حق امضا در شرکت چگونه است و دارندگان حق امضا شرکت چه کسانی هستند؟

آذر 23, 1396
Mashhoor.ir
حق امضا در شرکت چگونه است و دارندگان حق امضا شرکت چه کسانی هستند؟Reviewed by موسسه حقوقی مشهور on Dec 14Rating: 5.0حق امضا در شرکتحق امضا در شرکت چگونه است؟ دارندگان حق امضا شرکت چه کسانی هستند و مسئولیت های حقوقی آنها چیست؟ با ثبت شرکت مشهور در تماس باشید 88214821-021

حق امضا در شرکت چگونه است و دارندگان حق امضا شرکت چه کسانی هستند؟

 

 

ممکن است در هنگام ثبت شرکت و یا در هنگام تصمیم برای اعمال تغییرات در شرکت برای شما این سوالات مطرح شود که حق امضا در شرکت با کیست؟ چه کسانی در شرکت حق امضا دارند؟ مسئولیت های قانونی و حقوقی دارندگان حق امضا در شرکت چیست؟ آیا می توان به مدیرعامل شرکت حق امضا نداد؟!                                                                                          
برای اشخاصی که قصد ثبت شرکت دارند، همواره این سوالات از مهمترین سوالاتی هست که براشون پیش میاد و ما در این مقاله سعی داریم ضمن پاسخی که به این سوالات میدیم شما رو با نحوه های گوناگون وضعیت حق امضا در شرکت آشنا کنیم.

 

 

حق امضا شرکت متعلق به چه کسانی است؟                                                                                      

در شرکت ها فارغ از نوع اونها اعم از شرکت با مسئولیت محدود ، شرکت سهامی خاص و سهامی عام، شرکت تضامنی، شرکت تعاونی و یا هر نوع شرکت دیگه ای که باشند، حق امضا متعلق به مدیر عامل شرکت و یکی یا برخی یا همه اعضا هیات مدیره است.

 

 

اختیار تعیین وضعیت حق امضا شرکت بر عهده کیست؟                                                                    

به استثنای ماده 125 لایحه اصلاحی قانون تجارت، در هیچ جای دیگه ای از قانون تجارت اشاره ای به وضعیت حق امضا و دارندگان حق امضا شرکت نشده و حکم مندرج در ماده فوق هم فقط در مورد مدیر عامل ذکر شده.
اما در رویه مرسومی که در اداره ثبت شرکت ها هم کاملا اجرایی و پذیرفته شده است، در هر شرکتی وضعیت حق امضا در شرکت رو مجمع عمومی عادی ای که اعضا هیات مدیره رو انتخاب میکنه (البته این روش زیاد مرسوم نیست و به لحاظ حقوقی محل ایراد و اشکال هست و ما در ثبت شرکت مشهور این روش رو توصیه نمی کنیم) و همچنین بر عهده خود اعضا هیات مدیره است که به نظر وکلای با تجربه ثبت شرکت مشهور این روش مطمئن ترین روش است.

 

 

آیا می توانیم برای مدیرعامل حق امضا در نظر نگیریم؟!                                                                     

جواب منفیه!
از اونجایی که مدیرعامل هر شرکتی نماینده و وکیل اون شرکت محسوب میشه و برای اجرای وظایف مدیریتش نیاز به یک سری اختیارات داره در نتیجه برای اجرای مطلوب این وظایف و اختیارات باید حتما و اجبارا برای مدیرعامل حق امضا رو در نظر گرفت و تفاوتی نداره که مدیرعامل از اعضا هیات مدیره یا از شرکا باشد یا نباشد.
                                                                                     
                                               

آیا می توانیم برای اعضا هیات مدیره حق امضا در نظر نگیریم؟!                                                         

بر خلاف آنکه اشاره کردیم برای مدیر عامل حتما باید حق امضا در نظر بگیریم ، در مورد اعضا هیات مدیره این اجبار وجود نداره و در مورد اونها قضیه کاملا اختیاری و بسته به نظر و توافق خود اعضا داره که میتونن برای یکی یا برخی یا همه اعضا هیات مدیره حق امضا رو در نظر بگیرند یا نه.

 

 

آیا می توانیم برای شرکاء یا سهامدارانی که عضو هیات مدیره نیستند حق امضا در نظر بگیریم؟       

پاسخ این سوال به غیر از استثنایی که در ذیل اشاره می کنیم منفیه!
اشتثنائا فقط در مورد مدیر عامل شرکت این امکان وجود داره، و شخص مدیر عامل شرکت (چه اینکه از سهامداران یا شرکاء شرکت باشد یا نباشد) میتونه عضو هیات مدیره نباشه ولی همانطور که اشاره کردیم باید دارای حق امضا باشه

 

 

♦دقیق ترین پاسخ ها به سوالات ثبتی و حقوقی خود را از کارشناسان ثبت شرکت مشهور دریافت نمائید♦

 

 

نحوه های مختلف وضعیت حق امضا شرکت                                                                                         

در هر شرکتی این امکان وجود داره به انحاء گوناگونی که در ذیل اشاره می کنیم حق امضا رو در نظر بگیریم:

 

1-  مدیر عامل شرکت به تنهایی همراه با مهر شرکت.

 

2- مدیر عامل شرکت و یکی یا برخی یا همه اعضا هیات مدیره (متفقا) همراه با مهر شرکت که در این صورت برای اینکه امضا قرارداد یا سند دارای اعتبار باشه باید اون رو هم مدیر عامل امضا کنه و هم شخص یا اشخاص عضو هیات مدیره دارنده حق امضا (که ما این روش رو به غیر از موارد خاص توصیه نمی کنیم، چرا که برای عقد قرارداد یا صدور سند تجاری یا امضا سند و غیره اگر بنا به هر دلیلی یکی از دارندگان حق امضا شرکت حضور نداشته باشه شرکت با مشکلات گوناگون مواجه میشه و حتی ممکنه در برخی موارد یک فرصت ایده آل تجاری و اقتصادی بطور کل از دست بره).

 

3-  مدیر عامل شرکت و یکی یا برخی یا همه اعضا هیات مدیره (به تنهایی) همراه با مهر شرکت که در این صورت برای اینکه امضا قرارداد یا سند دارای اعتبار باشه، امضا هر یک از نفراتی که دارای حق امضا هستند به تنهایی و بدون نیاز به حضور و امضا نفرات دیگه کفایت میکنه.
تفاوت این مورد با مورد شماره 2 در این هست که درسته که حق امضا متعلق به بیش از یک نفر هست ولی هر کدوم از دارندگان حق امضا اقدام به امضا سند یا  ورقه یاقرارداد بکنند و مهر شرکت هم زده بشه، اون قرارداد یا ورقه یا سند دارای اعتبار خواهد بود.

 

نکته1 : در شرکت ها ما با 2 نوع از اوراق و اسناد و قرار دادها مواجه هستیم:
الف) اسناد رسمی و همچنین اوراق و قراردادها و اسناد تعهد آور بانکی از قبیل چک ، سفته ، برات و دیگر اوراق بانکی که این اسناد و اوراق و قراردادها جنبه تعهد آوری خیلی بیشتری دارند و طبیعتا حساسیت در مورد اونها بسیار زیاده.

 

ب) اوراق و اسناد عادی و اداری، که درسته اونها هم تا حدودی میتونن تعهد آور باشند ولی از درجه اهمیت کمتری برخوردارند.

 

در موقع تصمیم گیری در مورد وضعیت حق امضا در شرکت ، این امکان وجود داره که برای بعضی از دارندگان حق امضا فقط حق امضا اوراق و اسناد عادی و اداری رو در نظر گرفت و برای اونها حق امضا اسناد رسمی و تعهد آور و چک و سفته و برات و اوراق بانکی رو در نظر نگرفت، البته به استثناء مدیر عامل که باید حق امضاء کلیه اوراق رو داشته باشه.

 

نکته 2: در هر موردی و هر اوراق و سندی از شرکت اعم از عادی، رسمی، تعهد آور و غیره که هر شخصی حتی مدیرعامل امضا میکنند، سند فوق وقتی اعتبار داره که علاوه بر امضا، ممهور به مهر شرکت هم باشه

 

در پایان باید عرض کنیم چنانچه با مطالعه این مقاله همچنان پاسخ برخی از سوالات خود در مورد حق امضا در شرکت رو دریافت نکردید و یا نیاز به اطلاعات جامع تری در این خصوص دارید میتونید  با شماره 88214821-021 با کارشناسان زبده و آموزش دیده ثبت شرکت مشهور در تماس باشید.

 

 

منبع: https://www.mashhoor.ir

مشاور رایگان در امور حقوقی و ثبتی شما مشاور رایگان

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد