لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

حقوق مدنی چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟ همه چیز درمورد حقوق مدنی

2020-08-07
admin

حقوق مدنی چیست ؟ همه انسان‌ها از نظر قانونی دارای حقوق و تکالیفی در جامعه می‌باشند که چارچوب زندگی آن‌ها در کنار یکدیگر را تعیین می‌کند. تمامی حقوق و تکالیف قانونی افراد در جامعه توسط قانون‌گذار در قالب‌های مختلف تعیین می‌شود که یکی از آن‌ها حقوق مدنی است. حقوق مدنی شامل: حقوق انسان‌ها و احکام و قواعد ویژه آن‌هاست که متناسب با فرهنگ و عرف هر جامعه‌ای منحصربه‌فرد می‌باشد. ادامه این مطلب را از دست ندهید تا با حقوق مدنی و همچنین موارد آن به صورت کامل آشنا شوید.

 

حقوق مدنی چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟ همه چیز درمورد حقوق مدنی

با انواع حقوق مدنی آشنا شوید

 

الف) حقوق اشخاص حقیقی و حقوقی

 

برای گرفتن پاسخ پرسش “حقوق مدنی چیست ؟” بهتر است با انواع حقوق مدنی آشنا شوید. همانطور که اشاره کردیم هر شخصی دارای حقوق و تکالیفی در جامعه است. در کل افراد یا در قالب اشخاص حقیقی یعنی انسان‌ها قرار دارند یا در قالب اشخاص حقوقی یعنی شرکت‌ها، موسسات، انجمن‌ها و … . البته فرقی نمی‌کند که اشخاص حقیقی باشند یا حقوقی به هر حال در عالم واقع دارای حقوق و تکالیفی هستند که اصطلاحاً به آن‌ حقوق اشخاص گفته می‌شود.

 

ب) حقوق اموال منقول و غیر منقول

 

یکی دیگر از انواع حقوق مدنی، حقوق اموال است. همانطور که از نام حقوق اموال پیداست، این حقوق شامل هر آن چیزی است که با انواع مال و اموال در ارتباط باشد. توجه داشته باشید که انواع مال و اموال به دو دسته کلی شامل: اموال منقول و اموال غیر منقول تقسیم می‌شود. منظور از اموال منقول، اموالی است که قابل جابجا کردن باشند. اما منظور از اموال غیر منقول، اموالی است که غیر قابل جابجایی باشند. از نظر توقیف مال و اموال، هر یک از اموال منقول و غیر منقول براساس حکم دادگاه دارای قواعد و احکام منحصربه‌فرد خود می‌باشند.

 

برای مثال اگر مالی از نوع منقول باشد براساس حکم دادگاه مال در راستای پرداخت بدهی طلبکاران توقیف خواهد شد که توقیف آن هم به صورت فیزیکی است یعنی اینکه خود مال توقیف خواهد شد. اما در صورتی که مالی غیر منقول باشد یعنی اینکه قابل جابجایی نباشد مانند: خانه، زمین، مغازه و …، توقیف آن به صورت سندی خواهد بود. یعنی اینکه سند آن توسط دادگاه توقیف خواهد شد اما خود مال برای شخص قابل استفاده خواهد بود. مانند زمانی که سند خانه به عنوان وثیقه نزد بانک یا کلانتری باقی می‌ماند.

 

 

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰