زن با چه شرایطی می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند؟

خرداد ۱۸, ۱۳۹۷
تحریریه مشهور
عقد نکاح تشکیل دهنده اولیه پایه و اساس زندگی زوجین است و طبق قوانین جاری ما و همچنین بر طبق شرع اسلام، انحلال عقد نکاح تحت شرایط و موارد خاصی اتفاق می افتد که از جمله موارد انحلال نکاح می توان مواردی همچون طلاق به فسخ نکاح، درخواست طلاق از سوی مرد، طلاق توافقی و همچنین درخواست طلاق از سوی زن اشاره داشت.
زوجه در شرایط خاصی می تواند از دادگاه تقاضای طلاق بنماید و اگر هیچکدام از این شرایط فراهم نباشد و مرد با درخواست طلاق مطرح شده از سوی زن موافقت ننماید، دادگاه حکم به طلاق نمی دهد. اما چنانچه وجود هر یک از شرایط دوازده گانه ذیل برای دادگاه به اثبات برسد دیگر نیازی به موافقت یا عدم موافقت مرد مبنی بر طلاق وجود ندارد و در این موارد دادگاه بدون نیاز به کسب موافقت مرد حکم طلاق را صادر می نماید.
در ادامه ۱۲ شرطی که زن می تواند بر اساس هر یک از آن ها از دادگاه تقاضای طلاق بنماید را بررسی می نماییم.

 

 

شرایط تقاضای طلاق از طرف زن

 

۱- در صورت خودداری شوهر از پرداخت نفقه زن و انجام سایر حقوق واجب زن به مدت ۶ ماه یا بیشتر.

 

۲- دومین شرط ذکر شده در عقدنامه که به زن اجازه طلاق می دهد، بدرفتاری زوج است به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیر قابل تحمل کند.

 

۳- سومین شرطی که با وجود آن زن اختیار طلاق دارد، بیماری مسری و غیر قابل درمان مرد است در حدی که سلامت زن را به خطر اندازد.

 

۴- شرط چهارم دیوانه بودن مرد است در شرایطی که امکان فسخ نکاح وجود نداشته باشد.

 

۵- پنجمین شرط مندرج در عقدنامه، اشتغال مرد به کاری است که به حیثیت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه بزند در این صورت زن می تواند تقاضای طلاق کند.

 

۶- محکومیت قطعی شوهر به مجازات ۵ سال حبس یا بیشتر، یا به جزای نقدی که بر اثر ناتوانی از پرداخت، منجر به ۵ سال یا بیشتر حبس شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعاً منتهی به ۵ سال بازداشت یا بیشتر شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد نیز یکی دیگر از شروط ضمن عقد نکاح است که به زن امکان مطلقه شدن را می دهد.

 

۷- ابتلاء زوج به هر گونه اعتیاد که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خللی وارد آورد و ادامه زندگی را برای زوجه دشوار کند مانند اعتیادی که منجر به بیکاری مرد شود و یا منجر به فروش اثاثیه منزل و وارد نمودن ضرر به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند شود.

 

۸- چنانچه زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند یا اینکه ۶ ماه متوالی یا بیشتر بدون عذر موجه غیبت کند، زن می تواند با مراجعه به دادگاه و با حکم طلاقی که از دادگاه می گیرد و بدون حضور شوهر طلاق خود را ثبت کند.

 

۹- محکومیت قطعی زوج بر اثر ارتکاب جرم و اجرای هر گونه مجازات اعم از حد و تعزیر که مغایر با حیثیت و شئون خانوادگی زن باشد. تشخیص این امر نیز با توجه به وضع و موقعیت زن و عرف و موازین دیگر با دادگاه است.

 

۱۰- دهمین شرط از شروط دوازده گانه انحلال عقد نکاح، بچه‌دار نشدن مرد پس از گذشت ۵ سال از زندگی مشترک به جهت عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر مرد است که در این صورت زن می تواند تقاضای طلاق کند.

 

۱۱- همچنین چنانچه زوج مفقودالاثر باشد و ظرف ۶ ماه یا بیشتر پس از مراجعه زوجه به دادگاه همچنان خبری از او یافت نشود نیز دادگاه حکم طلاق را صادر می کند.

 

۱۲- آخرین شرطی که زوج در عقدنامه آن را امضا می کند و اختیار طلاق را به همسرش می دهد، ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر است که در صورت وقوع این مورد، زن حق طلاق را از مرد می گیرد.

 

 

زن با چه شرایطی می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند؟
۱ امتیاز
لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد