لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

آموزش مراحل ثبت برند و ثبت علامت تجاری در ۷ گام ساده و دقیق✔️

2020-10-12
محسن شیخ ها

اگر تمایل دارید با راهنمای مراحل ثبت برند تجاری و ثبت علامت تجاری از 0 تا 100 با تمامی جزئیات آن به شکلی مفید، کاربردی و ساده آشنا شوید ((به گونه‌ای که نیاز به مطالعه هیچ مقاله دیگری نداشته باشید))، این نوشته قطعاً شما را به سادگی و در کوتاهترین زمان به اهدافتان می‌رساند.

 

مراحل ثبت برند و ثبت علامت تجاری

خلاصه این نوشته

 

 •  مراحل ثبت برند و لوگو در ۷ گام ساده
 •  نحوه استعلام برند قبل از ثبت
 •  بررسی مواردی که به عنوان برند قابل ثبت نیستند
 •  هزینه ثبت علامت + واریزی‌ های قانونی آن
 •  بررسی دلایل و مزایای مهم ثبت علائم تجاری 
 •  پس از اظهارنامه ثبت علامت، با چه تصمیماتی از سوی اداره مواجه می‌شویم؟
 •  برای ثبت علامت چه مدارکی لازم است؟
 •  ثبت برند و لوگو چقدر زمان می‌برد؟
 •  برند ثبت شده تا چه زمانی اعتبار دارد؟
 •  چرا مدت زمان ثبت برند در ایران به نسبت ثبت شرکت طولانی‌تر است؟
 •  بررسی کامل طبقه بندی برند
 •  و موارد مهم و گوناگون دیگر

 

مراحل ثبت برند و لوگو در ۷ گام ساده

 

گام اول) دریافت مشاوره حرفه‌ای و رایگان

 

اولین اقدام لازم دریافت مشاوره کاملاً تخصصی و رایگان با کارشناسان باتجربه موسسه حقوقی مشهور در ارتباط با مسائلی نظیر: مراحل ثبت و مدارک مورد نیاز، مدّت زمانی که حدوداً به طول می‌انجامد تا برند شما به ثبت برسد، هزینه ثبت علامت تجاری، انتخاب برند یا لوگو که یک واژه مناسب، شکل و تصویر زیبا و یا ترکیبی از هر دو است و باید این موارد را به گونه‌ای انتخاب نمایید که برند شما به راحتی در اذهان مخاطبان ماندگار شود و معرف کالا یا خدمتی باشد که ارائه می‌نمایید، همچنین شما می‌توانید پس از آنکه برند مورد نظر خود را در ایران به ثبت رساندید، آن را در کشورهای خارجی تحت عنوان برند مادرید (WIPO) نیز به ثبت برسانید.

در همین رابطه می‌توانید از تخصص کارشناسان خبره موسسه حقوقی مشهور بهره‌مند شوید.

 

گام دوم) استعلام برند قبل از ثبت

 

ابتدا استعلام نمایید عین یا شبیه برندی که قصد ثبت آن را دارید قبلاً در همان طبقه ثبت شده است یا خیر.

در صورت وجود مشابهت بین برند مورد نظر شما و برندی که قبلاً در همان طبقه ثبت شده است، تقاضای شما رد خواهد شد.

برندی که تقاضای آن یکبار از سوی کارشناسان اداره مالکیت معنوی رد شود، برای دفعات بعدی شانس بسیار کمی برای ثبت شدن دارد و اصطلاحاً سابقه چنین برندی خراب می‌شود. ما به شما اکیداً توصیه می‌کنیم این مرحله را کاملاً جدی بگیرید!

قبل از شروع هر اقدامی ابتدا برند مورد نظر خود را استعلام کنید تا از درصد موفقیت ثبت شدن آن مطلع شوید. به همین وسیله می‌توانید از هدر رفتن هزینه و زمان خود جلوگیری نمایید.

برای استعلام برند بصورت کاملاً رایگان، فوری و آنلاین و در هر زمانی از شبانه روز می‌توانید از طریق کلیک بر روی آیکون زیر، وارد مرحله مربوطه شوید و بدون نیاز به داشتن تجربه و دانشی خاص، برند مورد تقاضای خود را در طبقه مورد نظرتان استعلام نمایید و چنانچه «عین و یا شبیه» برند مورد نظرتان قبلاً برندی ثبت نشده بود، آنگاه با خیالی آسوده مراحل ثبت علامت را آغاز نمایید.

 

 

گام سوم) تهیه مدارک لازم

 

سومین گام فراهم نمودن مدارک مورد نیاز است که در ادامه همین مقاله مدارک ثبت برند و علامت تجاری را بصورت مفصل و کامل شرح داده‌ایم.

 

گام چهارم) تنظیم صحیح و ثبت اظهارنامه برند

 

در گام بعدی باید با ورود به سایت مرکز مالکیت معنوی وارد قسمت ثبت اظهارنامه علامت تجاری شوید.

سپس اقدام به تکمیل اظهارنامه ثبت علامت تجاری خود نمایید و مدارکی همچون کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی یا متقاضیان، مجوز فعالیت، کارت بازرگانی (اگر قصد ثبت برند لاتین را دارید) و همچنین نمونه برند خود با اندازه ۶ × ۶ سانتیمتر را در سامانه فوق بارگذاری نمایید.

پس از طی نمودن و تکمیل مراحل مورد نیاز برای ثبت اظهارنامه علامت تجاری و پرداخت هزینه مربوطه، در سامانه برای شما برگه‌ای نمایش داده می‌شود که باید آن را پرینت نموده و با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی اقدام به تایید اطلاعات وارد شده در سامانه نموده و از دفترخانه مذکور گواهی امضاء و فرم تایید اطلاعات کاربری دریافت کنید.

سپس باید با وارد کردن اطلاعات این فرم در سامانه، نام کاربری و رمز عبور دریافت نمایید که جهت پیگیری‌های بعدی و اطلاع از نوبت شما در صف هر کدام از کارشناسان و اقدامات بعدی باید از طریق همین نام کاربری و رمز عبور اقدام کنید.

 

گام پنجم) بررسی اظهارنامه برند توسط کارشناسان اداره علامت

 

پس از آنکه اظهارنامه ثبت علامت تجاری شما توسط هر سه کارشناس و رئیس اداره علائم تجاری بررسی و فاقد نقص اعلام و مورد تایید قرار گرفت، برای شما پیامکی ارسال می گردد که ثبت علامت تجاری مورد تقاضای شما از سوی اداره علائم تجاری بلامانع تشخیص داده شده است.

در این مرحله باید بصورت حضوری به اداره مالکیت معنوی مراجعه و پرونده فیزیکی علامت تجاری را تشکیل دهید.

برای این منظور باید حتماً تصویر برابر اصل کلیه مدارکی که در هنگام تکمیل و ارسال اظهارنامه ثبت علامت خود در سامانه بارگزاری و آپلود نموده‌اید را با خود به همراه داشته باشید.

 

گام ششم) روزنامه رسمی

 

پس از تشکیل پرونده فیزیکی علامت تجاری، از طرف اداره مالکیت موضوع تقاضای ثبت علامت تجاری شما به روزنامه رسمی ارسال می‌گردد.

در این زمان برای شما امکان واریز هزینه روزنامه رسمی نوبت اول که به آگهی تقاضای علامت تجاری موسوم است فراهم می‌شود.

سپس باید اقدام به واریز هزینه مربوطه نمایید که پس از سپری شدن حدوداً یک هفته، روزنامه چاپ و به آدرس شما ارسال می‌شود.

مطابق با قانون، از تاریخ انتشار روزنامه رسمی مرحله اول برای اشخاص ثالث ۳۰ روز فرصت وجود دارد که اگر ثبت علامت تقاضا شده را مغایر با حقوق قانونی خود می‌دانند نسبت به ثبت آن رسماً اعتراض نمایند.

 

اگر در این فرصت ۳۰ روزه، اعتراضی به اداره مالکیت ارسال نشود، امکان پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم فراهم می‌گردد.

با پرداخت این هزینه حدوداً یک هفته زمان میبرد تا روزنامه نوبت دوم چاپ و به آدرس شما ارسال شود. همچنین پرداخت هزینه حق الثبت اقدامی تکمیلی است که باید در این زمان انجام دهید.

 

گام هفتم) مراجعه به اداره مالکیت معنوی و دریافت سند ۱۰ ساله برند

 

آخرین گام از مراحل ثبت علائم تجاری آن است که با در دست داشتن مدارکی مانند یک نسخه از هر دو روزنامه رسمی نوبت اول و دوم، یک نسخه از اظهارنامه علامت تجاری و ۱۰ نمونه از برند در ابعاد ۶*۶ مجدداً به اداره مالکیت معنوی مراجعه نمایید و ضمن ارائه رسید، سند برند خود را تحویل بگیرید.

 

نکته مهم: پس از تایید کارشناسان و رئیس اداره علائم تجاری و اعلام بلامانع بودن ثبت علامت تجاری مورد تقاضا، برای تشکیل پرونده فیزیکی و پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت اول صرفاً ۳۰ روز فرصت دارید و اگر این فرصت ۳۰ روزه را از دست بدهید، ثبت علامت مورد نظر شما کان لم یکن تلقی خواهد شد.

 

نکته مهم: اگر پروسه و مراحل ثبت برند تجاری شما توسط موسسات ثبتی انجام می‌گیرد، هیچ نیازی به مراجعه حضوری شما به اداره مالکیت معنوی وجود ندارد و مواردی نظیر مراجعه به این اداره، تشکیل پرونده فیزیکی،  پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت اول و دوم، پرداخت هزینه حق الثبت، مراجعه مجدد به اداره مالکیت، دریافت سند برند و تحویل آن به شما همگی جزء خدماتی است که باید توسط موسسه‌ای که با شما قرارداد بسته است انجام شود.

 

اینفوگرافیک مراحل ثبت برند و علامت تجاری

این مطلب را حتماً مطالعه نمایید!: مراحل ثبت طرح صنعتی در چند گام دقیق و ساده

چه مواردی به عنوان برند و علامت تجاری قابل ثبت نیستند؟

 

هنگامی که تصمیم به ثبت علامت تجاری دارید باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که برخی از کلمات و عبارات به عنوان برند و علامت تجاری قابل نیستند و برای جلوگیری از هدر رفت هزینه و زمان خود بهتر است این موارد را که در ادامه به آنها اشاره می نماییم در نظر داشته باشید و با لحاظ موارد ذیل برند مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

 

موارد ذیل به عنوان برند و علامت تجاری قابلیت ثبت ندارند:

 

۱- علائمی که قدرت و توانایی تمیز دهندگی و متمایز بودن را نداشته باشند

 

۲- علائمی که فاقد هرگونه صفات مشخصه و کاملاً عام باشند (بطور مثال شما نمی توانید عبارت “پارچه” را برای محصولات نساجی و طبقات مرتبط مانند پوشاک به ثبت برسانید)

 

۳- علائمی که توصیفی هستند (به طور مثال شما نمی توانید برند “خوشمزه” را بدون پیشوند و پسوند در طبقات مربوط به مواد غذایی ثبت کنید)

 

۴- علائمی که شامل یک اسم تعیین کننده نوع و جنس کالاها باشند (به طور مثال شما نمی توانید برند “شیشه” را برای محصولات شیشه ای ثبت نمایید)

 

۵- علائمی که عین و یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت و یا نام تجاری باشند که برای همان کالاها یا خدمات یا کالاها یا خدمات مشابه ای که متعلق به فرد دیگری (اعم از حقیقی و یا حقوقی) که در ایران معروف است بکار روند (اعم از آنکه آن علامت و یا نام تجاری معروف قبلاً به ثبت رسیده باشد و یا هنوز ثبت نشده باشد)

 

۶- علائمی که گمراه کننده باشند ( به طور مثال شما نمی توانید برای کالای چوبی عبارت آهنین بکار ببرید)

 

۷- علائمی که عین و یا شبیه علائمی هستند که قبلاً در طبقات دیگری به ثبت رسیده‌اند امّا بسیار معروف و مشهور هستند (به منظور جلوگیری از سوء استفاده و بهره‌مندی بی جهت از دسترنج دیگران و جلوگیری از یک حمایت اضافی)

 

۸- علائمی که مغایر با نظم عمومی و اخلاق حسنه باشند بدون تردید قابل ثبت نخواهند بود

 

۹- علائمی که با علائم تجاری ثبت شده که متعلق به اشخاص ثالث است در تعارض باشد

 

۱۰- علائمی که درخواست ثبت آن ها همراه با سوء نیّت باشد غیر قابل ثبت هستند و اگر هم ثبت شده باشند در دادگاه قابل ابطال هستند

 

۱۱- علائمی که جزء علائم ذکر شده در ماده ۶ کنوانسیون پاریس باشند (به طور مثال بر اساس بند الف ماده ۶ کنوانسیون پاریس اگر بدون اجازه مقامات صالح علائم رسمی، بیرق [پرچم] و دیگر نشانه های دولتی کشور های عضو اتحادیه و نشانه و انگ رسمی و دولتی و تقلید آثار و علائم تاریخی و خانوادگی را برای علامت تجاری و یا صنعتی یا عناصر این علامت بکار برند کشورهای اتحادیه توافق دارند که تقاضای ثبت آن را نپذیرند و اگر این تقاضا ثبت شده است ثبت آن را با اقدامات مقتضی باطل و استعمال آن را منع کنند.)

 

۱۲- علائمی که حاوی مشخصات جغرافیایی نادرست که موجب گمراهی عموم در خصوص مبدا کالای تحت علامت باشند، قابل ثبت نخواهد بود (بطور مثال شما نمی‌توانید برای کالایی که در ایران تولید و یا بسته بندی می‌شود تقاضای ثبت علامت تجاری «البغداد» را داشته باشید)

 

۱۳- ثبت علامت تجاری مورد نظر با قانون مغایرت داشته باشد

 

۱۴- علائمی که حق تقدم افراد دیگر (چه حقیقی و چه حقوقی) را در تقاضای ثبت علامت تجاری مورد نظر تضییع نماید.

 

هزینه ثبت علامت + واریزی ‌های قانونی آن

 

با توجه به تعداد طبقات مورد نظرتان و همچنین با لحاظ این موضوع که تصمیم به ثبت علامت تجاری برای شخص حقیقی و یا حقوقی را دارید، هزینه ثبت برند متغیر و متفاوت خواهد بود.

 

در تصویر زیر هزینه‌ ثبت علائم تجاری برای شخص حقیقی و حقوقی و تمام واریزی ‌های قانونی آن بصورت کامل مشخص شده است که با مشاهده آن می ‌توانید از هزینه‌ های مربوطه بصورت دقیق مطلع شوید و در صورتی که سوالی در این زمینه داشته باشید، کارشناسان با تجربه ما پاسخگوی سوالاتتان خواهند بود.

 

مراحل ثبت برند و ثبت علامت تجاری

دلایل مهم ثبت برند تجاری

 

تصور نمایید که مدّت زیادی است با نام و یا نشان تجاری خاصی به فعالیت می‌‌پردازید و به دلیل عملکرد خوبی که در بخش بازاریابی، تبلیغات، کیفیت کالاها، محصولات و یا خدمات خود داشته‌‌اید و همچنین به علت احترام به حقوق مشتریانتان، بازار خیلی خوب و پر سودی برای خود فراهم آورده‌ اید و در بین مشتریانتان دارای محبوبیت زیادی شده‌‌اید، اما اگر برند و یا علامت تجاری خود را به ثبت نرسانده باشید، با دستان خودتان امکان سوء استفاده از برند خود را فراهم آورده‌‌اید.

 

در این وضعیت این امکان وجود دارد که سودجویان از برند شما سوء استفاده کنند و دسترنج سال‌ها فعالیت و تلاش و کوشش و اعتبار محصولات، کالاها و خدمات شما را به تاراج ببرند. یا حتی اقدام به ثبت علامت تجاری شما نمایند.

 

در چنین شرایطی متاسفانه شما نمی‌توانید به بهره‌مندی از حمایت‌های قانونی خیلی امیدوار باشید و اثبات این موضوع که شما مالک اصلی برند هستید و طرف مقابل از نام و نشان تجاری شما سوء استفاده کرده است، کاری سخت و دشوار خواهد بود.

 

با کمال تاسف باید بگوییم در سال های اخیر از این دست مسائل بسیار اتفاق افتاده و کسب و کارهای بزرگی را به ورطه نابودی کشانده است. بنابراین اگر تصور نمایید که این اتفاقات برای شما پیش نمی‌آید و در اصطلاح فقط برای دیگران است، سخت در اشتباهید.

 

در نتیجه اگر نام و نشان تجاری معتبری دارید که بنا به هر علتی تا کنون به ثبت نرسانده اید و یا اگر تصمیم به شروع فعالیت و ورود به کسب و کار و بازار پر رقابت امروزی را دارید، توصیه اکید ما این است که حتماً در اسرع وقت اقدامات لازم را شروع کنید.

 

چرا انجام صحیح مراحل ثبت برند تجاری بسیار مهم است؟

 

ثبت علامت تجاری از خدمات پر متقاضی و مهمی است که توسط اداره مالکیت معنوی ارائه می‌شود و از آنجائیکه این اداره فقط در شهر تهران مستقر است، تمامی اظهارنامه‌های ثبت علامت تجاری که در سامانه اینترنتی این اداره ثبت می‌شود، توسط کارشناسان مربوطه بررسی و اعلام نتیجه می‌شود.

 

به دلیل آنکه هر روزه تعداد زیادی اظهارنامه به این اداره ارسال می شود و از طرفی تعداد کارشناسان اداره مالکیت معنوی محدود است، طبیعتاً با صف های طولانی بررسی اظهارنامه‌ها مواجه هستیم و گاهاً مشاهده می‌شود که بررسی این اظهارنامه‌ها توسط کارشناسان چند ماه به طول می‌انجامد که اگر در هنگام تنظیم و ارسال آنها دقت لازم را نداشته باشید یا موارد قانونی را رعایت نکرده باشید، با اخطار رفع نقص یا بدتر از آن با اخطار رد اظهارنامه مواجه می‌شوید که این امر موجب تلف شدن وقت و هزینه شما می‌شود.

 

پس از ارسال اظهارنامه ثبت علامت تجاری با چه تصمیماتی از سوی اداره مالکیت معنوی مواجه می‌ شویم؟

 

پس از تکمیل و ارسال اظهارنامه ثبت علائم تجاری بر حسب مورد با یکی از اقدامات و تصمیمات ذیل از سوی کارشناسان و رئیس اداره علائم تجاری مواجه می‌شویم:

 

الف) صدور ابلاغیه پذیرش

 

بهترین خبری که از سوی اداره مالکیت معنوی کشور برای متقاضی ثبت علامت تجاری ارسال می‌شود همین خبر بلامانع بودن ثبت علامت مورد تقاضا است.

 

چنانچه مراحل ثبت برند تجاری را بصورت کامل و دقیق مطابق با مواردی که در بالا ذکر نمودیم طی کرده باشید و تمامی مواردی که برای تهیه و تکمیل مدارک مورد نیاز، تنظیم صحیح و دقیق اظهارنامه ثبت علامت تجاری و ارسال آن و همچنین طبقه بندی علامت تجاری و موارد مهم دیگری که مورد نیاز است را بخوبی انجام داده باشید، با صدور ابلاغیه پذیرش مواجه می‌شوید که در این زمان باید گام ۵ الی ۷ از مراحل ثبت برند تجاری که در بالا مشاهده می‌نمایید را در اسرع وقت انجام دهید.

 

ب) صدور اخطار رفع نقص

 

چنانچه در مراحل ثبت علامت که در بالا به تفصیل ذکر گردید دقت لازم را نداشته باشید و در مواردی مانند تهیه مدارک و اطلاعات لازم و تکمیل دقیق اظهارنامه و مواردی مانند آن دچار اشتباه شده باشید، با اخطار رفع نقص مواجه می شوید و در اینصورت ۳۰ روز زمان دارید تا موارد مطروحه و نواقص اعلامی را برطرف نمایید در غیر اینصورت اظهارنامه شما رد خواهد شد.

 

پ) صدور اخطار رد

 

بدترین خبر ممکن اخطار رد برند مورد تقاضا است.

 

این اتفاق در مواردی نظیر عدم اقدام به موقع برای رفع نواقص اعلامی (مورد قبلی)، وجود تشابه در برند مورد تقاضا با برندی که قبلاً در همان طبقه و زمینه برای شخص دیگری به ثبت رسیده است و یا حتی زودتر تقاضا شده (ولو یک روز زودتر تقاضا شده) و در حال طی کردن مراحل است، عدم طبقه‌بندی صحیح برند با توجه به مجوز فعالیت، عدم انجام صحیح مراحل ثبت که در بالا بصورت مشروح ذکر کردیم و مواردی نظیر آن است.

 

سوال مهم: اگر با اخطار رد مواجه شدیم ولی به دلایلی همچنان اصرار به ثبت شدن برند مورد نظر خود داشته باشیم باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

 

پاسخ: در هنگامی که نظر کارشناسان و یا رئیس اداره بر رد اظهارنامه ثبت علامت تجاری شما باشد، مطابق قانون ۳۰ روز فرصت دارید تا از طریق سامانه اداره مالکیت نسبت به رد اظهارنامه خود اعتراض نمایید.

 

در چنین حالتی موضوع رسیدگی به اعتراض شما در نوبت بررسی کمیسیون مربوطه قرار می‌گیرد که این نوبت معمولاً بسیار زمانبر و طولانی خواهد بود.

 

پس از تشکیل کمیسیون که اعضاء آن از کارشناسان و رئیس اداره علائم تجاری هستند، اعضاء مذکور به اعتراض شما رسیدگی می‌نمایند و نتیجه از طریق سامانه به شما اعلام می‌گردد.

 

اما بسیار بعید است نتیجه مثبت باشد و اعلام شود که اشتباهی رخ داده و در نتیجه ثبت علامت تجاری مورد تقاضا بلامانع شود.

 

پس از این مرحله اگر به احتمال زیاد نظر کمیسیون همچنان بر رد اظهارنامه علامت باشد، شما می توانید با تقدیم دادخواست مربوطه به دادگاه، حل و فصل قانونی این اختلاف را تقاضا نمایید.

 

دادگاه با جلب نظر کارشناس متخصص به موضوع رسیدگی و رای لازم را صادر می‌نماید که طرفین دعوا (متقاضی ثبت برند به عنوان خواهان و اداره ثبت علائم تجاری به عنوان خوانده دعوا) حق دارند تا در زمان قانونی به این رای اعتراض کنند.

 

در چنین وضعیتی پرونده به دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع میشود و رای دادگاه تجدید نظر رای قطعی و نهایی است و نتیجه آن هرچه که باشد برای طرفین دعوا لازم الاتباع خواهد بود.

 

همانطور که مشاهده می نمایید چنانچه پرونده ثبت علامت تجاری شما از سوی اداره با اخطار رد مواجه شود و همچنان نسبت به ثبت آن اصرار داشته باشید، راهی طولانی و سخت در پیش دارید.

 

همین موضوع بیانگر اهمیت انجام صحیح مراحل ثبت و بهره‌گیری از تجربیات افرادی است که در این خصوص دارای تبحر و تجربه کافی هستند.

 

برای ثبت علامت چه مدارکی لازم است؟

 

بسته به اینکه تصمیم به ثبت علامت شخص حقیقی، یعنی برندی که مالک آن شخص حقیقی است دارید و یا حقوقی، یعنی برندی که مالک آن شرکت ها، موسسات و یا سازمان‌ها خواهند بود، را دارید و همچنین بسته به اینکه برندی که ثبت می‌نمایید فارسی باشد و یا لاتین باشد، مدارکی که باید تهیه نمایید تا حدودی با هم متفاوت است که در ادامه مدارک مورد نیاز برای هر دو گروه را با هم بررسی می‌نماییم.

 

مراحل ثبت برند و ثبت علامت تجاری

الف) مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای شخص حقیقی:

 

۱- کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی شخص یا اشخاص متقاضی

۲- کپی برابر اصل کارت بازرگانی و یا کارت عضویت اتاق بازرگانی (اگر برند مورد نظر لاتین باشد)

۳- کپی برابر اصل مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

۴- اطلاعاتی نظیر آدرس، کد پستی، ایمیل، شماره تلفن ثابت و همراه متقاضی

 

ب) مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای شخص حقوقی:

 

۱- کپی روزنامه رسمی ثبت شرکت

۲- کپی آخرین روزنامه رسمی ثبت تغییرات شرکت (درصورت وجود)

۳- کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی افرادی که در شرکت حق امضاء دارند

۴- کپی برابر اصل مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

۵- کپی کارت بازرگانی و یا کارت عضویت اتاق بازرگانی (اگر برند مورد نظر لاتین باشد)

۶- اطلاعاتی نظیر آدرس، کد پستی، ایمیل، شماره تلفن ثابت و همراه صاحبان امضاء شرکت

  

نکته مهم: مطابق با آخرین دستور العمل اداره مالکیت معنوی، شماره تلفن همراه متقاضیان (چه برند حقیقی و چه برند حقوقی) باید حتماً بنام خود ایشان باشد و در واقع مالک رسمی خط تلفن همراه ارائه شده باید لزوماً خود متقاضی ثبت علامت باشد. 

 

 • نکته: مالک یک برند میتواند بصورت همزمان دو یا چند شخص حقیق و حقوقی باشند. در اینصورت باید تعیین کنید که هر کدام از اشخاص مذکور، مالک چند درصد از برند هستند.

 

ثبت برند و لوگو چقدر زمان می برد؟

 

هنگامی که اظهارنامه برند و علامت تجاری خود را در سامانه ارسال می نمایید این اظهارنامه در نوبت و صف بررسی کارشناسان (۳ کارشناس) و همچنین رئیس اداره علائم تجاری قرار می گیرد و در واقع نوبت شما و این موضوع که اظهارنامه علامت تجاری چند نفر قبل از شما در صف انتظار بررسی است، تعیین کننده مدت زمان ثبت نهایی برند مورد نظرتان است.

 

مدت زمان ثبت را باید به ۲ بخش اصلی زیر تقسیم کنیم:

 

الف) بخش اول: مدت زمان حدودی بررسی ۳ کارشناس و رئیس اداره علامت تجاری و اعلام نظر ایشان که معمولاً در حدود ۱ ماه و یا کمتر زمان میبرد و اگر ثبت علامت تجاری مورد نظر از سوی هر ۴ نفر بلامانع تشخیص داده شود نوبت به سپری شدن زمان بخش دوم می‌رسد.

 

ب) بخش دوم: مدت زمان مربوط به تشکیل پرونده فیزیکی علامت، پرداخت هزینه‌های روزنامه رسمی نوبت و چاپ آن و الزاماً سپری شدن ۳۰ روز از تاریخ انتشار آن، پرداخت هزینه روزنامه رسمی دوم و چاپ آن، پرداخت حق الثبت، مراجعه حضوری مجدد به اداره مالکیت معنوی و دریافت سند برند که تمامی این موارد تحت هیچ شرایطی کمتر از ۴۵ روز نخواهد بود.

 

بنابراین در مجموع مدت زمان مورد نیاز برای ثبت علامت تجاری و دریافت سند مربوط به آن به هیچ عنوان کمتر از حدوداً ۵۰ روز نخواهد بود.

برند ثبت شده تا چه زمانی اعتبار دارد؟

 

مدت اعتبار برندهایی که به ثبت می رسند، «۱۰ سال از تاریخ تقدیم اظهارنامه» است و همچنین در پایان این مدت ۱۰ساله، یک مهلت ۶ ماهه برای تمدید برند وجود دارد که مالک برند برای حفظ آن باید حتماً قبل پایان یافتن این مهلت ۶ ماهه، نسبت به تمدید آن اقدام نماید و اگر اقدام به تمدید برند خود در این بازه زمانی ننماید، هر شخصی که متقاضی این برند باشد، می تواند با طی نمودن مراحل پیش گفته، برند فوق را بنام خود ثبت نماید!

این موضوع مهم را در نظر داشته باشید که می‌توانید برند خود را برای سال‌های طولانی و ده‌ها سال با اقدام به موقع و پرداخت هزینه‌های مربوطه و برای دوره‌های متوالی ۱۰ ساله تمدید نمایید و از داشتن برندی با قدمت بالا و حرفه‌ای که داشتن آن آرزوی بسیاری از رقبای شماست لذّت ببرید.

 

چرا مدت زمان ثبت برند در ایران به نسبت ثبت شرکت طولانی‌‌تر است؟!

 

یکی از مهمترین و متداولترین سوالات متقاضیان همین سوال است، زیرا طبیعتاً پروسه زمانی هر اقدامی از جمله ثبت علامت تجاری و برند از دغدغه‌های متقاضیان آن است.

 

یکی از دلایل این سوال اختلاف بسیار زیاد بین زمان لازم برای ثبت شرکت و ثبت علامت تجاری است، چراکه پروسه زمانی ثبت شرکت در مجموع معمولاً کمتر از ۱۰ روز است.

 

امّا در مورد ثبت علامت همانطور که در بالا اشاره شد این پروسه زمانی معمولاً چیزی در حدود ۲ ماه خواهد بود.

 

علّت این اختلاف فاحش زمانی در این است که اداره ثبت شرکت‌ها در تمام شهرها و نقاط ایران وجود دارد و اقدامات لازم و ثبت انواع شرکت برای متقاضیان در استان‌ها و شهرهای ایران، در اداره ثبت شرکت‌های همان شهر و استان انجام می‌پذیرد در نتیجه چیزی بنام صف و نوبت بررسی وجود ندارد و کار با سرعت قابل قبولی انجام می‌شود.

 

امّا در مورد ثبت علائم تجاری در ایران قضیه کاملاً متفاوت است چراکه بر خلاف اداره ثبت شرکت‌ها که در تمام شهرهای ایران وجود دارد، اداره مالکیت معنوی که وظیفه و مسئولیت اموری مانند ثبت علائم تجاری، ثبت طرح‌های صنعتی و ثبت اختراعات را بر عهده دارد، فقط در شهر تهران مستقر است و تمامی اظهارنامه‌های مربوط به موارد مذکور از سراسر ایران به این اداره ارسال می شود.

 

با توجه به تعداد کارشناسان محدودی که این اداره دارد، طبیعتاً فرصت بررسی سریع، دقیق و فنی اظهارنامه‌های ارسالی در زمان اندک وجود ندارد و با توجه به حجم انبوه اظهارنامه‌های واصل شده به اداره مالکیت معنوی، صف و نوبت بررسی تشکیل میشود و همین صف و نوبت است که دلیل اصلی طولانی تر شدن پروسه ثبت علامت به نسبت ثبت شرکت است.

 

همچنین دیگر از دلایل مهم طولانی تر شدن ثبت علامت به نسبت ثبت شرکت این است که در مورد ثبت انواع شرکت‌ها، ابتدا شرکت به ثبت می رسد و سپس روزنامه رسمی آن چاپ می شود و فقط یک نوبت انتشار روزنامه رسمی وجود دارد، اما در ثبت علامت دو نوبت انتشار روزنامه رسمی (با اختلاف حداقل ۳۰ روز بین انتشار نوبت اول با نوبت دوم)، قبل از ثبت نهایی علامت وجود دارد.

 

مراحل ثبت برند و ثبت علامت تجاری

برای ثبت برند تجاری کجا باید رفت؟

 

با توجه به آنکه تقریباً اکثر قریب به اتفاق اقدامات لازم برای ثبت علامت در ایران بصورت آنلاین و اینترنتی انجام می‌شود، باید بگوییم که در بدو امر لازم نیست به جایی مراجعه کنید.

 

شما باید تمامی اقدامات لازم را بصورت اینترنتی و آنلاین انجام دهید و پس از تایید کارشناسان و رئیس اداره علائم تجاری و چاپ روزنامه‌های رسمی نوبت اول و دوم و صدور سند برند، شما و یا وکیلتان باید یک نوبت به اداره مالکیت معنوی که در تهران مستقر است مراجعه نموده و سند برند را دریافت کنید.

 

طبقه بندی برند چگونه است؟

 

برای طبقه بندی برند باید این نکته مهم را در نظر داشته باشید که طبقه بندی برند را باید با توجه به مجوز فعالیت خود انجام دهید. در واقع طبقه بندی برند و علامت تجاری در محدوده مجوز فعالیت متقاضی خواهد بود.

 

طبقه بندی علامت تجاری که در ادامه به تفصیل مشاهده می نمایید به این صورت است که طبقات ۱ الی ۳۴ مربوط به کالاها و محصولات است و طبقات ۳۵ الی ۴۵ مربوط به خدمات است.

 

الف) کالاها و محصولات:

 

طبقه۱- مواد شیمیائی مورد استفاده در صنعت، علوم و عکاسی و همچنین در کشاورزی، باغبانی و جنگلبانی، رزین‌های مصنوعی پردازش نشده، پلاستیک‌های پردازش نشده، کودهای گیاهی، ترکیبات اطفاء حریق، مواد آبکاری و لحیم کاری، مواد شیمیائی برای نگهداری مواد غذائی، مواد دباغی، چسب‌های مورد استفاده در صنعت

 

طبقه۲- رنگ ها، روغن جلاها، لاک ها (لاک و الکل ها)، محافظت کننده ها در مقابل زنگ زدگی و جلوگیری کننده ها از فاسد شدن چوب و رنگ کننده ها، مواد شیمیائی تثبیت کننده رنگ، رزین ها یا صمغ های طبیعی خام، فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان ، دکوراتورها ، چاپگرها و هنرمندان

 

طبقه۳- ترکیبات سفید کننده و سایر مواد برای استفاده در رخت و لباس شوئی، ترکیبات مخصوص تمیز کردن، براق کردن، رنگ زدائی، لکه گیری و صیقل دادن و سائیدن، صابون ها، عطریات ، روغن های با اسانس، مواد آرایشی و لوسیون های مخصوص مو، دندان شویه ها و خمیر دندان ها

 

طبقه۴- روغن های صنعتی و نفتی و گریس ها، روان کننده ها، گردگیرها، مرطوب کننده ها و ترکیبات مخصوص وصل، سوخت ها (شامل سوخت موتور)، مواد روشنائی و شمع ها و فتیله ها برای روشنائی

 

طبقه۵- مواد داروئی و دامپزشکی، ترکیبات بهداشتی برای (اهداف پزشکی، برای مواد رژیمی و تغذیه ای، برای استفاده در مصارف پزشکی یا دامپزشکی، غذای کودکان،  مکمل های رژیمی و تغذیه ای برای انسان و حیوانات، انواع گچ برای مصارف پزشکی، لوازم زخم بندی (پانسمان)،  مواد مخصوص پرکردن دندان، موم دندان سازی، ضدعفونی کننده ها، ترکیبات برای نابود سازی حشرات موذی، قارچ کش ها، علف کش ها

 

طبقه۶- فلزات معمولی و آلیاژهای آن ها، مواد ساختمانی فلزی، ساختمان های فلزی قابل حمل و نقل و انتقال، مواد فلزی خطوط راه آهن، کابل ها و سیم های غیر الکتریکی انواع سیم ها از فلزات معمولی، آهن آلات، اقلام کوچک سخت افزار فلزی، انواع لوله و تیوب فلزی (مجراهای فلزی)، گاوصندوق ها، کالاها از فلز معمولی که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، سنگ های معدنی فلزات

 

طبقه۷- ماشین ها و ماشین آلات (ابزار ماشین)، انواع موتورها (به غیر از موتورها برای خودروها و وسایل نقلیه زمینی)، اتصالات مربوط به ماشین آلات و قطعات انتقال نیرو (غیر از موارد مربوطه به خودروهای زمینی)، ابزار کشاورزی (غیر از ابزاری که با دست کار می کنند)، ماشین های جوجه کشی، دستگاههای اتوماتیک فروش که با سکه کار می کنند

 

طبقه۸- ابزار آلات و وسایل دستی (با کارکرد دستی)، کارد و قاشق و چنگال، اسلحه کمری، تیغ ها

 

طبقه۹- تجهیزات علمی، مسافت یابی، مساحی، الکتریکی، عکاسی، سینمائی، بصری، وزن کردن، اندازه گیری، علامت دادن، بازرسی و چک کردن، نجات از مرگ، وابزارهای کمک آموزشی، ابزارهای ضبط صوت، انتقال وتکثیر مرتبط، باصدا و تصویر، حافظه های مغناطیسی، دیسک های ضبط، ماشین های فروش خودکار، ماشینهای فروش

 

طبقه۱۰- دستگاه ها و وسایل جراحی، پزشکی، دندان سازی و دامپزشکی، دست و پای مصنوعی، چشم و دندان مصنوعی، اقلام ارتوپدی، مواد مخصوص بخیه زنی

 

طبقه۱۱- دستگاه‌ های مخصوص روشنائی، گرمایشی، مولد بخار، آشپزی (طبخ)، تبرید (سردکننده)، خشک کن، تهویه، تأمین و ذخیره آب و اهداف و مصارف بهداشتی

 

طبقه۱۲- خودروها (وسایط نقلیه)، دستگاه های حمل و نقل زمینی، هوائی یا آبی

 

طبقه۱۳- سلاح های گرم، مهمات و پرتابه ها (موشک، راکت، خمپاره و غیره)، مواد منفجره، مواد و وسایل آتش بازی

 

طبقه۱۴- فلزات گرانبها و آلیاژهای آن ها و کالاهای ساخته شده یا روکش شده از آن ها که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، جواهرات، سنگ های قیمتی، وسایل ساعت سازی و زمان سنجی

 

طبقه۱۵- آلات موسیقی

 

طبقه۱۶- کاغذ، مقوا و کالاهای ساخته شده از آنها که در طبقه های دیگر ذکر نشده اند، کار چاپ شده، لوازم صحافی، عکس، لوازم التحریر، چسب ها برای مصارف تحریری یا خانگی، لوازم نقاشی، قلم موهای نقاشی، ماشین های تحریر، ملزومات دفتری (به استثناء مبلمان)، لوازم آموزشی و تدریسی (به استثناء دستگاه ها)، لوازم پلاستیکی برای بسته بندی (که در سایر طبقات ذکر نشده باشند)، حروف چاپ، کلیشه های چاپ

 

طبقه۱۷- لاستیک، گوتا پرچا (نوعی کائوچو)، صمغ، پنبه نسوز، میکا و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، پلاستیک ها به شکل پرس شده و با فشار از قالب عبور داده شده برای استفاده در ساخت سایر کالاها، مواد بسته بندی، در پوش گذاری، انسداد و عایق بندی، لوله های قابل انعطاف غیر فلزی

 

طبقه۱۸- چرم و چرم مصنوعی و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات ذکر نشده اند، پوست حیوانات، چمدان ها و کیف و کیسه های مسافرتی، چترها، چترهای آفتابگیر و عصاهای مخصوص راه رفتن، شلاق ها، زین و یراق و زین برگ و سراجی

 

طبقه۱۹- مصالح ساختمانی (غیر فلزی)، لوله های غیر فلزی سخت و غیرقابل انعطاف برای استفاده در ساختمان، آسفالت، انواع قیر، ساختمان های قابل انتقال غیر فلزی، بناهای یادبود غیر فلزی

 

طبقه۲۰- مبلمان، آئینه‌ ها و قاب‌ های عکس، کالاهای ساخته شده (که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند) از چوب، چوب پنبه، نی، بامبو، حصیر، شاخ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ، صدف، کهربا، پوسته داخلی مروارید ساز، صدف مروارید، پیپ ها و چپق‌های کف دریائی و جایگزین های این مواد یا ساخته شده از پلاستیک

 

طبقه۲۱- ظروف خانگی یا وسایل آشپزخانه و ظروف، شانه و اسفنج ها، برس ها (غیر از قلم موها)، مواد مخصوص ساخت برس، وسایل برای نظافت و تمیزکاری، سیم ظرفشوئی، شیشه هائی که بر روی آنها کار نشده یا نیمه ساخته اند (به استثناء شیشه های مورد استفاده در ساختمان)، شیشه آلات، اشیاء ساخته شده از چینی و سفال که در طبقات دیگر ذکر نشده اند

 

طبقه۲۲- طناب ها، ریسمان، تورها، چادرها، سایبان ها، برزنت ها (تارپولین)، بادبان ها، ساک ها و گونی‌ها و کیسه‌ها (که در طبقات دیگر ذکر نشده اند)، مواد لائی و آکندنی (به استثناء لاستیکی یا پلاستیکی)، مواد فیبری خام برای نساجی

 

طبقه۲۳- انواع نخ و رشته برای مصرف نساجی

 

طبقه۲۴- مصنوعات نساجی و پارچه ای که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، روتختی ها، رومیزی ها

 

طبقه۲۵- پوشاک، پاپوش (کفش)، پوشش سر

 

طبقه۲۶- انواع پارچه توری و گلدوزی، روبان ها و قیطان ها، دکمه ها، قلاب ها، قزن قفلی ها، سوزن ها و سوزن ته گردها و سوزن خیاطی،گل های مصنوعی

 

طبقه۲۷- فرش ها، قالیچه ها، پادری ها و مواد مخصوص پادری ها، حصیرها، لینولئوم و مواد دیگر برای پوشش کف های موجود، قالیچه ها و شیشه های تابلوئی (غیر پارچه ای)

 

طبقه۲۸- انواع بازی ها و اسباب بازی ها، وسایل ورزشی و ژیمناستیک که در سایر طبقات طبقه بندی نشده اند، تزئینات برای درخت های کریسمس

 

طبقه۲۹- گوشت، گوشت ماهی، گوشت ماکیان و شکار، عصاره‌های گوشت، میوه‌ها و سبزیجات پخته شده، خنک شده، منجمد شده و به صورت کنسرو، انواع ژله، مرباجات و کمپوت‌ها، تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی، روغن‌های خوراکی و چربی‌های خوراکی

 

طبقه۳۰- قهوه، چای، کاکائو، و قهوه مصنوعی، برنج، پیوکا و ساکوز (نشاسته، نیوک و نشاسته ساگو)، آرد و فرآورده‌ های ساخته شده از غلات، نان، نان شیرینی، شیرینی‌ ها، یخ‌ های خوراکی، عسل، ملاس، شکر، مخمر، پودر شیرینی پزی، نمک، خردل، ادویه، سرکه، انواع سس (چاشنی‌ ها)، یخ و بستنی

 

طبقه۳۱- غلات، محصولات کشاورزی، باغداری و جنگلی که در طبقات دیگر طبقه بندی نشده‌ اند، حیوانات زنده، میوه و سبزیجات تازه، بذرها، گیاهان طبیعی و گل‌ ها، مواد غذائی مختص حیوانات، مالت (جوانه جو)

 

طبقه۳۲- ماءالشعیرها، آب‌ های معدنی و گازدار و سایر نوشابه‌ های غیرالکلی، آب میوه‌ ها و نوشابه‌ های میوه‌ ای، شربت‌ها و سایر فرآورده‌ ها برای ساخت نوشابه‌ ها

 

طبقه۳۳- محصولات این طبقه جهانی بوده و در ایران قابل ثبت نیستند

 

طبقه۳۴- توتون، اقلام دخانی، کبریت ها

 

ب) خدمات:

 

طبقه۳۵- تبلیغات، مدیریت کسب و کار، مدیریت بازرگانی و تجاری، عملیات دفتری و اداری

 

طبقه۳۶- بیمه، امورمالی، امور پولی، امور مربوط به املاک و مستغلات

 

طبقه۳۷-‌ساختمان‌سازی،تعمیرات،خدمات نصّابی

 

طبقه۳۸- مخابرات از راه دور

 

طبقه۳۹- حمل و نقل، بسته بندی و انبار سازی کالاها، ترتیبات مسافرت

 

طبقه۴۰- عمل آوری مواد

 

طبقه ۴۱- آموزش و پرورش، ارائه آموزش و کارآموزی، تفریح و سرگرمی، ورزش و فعالیت های فرهنگی

 

طبقه۴۲- خدمات علمی و فن آوری و پژوهشی و طراحی مربوطه، خدمات مربوط به تجزیه و تحلیل صنعتی و پژوهشی، طراحی و توسعه نرم افزار و سخت افزار رایانه

 

طبقه۴۳- خدمات مربوط به عرضه اغذیه و نوشیدنی، مسکن و محل اقامت موقت

 

طبقه۴۴- خدمات پزشکی، خدمات دامپزشکی، مراقبت بهداشتی و زیبائی برای انسان ها و حیوانات، خدمات کشاورزی، باغبانی و جنگلداری

 

طبقه۴۵- خدمات حقوقی، خدمات امنیتی برای حفاظت از اموال و اشخاص، خدمات شخصی و اجتماعی ارائه شده به وسیله دیگران برای رفع احتیاجات افراد.

 

نکته مهم: طبقاتی که در بالا مشاهده می نمایید در واقع سرشاخه و عناوین کلی طبقه بندی محصولات، کالاها و خدمات است و چنانچه کالا، محصول و یا خدماتی دارید که در طبقات فوق الذکر مشاهده نمی نمایید، اصلاً نگران نباشید چرا که طبقات فوق الذکر دارای ریز طبقات و زیرمجموعه گسترده ای است و حتماً به نحوی کالاها و خدمات شما را شامل می شود و پوشش میدهد.

 

در پایان لازم به ذکر است چنانچه با مطالعه متن فوق همچنان سوالی در رابطه با مراحل ثبت برند، طبقه بندی و استعلام برند، نحوه صحیح تنظیم اظهارنامه علامت و غیره دارید که بدون پاسخ مانده است و یا در موارد فوق و همچنین در مورد ثبت طرح صنعتی نیاز به راهنمایی و مشاوره دقیق و تخصصی دارید، می توانید به راحتی ضمن تماس با موسسه حقوقی مشهور با کارشناسان خبره ثبتی و وکلای پایه یک باتجربه همکار ما در موسسه مشاوره داشته باشید.

 

⚖موسسه حقوقی مشهور تخصصی‌ترین مرکز ثبت شرکت، نام و علائم تجاری و خدمات حقوقی در ایران

 

«پاسخ به سوالات متداول شما»

 

چنانچه سوالات خود را در لیست زیر مشاهده نمی‌نمایید با ما تماس بگیرید ۴۳۰۰۰۴۳۰-۰۲۱

 

✔️ برند‌هایی که ثبت می‌شوند تا ۱۰ سال اعتبار دارند و پس از پایان ۱۰ سال نیز یک مهلت ۶ ماهه وجود دارد تا نسبت به تمدید برند برای مدّت ۱۰ سال دیگر اقدام شود و این پروسه برای دوره‌های متوالی تکرار می‌شود. برای کسب اطلاعات تکمیلی مقاله را مطالعه کنید. ✳️

✔️ مدارک مورد نیاز برای ثبت برند فارسی و لاتین بنام شخص حقوقی (شرکت یا موسسه)، با مدارک مورد نیاز برای ثبت برند بنام شخص حقیقی (افراد)، با یکدیگر متفاوت است. همچنین اینگونه نیست که برای ثبت برند لاتین در هر شرایطی مجبور به ارائه کارت بازرگانی باشید و این امکان وجود دارد تا با انجام اقداماتی، برند لاتین را بدون نیاز به کارت بازرگانی به ثبت برسانیم. در همین مقاله بصورت کامل به بحث مدارک لازم برای ثبت برند فارسی و لاتین (چه حقیقی و چه حقوقی) و موضوع کارت بازرگانی پرداخته‌ایم که توصیه می‌نماییم مطالعه بفرمایید.

✔️ هزینه ثبت برند بستگی به مسائل مهمی مانند تعداد طبقات درخواستی، روزنامه‌های رسمی (۲ نوبت روزنامه)، حق الثبت، حق الوکاله وکیل (در صورت وجود وکیل) و غیره دارد. ✳️ برای اطلاع دقیق از هزینه ثبت برند و ثبت لوگو در سال 1399 و مشاهده تمامی جزئیات مربوط به آن، همین مقاله را مطالعه بفرمایید.

✔️ مدّت زمان ثبت برند تا حدود زیادی بستگی به این دارد که در کارتابل هر کدام از کارشناسان اداره علامت، چند نفر جلوتر از شما باشند. امّا حدوداً ۱۵ روز بررسی‌های اولیه طول می‌کشد و بعد از تایید نیز، پروسه نهایی کار حدوداً ۴۵ روز زمان می‌برد. در مورد مدت زمان ثبت برند و موارد مهم دیگر، در این مقاله بطور مفصل توضیح داده‌ایم. ✳️

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

 • با سلام.
  درثبت اظهارنامه حقوقی اشتباهی گزینه مالک را فعال نموده ام و همین اشتباه باعث شده مبالغی که در اطهارنامه قید شده بصورت حقیقی کسر شود و اظهارنامه باجند دفعه رفع نقص متفاوت مواجه شده برای اینکه مالک را از اظهارنامه درحال بررسی حذف کنم و بقیه مشکلات مالی حل شود چکار کنم؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  • درود بر شما
   بارها و بارها عرض کردیم تنظیم صحیح اظهارنامه علامت تجاری از اهمیت فوق العاده‌ای برخورداره و اگر در این زمینه تخصص کافی ندارین حتماً از کارشناسان مربوطه کمک بگیرین، در غیر اینصورت هزینه و زمانتون از دست میره و….

 • سلام.وقتتون بخیر
  اول از همه ممنون بابت مطالب
  بنده توی سایت ثبت نام کردم اما کد تایید ارسال نشد که بتونم استعلام برند انجام بدم،لطفا مشکل بررسی کنید
  دوتا سوال هم بنده داشتم
  اول اینکه توی قسمت مدارک نوشته شده برای ثبت برند باید مجوز کسب و کار داشته باشی،بنده یک فروشگاه اینترنتی دارم،آیا منظور از مجوز همون نماد الکترونیکی هست?اینماد؟
  چون بنده شرکتی ندارم و آنلاین کار میکنم
  و دوم اینکه شما خودتون ثبت برند انجام میدید؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • درود بر شما و سپاس از لطفتون
   شما احتمالاً پیامکهای تبلیغاتی رو مسدود کردین که کد تایید براتون ارسال نمیشه، اگر مسدود نکردین مجدداً تلاش کنین.
   پاسخ سوال اول: برای ثبت برند در زمینه فروشگاه اینترنتی، داشتن اینماد کافی هست.
   پاسخ سوال دوم: بله ما خودمون ثبت برند انجام میدیم، در صورت تمایل به استفاده از خدمات ما با موسسه تماس بگیرین.

 • سلام. براي ثبت برند شما از ما مشخص كردن طبقه را ميخواهيد تا عنوان محصول هم بايد مشخص بشه؟ مثلاً بايد بگيم طبقه ٢٩ يا بايد عنوان محصول هم قيد بشه؟
  و به من گفته شده مدت اعتبار برند يكسال هست و بايد سالانه تمديد بشه. اين درست هست؟

  • درود بر شما
   پاسخ سوال اول: ما از شما فقط عنوان محصولاتی که براتون خیلی مهم است رو میخواییم، امّا در ادامه کارشناسان ما با توجه به مجوز فعالیت شما در کنار محصولاتی که براتون مهم است، محصولات متنوع دیگری رو هم انتخاب میکنند که در نهایت برندی بسیار حرفه‌ای و کامل داشته باشین.
   پاسخ سوال دوم: مدت اعتبار برند 10 سال است و همچنین شما میتونین در پایان 10 سال، مجدداً برند رو برای 10 سال دیگه تمدید کنین و این کار میتونه بارها و بارها اتفاق بیوفته و برند شما تقریباً برای همیشه براتون محفوظ بمونه.
   در نتیجه اشخاصی که به شما گفتن اعتبار برند یکساله هست یا اطلاعات کافی ندارند و یا کلاهبردار هستند

 • با سلام
  من یک برندی مورد نظرم هس
  اما در طبقه 29 مواد غذایی ثبت شده برای اجیل اما من میخام برا لبنیات ثبت کنم
  ایا امکانش هس؟
  ممنون از سایت خوبتون

 • سلام مجدد
  ممنون از جواب قبلیتون
  گفتین که با جواز کسب خوار بار تو طبقه بسته بندی نمیشه برند ثبت کرد، برای ما که موضوع کارمون زرشک، زعفران و عنابه با جواز کسب تو کدوم طبقه باید اقدام به ثبت کنیم؟
  و سول دوم اینکه اگه از طریق مشاغل خانگی اقدام کنیم و مجوزشو بگیریم میشه برای طبقه بسته بندی هم اقدام کرد؟
  سپاس

 • سلام مجدد
  دوباره مزاحمتون میشم در مورد ثبت برند با جواز کسب خوار بار، برای ثبت برند زعفران ، زرشک و عناب با جواز کسب کدوم طبقه رو باید انتخاب کنم؟
  و اینکه اگه یه شرکت در زمینه مشاغل خانگی با موضوع بسته بندی این اقلام ثبت کنم میشه تو طبقه بسته بندی هم برند ثبت کرد؟
  سپاس

 • با سلام خدمت کارشناس محترم موسسه مشهور
  اینجانب با مطالعه مطالب شما کلی اطلاعات کامل در خصوص چگونگی ثبت برند و طبقات آن به دست آوردم و با تماس با موسسه شما همچنین کارشناسان شما با حوصله اطلاعات کاملتری ارائه دادن و در نهایت برند ما با مجموعه شما به ثبت رسید. خواستم از مجموعه شما و البته از کارشناس محترمتان خانم کاظمی تشکر ویژه ای کنم . به امید ادامه فعالیتهای بیشتر با شما

  • درود بر شما و سپاس از لطفتون
   خیلی خوشحالیم که رضایت شما مشتری گرامی رو جلب کرده‌ایم

 • ممنون از وقتی که میذارین
  سوالی که داشتم اینه که میتونه جواز کسب به اسم کسی باشه اما برند به اسم کس دیگه ای ثبت بشه؟
  و اینکه ما یه جواز کسب در زمینه خوار و بار فروشی داریم، موضوع کارمون بسته بندی زعفران، زرشک و عناب به صورت خونگی و فروش توی مغازست، با همین جواز کسب و این این شرایط میشه برندی ثبت کرد؟ و اگه میشه توی کدوم دسته بندی قرار میگیره؟

  • درود بر شما
   شما باید حتماً چند درصد از برند رو بنام شخصی که جواز کسب داره بزنین
   در مورد سوال دومتون باید عرض کنم که بعید هست کارشناسان اداره مالکیت جواز کسب مورد نظر رو که در زمینه “فروش” خوار و بار هست رو برای ثبت برند در زمینه “بسته بندی” مواد غذایی بپذیرند

 • سلام وقت بخیر
  مجوز فعالیت( از مدارک لازم برای ثبت برند) چیست؟ آیا اینماد یک مجوز فعالیت است؟ کد شامد چطور؟
  با تشکر

  • درود بر شما
   مدارک لازم برای ثبت برند در نوشته بالا بصورت مفصّل ذکر شده
   همچنین بسته به اینکه در کدام طبقه تصمیم به ثبت برند داشته باشید، اینماد و کد شامد میتونن مجوز فعالیت محسوب بشوند

 • باز هم سپاسگزارم بابت پاسختان
  میدانم یکم پرویی و سواستفاده ممکن است باشد اما در این اوضاع بی سامان از کمکتان بی نهایت سپاسگذار خواهم بود اگر امکانش برایتان فراهم باشد:
  آیا با پروانه بهره برداری که در آن آمده “جهت تولید” برخی تنقلات، میتوان رشته فعالیت را تجاری انتخاب کرد؟ یا تولیدی باشد بهتر است؟

  • درود بر شما
   خواهش میکنم دوست گرامی، پاسخگویی به سوالات متقاضیان گرامی و رفع ابهامات از مهمترین وظایف ما محسوب میشه
   پاسخ سوال: همونطور که در پاسخ کامنت قبلیتون عرض کردم، در عمل هیچ تفاوتی در ذکر موضوع تجاری و یا تولیدی وجود نداره
   امّا شما با توجه به اینکه در مجوزتون (پروانه بهره برداری) کلمه تولید ذکر شده، موضوع رو تولیدی قرار بدین
   موفق باشین

 • ممنون از جوابتان اما میشه یه توضیحی درمورد تجاری یا تولیدی بدهید؟
  در پروانه بهره برداری ما ذکر شده تولید محصولات خوراکی(تنقلات) یعنی ما نمیتونیم رشته فعالیت را تجاری انتخاب کنیم؟ باید تولیدی باشه؟
  این دو چه تفاوتی در مزایا دارن؟

  • درود بر شما
   در عمل و در بحث حمایت های قانونی و مزایا، هیچ تفاوتی بین تولیدی و تجاری نیست و وقتی شما برند رو ثبت می کنین بصورت کامل تحت حمایت قانونگذار قرار میگیرین. در چنین شرایطی هیچ شخص حقیقی و یا حقوقی دیگری نمیتونه بدون اجازه شما با عین و یا حتی شبیه برند ثبت شده، در همون طبقه و حرفه به فعالیت بپردازه

 • سلام خسته نباشید
  سوال من مربوط به رشته فعالیت است. ما در ابتدا بنا بود که صادرات هم داشته باشیم در دورنمای کسب و کار اما بنا به شرایط فعلی و مالی از این بهش صرف نظر کردیم. اما در اظهارنامه رشته فعالیت برند را بازرگانی اعلام کرده بودیم و الان از ما کارت بازرگانی خواستند که چون نداریم باید رشته فعالیت را تغییر دهیم درست است؟ چه رشته ای باید انتخاب شود؟

  • درود بر شما
   بله شما باید زمینه فعالیتتون رو اصلاح بفرمایید و بر اساس مجوز فعالیتی که دارید، طبقه های برند رو انتخاب کنید

 • سلام وقت شما بخیر
  ما ثبت برند رو انجام دادیم و اصلاحیه خورد وقتی درخواست رفع نقص رو فرستادیم الان پرونده حدود دو هفته است که ساکنه
  یعنی انگار هیچ پرونده ای بررسی نشده ما چیکار باید بکنیم؟ میشه حضوری پیگیری کرد؟
  و اینکه اگر قبل از اومدن جواب ما از برند استفاده کنیم یعنی محصول رو بدیم بیرون مشکلی ایجاد میشه؟

  • درود بر شما
   پیشرفت بررسی پرونده ها گاهی خیلی کم و کند هست امّا این یه مساله طبیعی است و جای نگرانی نداره و همچنین به صورت حضوری نمیشه پیگیری کرد و باید منتظر باشین تا کارشناس پرونده شما رو بررسی و اعلام نتیجه کنه
   پاسخ سوال آخر: توصیه می کنیم تا برند ثبت نهایی نشده و سند اون رو دریافت نکردین از هرگونه فعالیتی با برند مورد نظر خودداری کنین

 • سلام. ممنون از راهنماییتون.
  همونطور که گفتم ما یه شرکت تازه تاسیس هستیم و شرایط گرفتن پروانه حق العمل کاری سخته. میشه بجای پروانه و جواز و ‌… نماد اعتماد الکترونیکی که تحت نظارت وزارت صمت هستش ارائه داد.
  با تشکر

  • درود بر شما
   شما تصمیم به ثبت برند در هر طبقه‌ای که داشته باشین باید حتماً مجوز مرتبط با همون طبقه رو ارائه بدین

 • سلام. وقتتون بخیر. خیلی ممنون از مطالب خوبتون و نحوه پاسخگوییتون
  شرکت ما تازه تاسیس شده با موضوع فعالیت بازاریابی غیر هرمی و دلالی و حق العمل کاری.
  میخواستم بدونم برای قسمت جواز ساخت و پروانه و … شرکت ما چه مدرکی باید ارائه بده؟ چون پروانه یا جواز خاصی برای فعالیت ما جایی ثبت نشده.
  اگر جواز یا پروانه ارسال نکنیم پرونده مون رد میشه؟
  با تشکر

  • درود بر شما و سپاس از لطفتون
   پاسخ سوال اول: شما میتونین پروانه حق العملکاری ارائه کنین
   پاسخ سوال دوم: یکی از مدارک الزامی ثبت برند، مجوز فعالیت مرتبط هست و اگر ارائه ندین پروندتون با اخطار مواجه میشه

 • درود
  ما برای تولید یه نوع تنقلات اقدام به ثبت کردیم و قرار هست که بسته بندی های کار رو هم خودمون انجام بدیم و ماشین آلات رو هم وارد کردیم، سوال من این هست که آیا همون طبقه ۳۹ کافیه یا باید طبقه ۷ مربوط به ماشین آلات رو هم اضافه کنیم؟

  • درود بر شما
   پاسخ سوالتون بستگی به دو نکته داره
   1- علاقه‌مندی و خواست شما
   2- مجوز یا مجوزهای فعالیتی که دارین
   اگر مجوز فعالیتی که در اختیار دارین به شما امکان ثبت برند در طبقه ماشین آلات مرتبط با بسته بندی تنقلات رو میده، در این طبقه هم ثبت کنین وگرنه باید فقط در طبقه مربوط به خود تنقلات برندتون رو ثبت کنین

 • سلام و وقت بخیر
  سوالی داشتم درمورد نام برند، ما ثبت رو انجام دادیم اما ابلاغ رفع نقص بهمون خورده درمورد ارسال تصویر مستند معنی کلمه از سایت معتبر معانی
  این سایت معتبر معانی جای خاصی هست یا هر سایت ِلغتی رو شامل میشه؟
  پیشاپیش ممنون از راهنمایتون

  • درود بر شما
   نه هیچ سایت خاصی مد نظر نیست، فقط مهم اینه که شما مستند معنی برند مورد نظرتون رو ارائه بدین

 • سلام روزتون بخیر
  دوست عزیز ما برای ثبت برند اقدام کردیم اما تو صف بررسی سایت گیر کرده پرونده الان ۸دود یک ماه هست که پرونده رفته تو سایت ولی هنوز ۲۹۰ نفر جلوی ما قرار دارند.
  راهی هست که این پروسه سریع تر بشه؟ شرکت شما میتونه در این زمینه کمکی بکنه؟

  • درود بر شما
   اصلاً جای نگرانی نیست و این موضوع طبیعه
   گاهی ممکنه در صف نوبت کارشناسان اداره علامت، روزها بگذره و حتی یک نفر هم جلوتر نروید امّا وقتی کارشناس شروع به بررسی کنه با سرعت خوبی پرونده‌ها رو بررسی میکنه

 • سلام . برای گرفتن برند مواد غذایی آیا باید خط تولید اون ماده غذایی رو راه اندازی کنیم و بعدش بدند بگیریم یا اینکه گرفتن برند جداست ؟ با تشکر از مطالب خوبتون و صبر و حوصله شما در جواب دادن به سوالات .

  • درود بر شما و سپاس از لطفی که دارین
   نه شما برای ثبت برند هیچ نیازی به راه اندازی خط تولید محصول مورد نظرتون ندارید و اتفاقاً خیلی اصولی‌تر و حرفه‌ای‌تر اینه که شما اوّل برند مورد نظرتون رو ثبت کنین و بر روی برندتون مجوزهای لازم مثل علامت استاندارد، سیب سلامت و غیره رو اخذ کنین و با خیال راحت به تولید و کارآفرینی و کسب ثروت مشغول بشین
   نکته: برای ثبت برند در هر طبقه‌ای که باشه مجوز فعالیت مرتبط با اون طبقه مثل جواز تاسیس، جواز کسب، پروانه بهره برداری و غیره لازم هست نه راه اندازی خط تولید

 • سلام خسته نباشید ببخشید میخوستم ببینم
  که من میتونم برندی که نام تجاریشو ثبت کرده
  ولی نشان تجاری نداره
  نشان تجاری اونو ثبت کنم

  • درود بر شما
   پاسخ سوال شما بستگی به دو سه مورد مهم داره
   برای پاسخ دقیق و صحیح به سوالتون باید یه مقدار اطلاعات بیشتری داشته باشیم
   در صورت تمایل به کسب اطلاعات کامل با ما تماس بگیرین

 • سلام آقا ممنون که جواب سوالات رو میدید و ملت رو از بلاتکلیفی درمیاید
  ما موقع ثبت دوتا حساب باز کردیم هم شخص حقیقی که مدیرعامل بودن هم شخص حقوقی که خود شرکت
  ولی موقع تایید حساب کاربری اشتباها هردو حساب را با یه شناسه یکتا فعال کردیم یعنی با اینکه برای هر کدوم جداگانه گواهی امضا گرفته بودیم موقع فعال کردن اشتباه هردو رو با یه گواهی فعال کردیم
  بعد ولی بعد در هردو حساب وضعیت اظهارنامه از در انتظار تایید به طبقه بندی نشده تغییر کرد.
  حالا من میخواستم بدونم این یعنی مشکلی نیست یا اینکه بعدا له مشکل میخوره اظهار نامه؟

  • درود بر شما
   خواهش میکنم ما انجام وظیفه میکنیم
   اصلاً نگران این موضوع نباشین
   الان مراحل ثبت برند داره روند طبیعی خودش رو طی میکنه، در این مرحله شما باید منتظر باشین تا کارشناس اداره مالکیت معنوی حساب کاربری شرکت و مدیرعامل رو تایید و نحوه طبقه بندی ای که شما انجام دادین رو بررسی و در صورت صحیح بودن تایید کنه
   این مواردی که خدمتتون عرض کردم خیلی طول نمیکشه و اوایل هفته آینده نتیجش در سامانه اعلام میشه

 • سلام و ممنون از مطالب عالیتون
  یه سوال داشتم اگر طبقه بندی رو اشتباه بزنیم رد میشه کلا درخواست یا باید تصحیح بشه؟ ما برای تولید مواد خوراکی درخواست دادیم اما چون بسته بندی هم شامل میشد و خودمون ماشین الات رو وارد کرده بودیم طبقه های 6 و امسثال اون مرتبط با بسته بندی رو هم زدیم
  ایا این درخواست رد میشه؟

  • درود بر شما
   خیلی ممنون از لطفتون
   شما باید با توجه به مجوزی که در اختیار دارین اقدام به طبقه بندی برند کنین
   موضوع قبول و یا رد برند مورد نظر شما با توجه به اشتباهی که در طبقه بندی مرتکب شدین، بستگی به نظر کارشناسان اداره مالکیت معنوی داره
   و حتّی احتمال صدور اخطار رفع نقص هم وجود داره، یعنی با توجه به اینکه مجوز بسته بندی رو ارائه نکردین براتون اخطار بیاد که این طبقه رو حذف کنین

 • سلام من توی مرکز مالکیت معنوی اکانت بنام شخص خودم دارم، ایا میتونم برای شرکتی که تازه تاسیس کردم با همین اکانت یک برند به اسم شرکتم ثبت کنم؟

  • درود بر شما
   خیر باید برای شرکتتون هم اکانت جداگانه بسازین

 • سوالی دیگی گه پیش اومد برام اینکه میشه مراحل انجام ثبت برند رو شخص دیگری انجام بدهد..بدیل اینکه شخص اصلی ساکن شهر تهران نیست.

  • مراحل ثبت برند تا قبل از تایید کارشناسان و رئیس اداره علامت، از طرف افراد فاقد سمت هم قابل انجام هست امّا پس از تایید برند و در هنگام تشکیل پرونده فیزیکی و انجام مراحل پایانی کار باید متقاضی حقیقی به وکیل دادگستری وکالت بدهد

 • درود
  سپاس بابت مطالب مفیدتون ، یه سوال داشتم برای ثبت برند یک محصول مانند پسته در کدوم طبقات است؟

 • سلام من نمایندگی حقیقی جنرال بیمه ایران دارم ایا میتونم برای نمایندگی م اسم و لوگوو ثبت کنم ؟ ممنون میشم راهنمیی بفرمایید

  • درود بر شما
   خیر شما باید تحت برند و لوگوی بیمه ایران فعالیت کنین

 • باسلام
  برای لاتین بودن برند میشه از کارت عضویت استفاده کرد یا نه فقط کارت بازرگانی؟
  واینکه کارت بازرگانی را میتوان به عنوان جواز کسب استفاده کرد؟

  • درود بر شما
   پاسخ سوال اوّل: بله برای ثبت برند لاتین میشه بجای کارت بازرگانی از کارت عضویت اتاق بازرگانی استفاده کرد
   پاسخ سوال دوّم: کارت بازرگانی فقط برای ثبت برند در طبقه مربوط به صادرات مجوز محسوب میشه و برای ثبت برند در طبقات دیگه باید مجوز مرتبط با همون طبقه رو ارائه بدین

 • سلام
  واقعن مطالبتون خیلی مفید بود فقط یه سوال:
  فروشگاه اینترنتی تو کدوم طبقست؟

  • درود بر شما
   ممنون از لطفتون، فروشگاه اینترنتی در طبقات 35 و 42 قرار داره

 • سلام, من لوگو ای با حروف لاتین طراحی کردم و شغلم آرایشگری هستم ولی سالن از خودم ندارم, به عنوان یه شخص حقیق چطور میتونم لوگو ام رو ثبت کنم؟ چون طبق مطالب بالا خیلی پیچیده میشه و حس میکنم غیر قابل انجامه

  • درود بر شما
   خیر موضوع پیچیده ای نیست، شما باید مدارکی که در متن بالا ذکر شده فراهم کنین تا بشه لوگو رو بنامتون ثبت کرد.
   مهمترین مدارکی که باید فراهم کنین کارت بازرگانی (با توجه به اینکه لوگو مورد نظرتون لاتین هست) و مجوز فعالیت هست
   چنانچه برای فراهم کردن هر کدام از مدارک مورد نیاز مشکلی دارین با کارشناسان ما تماس بگیرین تا راه حل هایی رو بهتون پیشنهاد بدیم
   در مجموع اصلاً نگران ثبت لوگوتون نباشین

 • سلام
  آیا شما مراحل ثبت برند رو انجام میدید؟
  اگر انجام میدی هزینه اش چقد میشه؟
  و چقد زمان میبره؟
  با تشکر از مطالب خوبتان.

  • درود برشما
   بله تمام مراحل ثبت برند از ابتدا تا تقدیم سند 10 ساله برند توسط کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی مشهور انجام میشه
   برای اطلاع دقیق از مواردی نظیر مدت زمان، هزینه ها، مدارک لازم و غیره با ما تماس بگیرید 02143000430

 • با سلام
  ضمن تشکر بابت به اشتراک گزاشتن اطلاعاتتون سوآلی دارم:
  آیا بطور کلی یک شخص عادی می تونه بدون داشتن هیچ گونه پروانه یا … اقدام به ثبت برند کنه؟ مثلن من نوعی یه نام خاص به ذهنم می رسه و می خام اون رو به نام خودم ثبت بکنم.

  • درود بر شما و ممنون از لطفی که دارین
   یکی از مدارک الزامی ثبت برند (چه ثبت برند توسط شخص حقیقی مثل شما و چه شخص حقوقی مثل شرکت ها و موسسات) مجوز فعالیت مرتبط اعم از جواز کسب، جواز تاسیس صنایع، پروانه بهره برداری و امثالهم هست

 • سلام
  ما به تازگی یک پادکست شروع کردیم و دوست داریم اسم و لوگوش به نام خودمون ثبت بشه. آیا میشه همچین کاری کرد؟ میشه راهنماییمون کنید؟

  • با درود بر شما کاربر گرامی
   بله امکان ثبت برند و لوگو شما وجود داره
   برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرین: 02143000430

 • با سلام و خسته نباشید خدمت شما کارشناسان محترم
  من از شرکت زیبا پوشان پیام میدم خدمتتون
  با توضیحاتی که در بالا در مورد ثبت برند و مراحل مختلف اون دادین متوجه شدم که در این زمینه متخصص هستین، چون ما قبلاً با 3 تا شرکت ثبتی قرارداد ثبت برند بستیم اما متاسفانه با وجود اینکه پول زیادی از ما گرفتن ولی در نهایت نتونستن برن مارو ثبت کنن.
  برای ما ثبت برند در زمینه پوشاک و لباس خیلی اهمیت داره.
  آیا شما میتونین برند مورد نظرمون رو بصورت تضمینی ثبت کنین؟

  • با درود و احترام خدمت شما کاربر گرامی
   خیلی ممنون از محبت شما
   در موسسه ما در صورت درخواست متقاضی، امکان ثبت برند (از جمله ثبت برند پوشاک) بصورت کاملاً تضمینی وجود داره.
   برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید: 02143000430

 • سلام کارشناس محترم
  ضمن تشکر از اطلاعات کاملی که در مورد ثبت برند دادید یه سوال داشتم از خدمتتون ممنون میشم راهنمایی کنین
  ما اقدام به ارسال اظهارنامه ثبت برند کردیم و قبلش برند مورد نظرمون رو استعلام کردیم و چون قبلاً ثبت نشده بود ما اقدام به ارسال اظهارنامه ثبت برند کردیم، اماّ متاسفانه بعد از گذشت حدود 4 ماه برامون اخطار رد اومد و کارشناس اداره علامت تجاری در اخطار رد نسبت به 5 مورد ایراد گرفته و یکی از ایرادات هم مشابهت برند درخواستی ما با برندی هست که قبلاً ثبت شده، در صورتی که ما تصور میکردیم تمام مراحل رو به درستی طی کردیم و در واقع منتظر ثبت شدن برندمون بودیم که متاسفانه رد شد.
  لطفاً راهنمایی کنین که ما چطور میتونیم این برند رو ثبت کنیم؟

  • با درود خدمت شما کاربر گرامی و تشکر از لطفی که داشتین
   در ارتباط با تکمیل و ارسال اظهارنامه ثبت برند رعایت چند تا نکته مهم و تاثیر گذار ضروری هست و اگر این چند تا نکته رو رعایت نکنین بدون تردید برند مورد نظرتون با اخطار رفع نقص و یا بدتر از اون با اخطار رد مواجه میشه که این موضوع هم زمان زیادی از شما هدر میده و هم هزینه های شما رو سوخت میکنه.
   این درسته که بخشی از پروسه ثبت علائم تجاری بصورت اینترنتی انجام میشه و ممکنه در ظاهر کار ساده ای به نظر برسه اما نیاز به تجربه و مهارت داره و همونطور که خدمتتون عرض شد اگر نکات مهم استعلام برند قبل از ثبت و تکمیل و ارسال اظهارنامه رو بدرستی رعایت نکنین، نباید توقع ثبت شدن برندتون رو داشته باشین.
   نکته دیگه اینه که شما نمیتونین درخواست ثبت برندی رو داشته باشین که قبلاً در همون طبقه مورد نظر شما بنام شخص و یا شرکت دیگه ای ثبت شده. در واقع یکی از مهمترین دلایل ثبت برند، انحصاری بودن اونه
   برای اطلاعات تکمیلی به کارشناسان ما تماس بگیرید: 02143000430

 • با سلام خدمت شما
  ما تصمیم به ثبت برند در گروه مواد غذایی خصوصاً اقلامی مانند رب گوجه فرنگی، ترشیجات، خیار شور و کنسرویجات داریم.
  لطفاً راهنمایی کنین که در چه طبقه ای باید برندمون رو ثبت کنیم؟

  • با درود و احترام خدمت شما
   ثبت برند مواد غذایی در طبقات ۲۹، ۳۰، ۳۱، ۳۲، ۳۹ و ۴۳ امکانپذیره و عمده ترین اقلامی که در این طبقات وجود داره شامل موارد زیره:

   طبقه ۲۹- گوشت، گوشت ماهی، گوشت ماکیان و شکار، عصاره های گوشت، میوه ها و سبزیجات پخته شده، خنک شده، منجمد شده و به صورت کنسرو، انواع ژله، مرباجات و کمپوت ها، تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی، روغن های خوراکی و چربی های خوراکی

   طبقه۳۰- قهوه، چای، کاکائو، و قهوه مصنوعی، برنج، پیو کا و ساکوز (نشاسته، نیوک و نشاسته ساگو)، آرد و فرآورده های ساخته شده از غلات، نان، نان شیرینی، شیرینی ها، یخ های خوراکی، عسل، ملاس، شکر، مخمر، پودر شیرینی پزی، نمک، خردل، ادویه، سرکه، انواع سس (چاشنی ها)، یخ و بستنی

   طبقه۳۱- غلات، محصولات کشاورزی، باغداری و جنگلی که در طبقات دیگر طبقه بندی نشده اند، حیوانات زنده، میوه و سبزیجات تازه، بذرها، گیاهان طبیعی و گل ها، مواد غذائی مختص حیوانات، مالت (جوانه جو)

   طبقه۳۲- ماءالشعیرها، آب های معدنی و گازدار و سایر نوشابه های غیرالکلی، آب میوه ها و نوشابه های میوه ای، شربت ها و سایر فراورده ها برای ساخت نوشابه ها

   طبقه۳۹- حمل و نقل، بسته بندی و انبار سازی کالاها و غیره

   طبقه۴۳- خدمات مربوط به عرضه اغذیه و نوشیدنی و غیره

   همچنین برای آشنایی بیشتر و مشاهده لیست کامل طبقه بندی برند وارد این قسمت بشین.

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰