌توان گفت دادگاه حکم داده است که پرونده مختومه شود.

 

 

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰