لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

حق امضا در شرکت چگونه است و دارندگان حق امضا شرکت چه کسانی هستند؟

2017-12-14
محسن شیخ ها

حق امضا در شرکت

 

ممکن است در هنگام ثبت شرکت و یا در هنگام تصمیم برای اعمال تغییرات در شرکت برای شما این سوالات مطرح شود که حق امضا در شرکت با کیست؟ چه کسانی در شرکت حق امضا دارند؟ مسئولیت های قانونی و حقوقی دارندگان حق امضا در شرکت چیست؟ آیا می توانیم به مدیرعامل شرکت حق امضا ندهیم؟!   
                                                                                      
برای اشخاصی که قصد ثبت شرکت دارند، همواره این سوالات از مهمترین سوالاتی هست که براشون پیش میاد و ما در این مقاله سعی داریم ضمن پاسخی که به این سوالات میدیم شما رو با نحوه های گوناگون وضعیت حق امضا در شرکت آشنا کنیم.

 

حق امضا در شرکت | حق امضا شرکت

حق امضا در شرکت | حق امضا شرکت

حق امضا شرکت متعلق به چه کسانی است؟

                                                                                 

در شرکت ها فارغ از نوع اونها اعم از شرکت با مسئولیت محدود ، شرکت سهامی خاص و سهامی عام، شرکت تضامنی، شرکت تعاونی و یا هر نوع شرکت دیگه ای که باشند، حق امضا متعلق به مدیر عامل شرکت و یکی یا برخی یا همه اعضا هیات مدیره است.

 

اختیار تعیین وضعیت حق امضا شرکت بر عهده کیست؟       

                                                             

به استثناء ماده ۱۲۵ لایحه اصلاحی قانون تجارت، در هیچ جای دیگه ای از قانون تجارت اشاره ای به وضعیت حق امضا و دارندگان حق امضا شرکت نشده و حکم مندرج در ماده فوق هم فقط در مورد مدیر عامل ذکر شده.

 

اما در رویه مرسومی که در اداره ثبت شرکت ها هم کاملا اجرایی و پذیرفته شده است، در هر شرکتی وضعیت حق امضا در شرکت رو مجمع عمومی عادی ای که اعضا هیات مدیره رو انتخاب میکنه (البته این روش زیاد مرسوم نیست و به لحاظ حقوقی محل ایراد و اشکال هست و ما در ثبت شرکت مشهور این روش رو توصیه نمی کنیم) و همچنین بر عهده خود اعضا ء هیات مدیره است که به نظر وکلای با تجربه ثبت شرکت مشهور این روش مطمئن ترین روش است.

 

حق امضا در شرکت | حق امضا شرکت

حق امضا در شرکت | حق امضا شرکت

آیا می توانیم به مدیرعامل حق امضا ندهیم؟!

                                                                      

جواب منفیه!

 

از اونجایی که مدیرعامل هر شرکتی نماینده و وکیل اون شرکت محسوب میشه و برای اجرای وظایف مدیریتش نیاز به یک سری اختیارات داره در نتیجه برای اجرای مطلوب این وظایف و اختیارات باید حتما و اجبارا برای مدیرعامل حق امضا رو در نظر بگیریم و تفاوتی نداره که مدیرعامل از اعضا هیات مدیره یا از شرکا باشد یا نباشد.
                                                                                     
                                                

آیا می توانیم به اعضاء هیات مدیره حق امضا ندهیم؟!

                                                         

بر خلاف شخص مدیر عامل (که اشاره کردیم برای وی باید حتما حق امضا در نظر بگیریم)، در مورد اعضا هیات مدیره این اجبار وجود نداره و در مورد اونها قضیه کاملا اختیاری و بسته به نظر و توافق خود اعضا داره که میتونن برای یکی یا برخی یا همه اعضا هیات مدیره حق امضا رو در نظر بگیرند یا نه.

 

آیا می توانیم به شرکاء یا سهامدارانی که عضو هیات مدیره نیستند حق امضاء ندهیم؟ 

  

پاسخ این سوال به غیر از استثنایی که در ذیل اشاره می کنیم منفیه!

 

اشتثنائا فقط در مورد مدیر عامل شرکت این امکان وجود داره، و شخص مدیر عامل شرکت (چه اینکه از سهامداران یا شرکاء شرکت باشد یا نباشد) میتونه عضو هیات مدیره نباشه ولی همانطور که اشاره کردیم باید دارای حق امضا باشه

 

حق امضا در شرکت | حق امضا شرکت

حق امضا در شرکت | حق امضا شرکت

نحوه های مختلف وضعیت حق امضا شرکت

                                                                                      

در هر شرکتی این امکان وجود داره به انحاء گوناگونی که در ذیل اشاره می کنیم حق امضا رو در نظر بگیریم:

 

۱- مدیر عامل شرکت به تنهایی همراه با مهر شرکت

 

۲- مدیر عامل شرکت و یکی یا برخی یا همه اعضا هیات مدیره (متفقا) همراه با مهر شرکت که در این صورت برای اینکه امضا قرارداد یا سند دارای اعتبار باشه باید اون رو هم مدیر عامل امضا کنه و هم شخص یا اشخاص عضو هیات مدیره دارنده حق امضا (که ما این روش رو به غیر از موارد خاص توصیه نمی کنیم، چرا که برای عقد قرارداد یا صدور سند تجاری یا امضا سند و غیره اگر بنا به هر دلیلی یکی از دارندگان حق امضا شرکت حضور نداشته باشه شرکت با مشکلات گوناگون مواجه میشه و حتی ممکنه در برخی موارد یک فرصت ایده آل تجاری و اقتصادی بطور کل از دست بره)

 

۳- مدیر عامل شرکت و یکی یا برخی یا همه اعضا هیات مدیره (به تنهایی) همراه با مهر شرکت که در این صورت برای اینکه امضا قرارداد یا سند دارای اعتبار باشه، امضا هر یک از نفراتی که دارای حق امضا هستند به تنهایی و بدون نیاز به حضور و امضا نفرات دیگه کفایت میکنه

 

تفاوت این مورد با مورد شماره ۲ در این هست که درسته که حق امضا متعلق به بیش از یک نفر هست ولی هر کدوم از دارندگان حق امضا اقدام به امضا سند یا ورقه یا قرارداد بکنند و مهر شرکت هم زده بشه، اون قرارداد یا ورقه یا سند دارای اعتبار خواهد بود

 

نکته ۱: در شرکت ها ما با ۲ نوع از اوراق و اسناد و قرار دادها مواجه هستیم:

 

الف) اسناد رسمی و همچنین اوراق و قراردادها و اسناد تعهد آور بانکی از قبیل چک، سفته، برات و دیگر اوراق بانکی که این اسناد و اوراق و قراردادها جنبه تعهد آوری خیلی بیشتری دارند و طبیعتا حساسیت در مورد اونها بسیار زیاده

 

ب) اوراق و اسناد عادی و اداری، که درسته اونها هم تا حدودی میتونن تعهد آور باشند ولی از درجه اهمیت کمتری برخوردارند

 

در موقع تصمیم گیری در مورد وضعیت حق امضا در شرکت، این امکان وجود داره که برای بعضی از دارندگان حق امضا فقط حق امضا اوراق و اسناد عادی و اداری رو در نظر بگیریم و برای اونها حق امضا اسناد رسمی و تعهد آور و چک و سفته و برات و اوراق بانکی رو در نظر نگیریم، البته به استثناء مدیر عامل که باید حق امضاء کلیه اوراق رو داشته باشه

 

نکته ۲: در هر موردی و هر اوراق و سندی از شرکت اعم از عادی، رسمی، تعهد آور و غیره که هر شخصی حتی مدیرعامل امضاء میکنند، سند فوق وقتی اعتبار داره که علاوه بر امضا، ممهور به مهر شرکت هم باشه

 

حق امضا شرکت | حق امضا در شرکت

حق امضا شرکت | حق امضا در شرکت

در پایان باید عرض کنیم چنانچه با مطالعه این مقاله همچنان پاسخ برخی از سوالات خود در مورد حق امضا در شرکت رو دریافت نکردید و یا نیاز به اطلاعات جامع تری در این خصوص دارید میتوانید از طریق شماره 43000430-021 با کارشناسان زبده و آموزش دیده موسسه حقوقی مشهور در تماس باشید.

 

 

لینک های مفید: کارت بازرگانیثبت برند | ثبت طرح صنعتی | مشاوره حقوقی | طلاق توافقی

 

منبع: https://www.mashhoor.ir

 

 

 

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

 • سلام
  من یک سهامدار در یک موسسه حفاظتی و مراقبتی هستم
  میتونم حق امضاء داشته باشم؟

 • سلام آیا برای شخصی که به عنوان منشی شرکت انتخاب شده با یک درصد سهم و حق امضا هم نداره مسئولیت قضایی وجود داره یا خیر ؟

  • درود بر شما
   تمامی سهامداران و شرکاء شرکت در حدود میزان سهامی که دارند (مطابق با قانون تجارت) مسئولیت دارند

 • با سلام
  اگر حق امضا با رئیس هیئت مدیره باشه همراه با مهر شرکت و مدیر عامل حق امضا هیچگونه چک و سفته و قرارداد را نداشته باشد
  و در یک قرارداد بانکی برای شرکت هر دو امضا زده باشند آیا مدیر عامل در قبال وام مسئول است یا خیر

 • با سلام چگونه می توان قائم مقام مدیرعامل را انتخاب کرد و به او حق امضا داد آیا نیاز به ثبت صورتجلسه در ثبت شرکتهاست

  • درود بر شما
   بله تغییر وضعیت حق امضاء شرکت از مواردی هست که باید حتماً طی صورتجلسه ای به اطلاع اداره ثبت شرکت ها برسه و ثبت بشه و در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشار شرکت آگهی بشه

 • سلام مطالب عالي بود ولي اين سوال در ذهن من باقي ماند
  اگر سند عادي به امضاء مديرعامل يا احد از كارمندان شركت كه برابر اساسنامه از طرف مدير عامل اختيارِ امضاء دارند برسد ليكن ممهور به مهر شركت نباشد
  ضمانت اجراي آن چيست؟

  • درود بر شما
   در این مورد رویه دادگاه ها متفاوت هست، برخی قضات با این استدلال که ارکان امضاء سند از سوی نماینده شخص حقوقی با عدم وجود مهر تکمیل نشده چنین سندی رو برای شخص حقوقی الزام آور نمیدونن، در مقابل اکثریت قضات با وجود عدم ممهور شدن سند به مهر شرکت، باز هم چنین سندی رو برای شرکت الزام آور میدونن

 • با سلام آیا در صورت تصریح در حدود اختیارات، وکیل میتواند ذیل صورتجلسات را از جانب احد سهامداران و یا مدیران شرکت سهامی خاص انجام دهد؟

 • باسلام و احترام.ایا شرکت تعاونی های که در دست تاسیس و هنوز ثبت آگهی نشده اند چنانچه شرکت تعاونی نامه نگاری های داشته باشد و مدیرعامل ان رو امضا کند کارش قانونی هست یا خیر؟؟
  باتشکر

  • با سلام خدمت شما کاربر گرامی
   شرکتی که هنوز تاسیس نشده و پروسه ثبتش در مرجع ثبتی به اتمام نرسیده، در واقع وجود خارجی نداره و طبیعتا کسی نمیتونه مدعی مدیریت و نمایندگی در چنین شرکتی باشه و از طرف شرکتی که در واقع وجود نداره تعهدی بده و برگه ای رو امضاء کنه.
   در واقع در چنین شرایطی، شخصی که خودش رو مدیرعامل معرفی کرده و اقدام به امضاء اوراق کرده، شخصاً مسئول تعهدی که داده خواهد بود.

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰