مراحل ثبت برند و علامت تجاری در ۷ گام ساده

فروردین 3, 1397
تحریریه مشهور
مراحل ثبت برند و علامت تجاری در ۷ گام سادهReviewed by تحریریه مشهور on Mar 23Rating: 5.0مراحل ثبت برند و علامت تجاری در 7 گام سادهچرا انجام صحیح مراحل ثبت برند از اهمیت زیادی برخوردار است؟ ثبت برند و ثبت علامت تجاری از خدمات پرمتقاضی و مهمی است که توسط اداره مالکیت معنوی ارائه می شود و از آنجائیکه این اداره فقط در شهر تهران مستقر است

مراحل ثبت برند و علامت تجاری

 

 

چرا انجام صحیح مراحل ثبت برند از اهمیت زیادی برخوردار است؟

 

ثبت برند و ثبت علامت تجاری از خدمات پر متقاضی و مهمی است که توسط اداره مالکیت معنوی ارائه می شود و از آنجائیکه این اداره فقط در شهر تهران مستقر است، تمامی اظهارنامه های ثبت علامت تجاری که در سامانه مرکز مالکیت معنوی ثبت می شود، به این اداره تقدیم می گردد و توسط کارشناسان این اداره بررسی و اعلام نتیجه میشود.

 

به دلیل آنکه هر روزه تعداد زیادی اظهارنامه ثبت علامت تجاری به این اداره ارسال می شود و از طرفی تعداد کارشناسان اداره مالکیت معنوی محدود است، طبیعتا با صف های طولانی بررسی اظهارنامه های ثبت علامت تجاری مواجه هستیم و گاها مشاهده می شود که بررسی این اظهارنامه ها توسط کارشناسان چند ماه به طول می انجامد که اگر در هنگام تنظیم و ارسال آنها دقت لازم را معمول نداشته باشید یا موارد قانونی را رعایت نکرده باشید، با اخطار رفع نقص یا بدتر از آن با اخطار رد اظهارنامه مواجه می شوید که این امر موجب تلف شدن وقت و هزینه شما می شود. به همین جهت رعایت موارد قانونی و انجام صحیح مراحل ثبت برند از اهمیت بسزایی برخوردار است. لذا به همین خاطر تصمیم گرفتیم شما را با مراحل ثبت برند بصورت گام به گام و ساده آشنا نماییم.

 

 

مراحل ثبت برند و ثبت علامت تجاری

مراحل ثبت برند و ثبت علامت تجاری

مراحل ثبت برند

 

۱- اولین گام از مراحل ثبت برند انتخاب یک واژه مناسب، شکل و تصویر زیبا و یا ترکیبی از هر دو است و باید این موارد را به گونه ای انتخاب نمایید که برند شما به راحتی در اذهان مخاطب ماندگار شود و معرف کالا یا خدمتی باشد که ارائه می نمایید.

 

۲- مرحله بعدی آن است که ابتدا استعلام نمایید عین یا شبیه برندی که قصد ثبت آن را دارید قبلا در همان طبقه ثبت شده است یا خیر، چرا که در صورت وجود کوچکترین مشابهتی بین برند مورد نظر شما و برندی که قبلا در همان طبقه ثبت شده است، اظهارنامه علامت تجاری شما رد خواهد شد.
برای آشنایی با طبقه بندی علائم تجاری بر رو آن کلیک نمایید.

 

۳- سومین مرحله از مراحل ثبت برند فراهم نمودن مدارک مورد نیاز آن است و برای مشاهده آن می توانید مدارک ثبت برند را کلیک نمایید.

 

۴- در مرحله چهارم باید با ورود به سامانه اداره مالکیت معنوی به آدرس  http://iripo.ssaa.ir  وارد قسمت ثبت اظهارنامه علامت به آدرس  http://ip.ssaa.ir/BSigns/New.aspx  شوید و اقدام به تکمیل اظهارنامه ثبت علامت تجاری خود نمایید و مدارکی همچون کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی یا متقاضیان، مجوز فعالیت، کارت بازرگانی (اگر قصد ثبت برند لاتین را دارید) و همچنین نمونه برند خود با اندازه 6  ×6 سانتیمتر را در سامانه فوق بارگذاری نمایید و پس از طی نمودن و تکمیل مراحل مورد نیاز برای ثبت اظهارنامه علامت تجاری و پرداخت هزینه مربوطه، از سوی سامانه برای شما پیامکی حاوی شماره پیگیری اظهارنامه و رمز عبور ارسال می گردد که جهت پیگیری های بعدی و اطلاع از نوبت شما در صف هر کدام از کارشناسان و اقدامات بعدی باید از طریق همین شماره پیگیری و رمز عبور اقدام نمایید.

 

۵- پس از آنکه اظهارنامه علامت تجاری شما توسط هر سه کارشناس و رئیس اداره مالکیت معنوی بررسی و فاقد نقص اعلام و مورد تایید قرار گرفت برای شما پیامکی ارسال می گردد که هزینه انتشار روزنامه رسمی مرحله اول را پرداخت نمایید.

 

۶- با واریز هزینه انتشار روزنامه رسمی مرحله اول و منتشر شدن آن و سپری شدن 30 روز از تاریخ انتشار روزنامه رسمی مرحله اول، باید نسبت به پرداخت هزینه مرحله دوم انتشار روزنامه رسمی ثبت علامت تجاری و هزینه حق الثبت اقدام نمایید.

 

۷- آخرین گام از مراحل ثبت برند آن است که با در دست داشتن کپی برابر اصل مدارکی که در مرحله تکمیل و ارسال اظهارنامه ثبت علامت تجاری در سامانه اداره مالکیت معنوی تکمیل و ارسال نموده اید و همچنین نسخه کاغذی روزنامه رسمی هر دو مرحله اول و دوم، به اداره مالکیت معنوی مراجعه نمایید و سند برند خود را تحویل بگیرید.

 

مراحل ثبت برند و ثبت علامت تجاری

مراحل ثبت برند و ثبت علامت تجاری

 در پایان لازم به ذکر است چنانچه با مطالعه متن فوق همچنان سوالی در رابطه با مراحل ثبت برند ، نحوه تکمیل اظهارنامه ثبت علامت تجاری ، طبقه بندی علامت تجاری و غیره دارید که بدون پاسخ مانده است و یا در موارد فوق نیاز با راهنمایی و مشاوره دارید، می توانید به راحتی ضمن تماس با موسسه حقوقی مشهور از طریق شماره های مندرج در صفحه و یا از طریق فرم مشاوره رایگان ذیل، با کارشناسان خبره ثبتی و وکلای پایه یک باتجربه همکار ما در موسسه مشاوره حقوقی داشته باشید.

 

 

پیوند:  ثبت شرکت  |  کارت بازرگانی  |  جواز تاسیس  |  پلمپ دفاتر  |  کد اقتصادی

 

 

لینک کوتاه:
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

اوراق مشارکت

اوراق مشارکت

اوراق مشارکت در متن پیش رو ابتدا به تعریف اوراق مشارکت میپردازیم، مهمترین تفاوت ...

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد