لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

تعدیل قرارداد چیست ؟ قانون در چه شرایطی قرارداد را تعدیل می‌کند؟

2020-08-22
admin

مفهوم تعدیل قرارداد چیست ؟ قانون در چه شرایط و مواردی اجازه دارد قراردادی را تعدیل کند؟ ادامه این مطلب را از دست ندهید تا با تعدیل قرارداد و همچنین مواردی که موجب تعدیل قرارداد می‌شوند، آشنا شوید.

 

تعدیل قرارداد چیست ؟ قانون در چه شرایطی قرارداد را تعدیل می‌کند؟

 

همانطور که می‌دانید، قرارداد نوعی توافق است که درخصوص مسائل مالی و غیرمالی بین اشخاص انجام می‌شود. قرارداد ویژگی‌های متعددی دارد، منتهی یکی از مهم‌ترین آن‌ها این است که قرارداد موجب می‌شود، هر یک طرفین متعهد شوند. علاوه‌بر این قرارداد، توافقی دو طرفه است که به هیچ‌وجه نمی‌توان آن را به صورت یک‌طرفه برهم زد. جالب است بدانید که دادگاه هم مجاز نیست که برخلاف قرارداد طرفین، حکمی را صادر کند. منتهی در برخی موارد معدود، یک قرارداد به تغییر یا به اصطلاح به تعدیل نیاز خواهد داشت. اما مفهوم تعدیل قرارداد چیست ؟ و در چه مواردی قانون قراردادی را تعدیل می‌کند؟ در ادامه این مطلب به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

 

مفهوم تعدیل قرارداد چیست ؟

 

قبل از اینکه به این پرسش پاسخ دهیم که ” تعدیل قرارداد چیست ؟ ” لازم است که لغت ” تعدیل ” را مورد بررسی قرار دهیم. درواقع معنای تعدیل در لغت ” معتدل کردن ” و ” تقسیم کردن از روی عدالت ” است. حالا اگر لغت ” تعدیل ” را در کنار لغت ” قرارداد ” قرار دهیم به این معناست که شرط و شروط قرارداد با اجازه قانون و بدون اینکه هر یک از طرفین قرارداد به توافقی رسیده باشند، تغییر پیدا کند. درواقع تغییر شروط قرارداد با اجازه قانون برای ایجاد تعادل بین تعهدات قراردادهایی است که به هر دلیل از بین رفته باشند.

 

به زبان ساده‌تر گاهی‌اوقات تعهدات و شروطی که در قرارداد قید شده است به نحوی پیش می‌رود که یکی از طرفین قرارداد خیلی سود می‌کند اما در مقابل طرف دیگر قرارداد به طور کاملاً فاحشی متحمل ضرر و زیان می‌شود. در این حالت قانون به طرفین قرارداد اجازه تعدیل قرارداد را می‌دهد تا توازن بین آن‌ها برقرار شود. به همین دلیل است که تعدیل قرارداد، اکثر اوقات در رابطه با قراردادهایی به کار می‌رود که جنبه مالی دارند. البته نباید این مسئله را فراموش کرد که نمی‎‌توان جهت ایجاد هر گونه تغییر و تحولی در قرارداد آن را تعدیل کرد و تعدیل قرارداد تنها در موارد انگشت‌شماری امکان‌پذیر است. این مسئله با نگاهی به اساس مبانی قرارداد که اشخاص خواهان ثبات آن هستند تا با هرگونه تغییری در اوضاع اقتصادی، متحمل خسارت و ضرر نشوند، اثبات می‌شود.

 

 

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰