زن با چه شرایطی می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند؟

خرداد 18, 1397
تحریریه مشهور
زن با چه شرایطی می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند؟Reviewed by تحریریه مشهور on Jun 8Rating: 4.5زن با چه شرایطی می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند؟
عقد نکاح تشکیل دهنده اولیه پایه و اساس زندگی زوجین است و طبق قوانین جاری ما و همچنین بر طبق شرع اسلام، انحلال عقد نکاح تحت شرایط و موارد خاصی اتفاق می افتد که از جمله موارد انحلال نکاح می توان مواردی همچون طلاق به فسخ نکاح، درخواست طلاق از سوی مرد، طلاق توافقی و همچنین درخواست طلاق از سوی زن اشاره داشت.
زوجه در شرایط خاصی می تواند از دادگاه تقاضای طلاق بنماید و اگر هیچکدام از این شرایط فراهم نباشد و مرد با درخواست طلاق مطرح شده از سوی زن موافقت ننماید، دادگاه حکم به طلاق نمی دهد. اما چنانچه وجود هر یک از شرایط دوازده گانه ذیل برای دادگاه به اثبات برسد دیگر نیازی به موافقت یا عدم موافقت مرد مبنی بر طلاق وجود ندارد و در این موارد دادگاه بدون نیاز به کسب موافقت مرد حکم طلاق را صادر می نماید.
در ادامه 12 شرطی که زن می تواند بر اساس هر یک از آن ها از دادگاه تقاضای طلاق بنماید را بررسی می نماییم.

 

 

شرایط تقاضای طلاق از طرف زن

 

1- در صورت خودداری شوهر از پرداخت نفقه زن و انجام ساير حقوق واجب زن به مدت 6 ماه یا بیشتر.

 

2- دومين شرط ذكر شده در عقدنامه كه به زن اجازه طلاق می دهد، بدرفتاری زوج است به حدی كه ادامه زندگی را برای زوجه غير قابل تحمل كند.

 

3- سومين شرطی كه با وجود آن زن اختيار طلاق دارد، بيماری مسری و غير قابل درمان مرد است در حدی كه سلامت زن را به خطر اندازد.

 

4- شرط چهارم ديوانه بودن مرد است در شرایطی كه امكان فسخ نکاح وجود نداشته باشد.

 

5- پنجمين شرط مندرج در عقدنامه، اشتغال مرد به كاری است كه به حيثيت و آبروی زن و مصالح خانوادگي او لطمه بزند در اين صورت زن می تواند تقاضای طلاق كند.

 

6- محكوميت قطعی شوهر به مجازات 5 سال حبس يا بيشتر، يا به جزای نقدی كه بر اثر ناتوانی از پرداخت، منجر به 5 سال یا بیشتر حبس شود يا به حبس و جزای نقدی كه مجموعاً منتهی به 5 سال بازداشت يا بيشتر شود و حكم مجازات در حال اجرا باشد نيز يكی ديگر از شروط ضمن عقد نكاح است كه به زن امكان مطلقه شدن را می دهد.

 

7- ابتلاء زوج به هر گونه اعتياد كه به تشخيص دادگاه به اساس زندگي خانوادگي خللي وارد آورد و ادامه زندگی را برای زوجه دشوار كند مانند اعتيادی كه منجر به بيكاری مرد شود و یا منجر به فروش اثاثيه منزل و وارد نمودن ضرر به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند شود.

 

8- چنانچه زوج زندگي خانوادگي را بدون عذر موجه ترک كند يا اينكه 6 ماه متوالی یا بیشتر بدون عذر موجه غيبت كند، زن می تواند با مراجعه به دادگاه و با حکم طلاقی که از دادگاه می گیرد و بدون حضور شوهر طلاق خود را ثبت كند.

 

9- محكوميت قطعی زوج بر اثر ارتكاب جرم و اجرای هر گونه مجازات اعم از حد و تعزير كه مغاير با حيثيت و شئون خانوادگی زن باشد. تشخيص اين امر نيز با توجه به وضع و موقعیت زن و عرف و موازين ديگر با دادگاه است.

 

10- دهمين شرط از شروط دوازده گانه انحلال عقد نكاح، بچه‌دار نشدن مرد پس از گذشت 5 سال از زندگی مشترک به جهت عقيم بودن يا عوارض جسمی ديگر مرد است كه در اين صورت زن می تواند تقاضای طلاق كند.

 

11- همچنين چنانچه زوج مفقودالاثر باشد و ظرف 6 ماه یا بیشتر پس از مراجعه زوجه به دادگاه همچنان خبری از او یافت نشود نيز دادگاه حكم طلاق را صادر می كند.

 

12- آخرين شرطي كه زوج در عقدنامه آن را امضا می كند و اختيار طلاق را به همسرش می دهد، ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر است كه در صورت وقوع اين مورد، زن حق طلاق را از مرد می گيرد.

 

لینک کوتاه:
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد