لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

شرایط حق حبس در مهریه چیست؟ بررسی حق حبس زوجه در مهریه

2020-09-23
admin

حق حبس در مهریه به این معناست که زن براساس قانون می‌تواند تا زمانی که شوهرش، مهریه او را پرداخت نکرده است نسبت به تمکین از شوهرش خودداری کنید. تمکین یا به صورت عام است یا به صورت خاص. منظور از تمکین عام انجام کارهای منزل و پخت و پز است و منظور از تمکین خاص، برآورده کردن نیازهای جنسی مرد است. اگر دوست دارید با شرایط حق حبس زوجه در مهریه بیشتر آشنا شوید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 

شرایط حق حبس در مهریه چیست؟ بررسی حق حبس زوجه در مهریه

حق حبس در مهریه چیست؟

 

براساس قانون ۱۰۸۵ قانون مدنی، خانم‌ها می‌توانند تا زمان دریافت مهریه خود از وظایفی که در مقابل شوهر خود دارند، امتناع کنند. جالب است بدانید که شوهر نمی‌تواند در این زمینه هیچ اعتراضی داشته باشد. به این مورد در قانون، حق حبس در مهریه گفته می‌شود. درواقع این قانون درخصوص مهریه یکی از تعهداتی است که عقد نکاح با تمامی مزیت‌هایی که دارد بر گردن مرد می‌گذارد. در این قانون شوهر باید مهریه زن خود را به صورت کامل پرداخت کند و پس از آن از همسرش تقاضای تمکین کند. در چنین شرایطی که مرد مهریه زن را کامل پرداخت کرده باشد، زن نیز وظیفه دارد از شوهرش تمکین کند. اما اگر زن با وجود اینکه شوهرش مهریه‌اش را پرداخت کرده است باز هم از شوهر خود تمکین نکند، مرد می‌تواند از زن خود طبق قانون شکایت کند.

 

 

شرایط حق حبس در مهریه

 

در زمینه حق حبس در مهریه، دو شرط بسیار مهم وجود دارد که باید درمورد پرداخت مهریه اعمال شود. اول از همه مهریه باید به طور کلی حال یا وعده باشد. درصورتی که شوهر بخواهد مهریه را به طور مدت‌دار پرداخت کند، زوجه حق دارد آن را مطالبه کند و از طرفی در زمان عقد نکاح شوهر مجاز است که از همسرش تمکین بخواهد و در مقابل زن باید وظایف خود را در برابر شوهرش ایفا کند. با این وجود در چنین شرایطی زوجه نمی‌تواند از این قانون استفاده کند. اما در مقابل اگر مهریه به صورت مدت‌دار نباشد، زن از زمان عقد نکاح مالک مهریه است. درصورتی که این مهریه به صورت وجه نقد باشد زن می‌تواند آن را مطالبه کند.

 

دومین شرط در این قانون این است که اگر زوجه قبل از گرفتن مهریه از همسرش به خواست و اراده خود از همسرش تمکین خاص کند، براساس قانون این حق از او گرفته می‌شود. از این‌رو دیگر نمی‌تواند از شوهر خود تمکین نکرده و وظایف خود را انجام ندهد.

 

در چه مواردی زن نمی‌تواند از حق حبس در مهریه استفاده کند؟

 

  • مواردی هستند که زن نمی‌تواند از این قانون به نفع خود استفاده کند این موارد به شرح زیر می‌باشند:
  • درصورتی که زن قبل از دریافت مهریه و قبل از مراسم عروسی با خواست و اراده خود تن به رابطه زناشویی داده باشد.
  • درصورتی که مهریه عندالاستطاعه باشد برای مثال شرط شود که مهریه بعد از دو سال به زوجه داده می‌شود.
  • درصورتی که هنگام عقد نکاح شرط شده باشد، زن نمی‌تواند از این قانون استفاده کند.
  • درصورتی که هنگام عقد هیچ مهریه‌ای تعیین نشده باشد.

 

 

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰