مراحل ثبت موسسه غیر تجاری در اداره ثبت شرکتها با 6 گام ساده✔️

 • 13 شهریور 1399
 • محسن شیخ ها
 • 11 پرسش و پاسخ

ثبت موسسه غیر تجاری   ثبت موسسه غیر تجاری چگونه است و مدارک مورد نیاز آن چیست؟ موسسه غیر تجاری به چه معناست و چه دسته بندی هایی دارد؟ هزینه ثبت موسسه غیر تجاری دقیقاً چقدر است؟ ما در این نوشته ضمن پاسخ به این سوالات و موارد مهم دیگر، شما را با مراحل ثبت […]

ثبت موسسه غیر تجاری

 

ثبت موسسه غیر تجاری چگونه است و مدارک مورد نیاز آن چیست؟ موسسه غیر تجاری به چه معناست و چه دسته بندی هایی دارد؟ هزینه ثبت موسسه غیر تجاری دقیقاً چقدر است؟ ما در این نوشته ضمن پاسخ به این سوالات و موارد مهم دیگر، شما را با مراحل ثبت موسسه غیر تجاری در اداره ثبت شرکتها با 6 گام ساده و دقیق آشنا نموده‌ایم. 

 

امور تجاری در موضوع فعالیت موسسه نباید باشد

 

موسسه غیر تجاری برای اهداف خاصی و با شرایطی مجزا از شرکت به ثبت می رسد، همانطور که از اسم موسسه غیر تجاری مشخص است، ثبت موسسات غیر تجاری تنها برای انجام امور غیر تجاری امکان پذیر است و در نتیجه نمی توان در موضوع فعالیت موسسات غیر تجاری انجام فعالیت های تجاری مانند واردات و صادرات را لحاظ کرد و همچنین موسسات غیر تجاری نمی توانند اقدام به دریافت کارت بازرگانی بنمایند در نتیجه چنانچه تصمیم به انجام فعالیت های غیر تجاری و تجاری را بصورت توامان دارید، پیشنهاد ما برای شما ثبت شرکت است.

 

 • جهت مشاوره رایگان در مورد ثبت انواع شرکت و موسسه، با کارشناسان موسسه حقوقی مشهور تماس بگیرید

 

تعریف موسسه غیر تجاری

 

با استناد به آئین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجاری مصوب ۱۳۳۷، در تعریف موسسه غیر تجاری باید گفت: موسسه غیر تجاری تشکیلاتی است که هدف از بوجود آمدن آن مقاصد تجاری نبوده بلکه برای امور غیر تجاری همانند امور هنری، ادبی، خدماتی، خیریه، علمی و نظایر آن تشکیل می شود و تفاوتی ندارد که هدف موسسین یا تشکیل دهندگان موسسه کسب سود و منفعت باشد یا نباشد.

 

هزینه ثبت موسسه غیر تجاری چگونه است | ثبت موسسات غیر تجاری چگونه است | مزایای ثبت موسسه غیر تجاری | شرایط ثبت موسسه غیر تجاری

دسته بندی موسسات غیر تجاری

 

۱- موسسه ای که هدف از تشکیل آن کسب سود و منافع و تقسیم آن بین اعضاء موسسه نباشد

 

۲- موسسه ای که هدف از تشکیل آن ممکن است کسب سود و منافع مادی و تقسیم آن بین اعضا موسسه یا غیر باشد. همانند تشکیلات و موسسات هنری ، حقوقی ، فنی و غیره

 

در صورتی که هدف از تشکیل موسسه کسب سود و منافع نباشد یعنی موسسه غیر انتفاعی باشد ، جهت ثبت آن اجازه نامه نیروی انتظامی محل ضروری است و در صورتی که هدف از تشکیل موسسه کسب سود و منافع مادی باشد یعنی موسسه انتفاعی باشد، موضوع موسسه با مدارک تحصیلی و تخصص موسسین مطابقت داده می شود و بعد از آن اجازه و دستور ثبت صادر می گردد.

 

ثبت موسسه غیر تجاری چگونه است؟

 

جهت ثبت موسسه غیر تجاری می بایست حداقل ۲ نفر عضو هیات مدیره موسسه باشند که لزوماً می بایست هر ۲ نفر اعم از آنکه زن باشند یا مرد دارای سن قانونی (حداقل ۱۸ سال تمام هجری شمسی) باشند ولی نیازی به ارائه گواهی عدم سو پیشینه کیفری برای اعضاء هیات مدیره وجود ندارد.

 

موسسه غیر تجاری به لحاظ ساختاری شباهت بسیار زیادی به شرکت با مسئولیت محدود دارد و همانند شرکت با مسئولیت محدود الزامی به حضور بازرس وجود ندارد اما اعضاء در صورت نیاز یا تمایل می توانند اقدام به انتخاب بازرس یا بازرسین نمایند.

 

ثبت موسسات در تهران در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری و در شهرستانها در صورتی احیانا هنوز اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری وجود نداشته باشد، در اداره ثبت مرکز اصلی آن شهرستان انجام خواهد پذیرفت.

 

ثبت موسسه غیر تجاری ای که در خارج از کشور به ثبت رسیده باشد منحصراً در تهران و در اداره ثبت شرکتها انجام خواهد پذیرفت.

 

ارکان تصمیم گیرنده در موسسه غیر تجاری

 

موسسه غیر تجاری همانند شرکت ها دارای مجمع عمومی عادی، مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده، مجمع عمومی فوق العاده و هیات مدیره است كه هر كدام از آنها بر حسب قانون دارای وظایف انحصاری مختص به خود هستند و در حدود اختیارات قانونی خود برای موسسه تصمیم گیری می نمایند.

 

هیئت مدیره موسسه را مجمع عمومی عادی از بین شركاء یا خارج از شرکاء انتخاب می کند و مدیران می توانند برای مدت محدود یا نامحدود معین شوند و همچنین دارای اختیارات تام می باشند مگر اینكه اساسنامه ترتیب دیگری را مقرر داشته باشد.

 

جلسات هیئت مدیره با حضور اكثریت مدیران موسسه رسمیت پیدا میکند و تصمیمات آن ها با اكثریت آراء دارای اعتبار خواهد بود.

 

سرمایه مورد نیاز برای ثبت

 

همانند شرکت ها برای ثبت موسسات غیر تجاری حداقل سرمایه مورد نیاز مبلغ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۱ ریال است و در مورد افزایش مبلغ سرمایه، قانونگذار سقفی تعیین نکرده است

 

بنابراین موسسین و تشکیل دهندگان موسسه، می توانند سرمایه ثبتی را تا هر میزان که بیشتر از حداقل مذکور باشد، انتخاب نمایند.

 

هزینه ثبت موسسه غیر تجاری چگونه است | ثبت موسسات غیر تجاری چگونه است | مزایای ثبت موسسه غیر تجاری | شرایط ثبت موسسه غیر تجاری

مدارک مورد نیاز برای ثبت

 

 • دو سری از اساسنامه موسسه (تکمیل و امضاء شده)

 

 • دو سری از تقاضانامه موسسه (تکمیل و امضاء شده)

 

 • دو سری از صورتجلسه مجمع عمومی موسسین موسسه (تکمیل و امضاء شده)

 

 • ارائه مجوز یا مجوزهای اخذ شده از سازمان یا نهاد ذیربط (چنانچه موضوع موسسه مجوزی باشد)

 

نکته: طبق آخرین رویه و دستور العمل اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری در سراسر کشور، برای ثبت شخصیت حقوقی (اعم از شرکت و موسسه)  الزامی به ارائه تصاویر مدارک هویتی اعم از شناسنامه و کارت ملی شرکاء و سهامداران وجود ندارد.

 

 • همچنین برای ثبت موسسات غیر تجاری، اساساً هیچ نیازی به ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری نیست.

 

هزینه ثبت موسسه چقدر است؟

 

هزینه ثبت موسسه با هزینه ثبت شرکت هیچ تفاوتی ندارد و واریزی های قانونی مربوط به اداره ثبت شرکت ها، هزینه هایی پست و همچنین هزینه هایی مانند انتشار آگهی در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشار در هر دو مورد ثبت شرکت و موسسات تقریباً یکسان است.

 

ما قبلاً در همین وبسایت بصورت مفصل در مورد هزینه ثبت انواع شرکت و موسسه مقاله ای را منتشر کرده ایم که توصیه می نماییم مطالعه بفرمایید.

در پایان لازم به ذکر است چنانچه در ارتباط با ثبت انواع شرکت و موسسه غیر تجاری و همچنین آشنایی با وظایف و تکالیف پس از ثبت و اموری مانند ثبت برند و ثبت طرح صنعتی نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید، می توانید به راحتی ضمن تماس با موسسه حقوقی مشهور با کارشناسان خبره و وکلای پایه یک باتجربه همکار ما در موسسه مشاوره داشته باشید.

 

 

شما هم نظر خود را در مورد این مقاله ثبت کنید 11 دیدگاه
 • F پاسخ

  سلام امکانش هست برای ثبت شرکت خودمون بصورت مجزا اقدام نماییم؟باید به چه سایتی مراجعه نماییم؟

  21 مرداد 1400 در 01:45
  • محسن شیخ ها پاسخ

   درود بر شما
   بله اگر به انجام کار تسلط دارین به سایت اداره ثبت شرکتها مراجعه کنید.

   23 مرداد 1400 در 13:20
 • mahdi پاسخ

  سلام برای تاسیس موسسه غیر تجاری به جهت انجمن آیا نیازی به مکان تجاری هست و یا می توان صرفا به سایت بسنده کرد؟ باتوجه به اینکه نوع فعالیت انجمن نیازی به مکان مشخص ندارد ایا امکان رفع محدودیت مکان هست؟

  26 خرداد 1400 در 17:55
  • محسن شیخ ها پاسخ

   درود بر شما
   خیر نیازی به مکان تجاری نیست اما باید حتماً مکان مشخص معرفی کنید.

   7 مهر 1400 در 22:51
 • رضا پاسخ

  درود
  ممنون از اطلاعات خوب تون که واقعا کمک کننده اس
  من و دوستان خیریه ای در شرف تاسیس داریم که تعداد امنا 30 نفره و مدارک مون بعد از ارسال برگشت خورده به این دلیل که امضا ها باید صفحه اول صورت جلسات باشه.
  پیشنهاد شما چیه؟ چطور ارسال کنیم که قبول بشه؟

  12 خرداد 1400 در 09:25
  • محسن شیخ ها پاسخ

   درود بر شما
   ایراداتی که توسط اداره ثبت شرکتها اعلام شده رو برطرف کنین انشالله که قبول میشه

   12 خرداد 1400 در 12:43
 • بهزاد اعظمی پاسخ

  سلام.
  آیا میتوانیم یک برج با ۱۰۰ عضو که دارای هیات مدیره هستند را ثبت موسسه غیر تجاری نمود و شناسه حقوقی گرفت؟
  و تحت چه نامی میتوان ثبت کرد؟
  آیا شما در زمینه ثبت چنین مواردی تجربه دارید؟

  20 دی 1399 در 21:09
  • محسن شیخ ها پاسخ

   درود بر شما
   بله امکان ثبت موسسه غیر تجاری با شرایطی که فرمودین وجود داره و ما تجربه انجام این کار رو بارها داشتیم.
   در صورت تمایل با ما تماس بگیرین

   21 دی 1399 در 13:39
 • ن پاسخ

  با سلام. آیا مدت سمت اشخاص در موسسه غیر تجاری میتونه نامحدود باشه؟

  11 دی 1397 در 13:10
  • محسن شیخ ها پاسخ

   درود بر شما
   بله هیچ مشکلی نداره

   3 مهر 1400 در 15:50
 • Base پاسخ

  سلام.مطالب سایت عالیه. خصوصا در مورد ثبت شرکت.
  ممنون از شما

  9 شهریور 1396 در 02:24