لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

وکالت تام الاختیار چیست؟ شرایط وکالت تام الاختیار بعد از مرگ چیست؟

2020-10-10
admin

آیا می‌دانید وکالت‌ تام الاختیار به چه معناست؟ انواع وکالت تام الاختیار چیست؟ وکالتهای تام الاختیار چه شرایطی دارند یا اینکه شرایط وکالتهایی که بصورت تام الاختیار بعد از مرگ چیست؟ ادامه این مطلب را از دست ندهید تا پاسخ تمامی این پرسش‌ها را بگیرید.

 

وکالت تام الاختیار چیست؟ | شرایط وکالت تام الاختیار بعد از مرگ چیست؟

وکالت تام الاختیار چیست؟

 

قبل از اینکه به شرایط وکالتهای تام الاختیار بعد از مرگ بپردازیم، شما را با این نوع وکالت و انواع آن آشنا خواهیم کرد. از آن‌جایی که در وکالت‌نامه‌های معمولی موکل باید تنها برای انجام کار خاصی به وکیل خود وکالت بدهد در این نوع وکالت‌نامه‌ها برای انجام هر کاری، بایستی وکالت‌نامه جدید تنظیم شود.

به همین دلیل قانون برای رفع این مشکل و دوباره‌کاری، اصطلاح وکالت تام الاختیار را تعریف کرده است. براساس این وکالت‌نامه دیگر نیازی نیست که برای هر یک از امور به صورت جداگانه وکالت‌نامه‌های مختلف تنظیم شود. به گونه‌ای وکیل با داشتن وکالت‌نامه از نوع تام الاختیار این اجازه را دارد که به بررسی همه مسائل مربوط به وکیل خود بپردازد.

 

بررسی انواع وکالت تام الاختیار

 

وکالت ‌نامه تام الاختیار براساس شرایط و نوع کاری که وکیل و موکل با یکدیگر دارند شامل دو نوع وکالت تام الاختیار ساده و وکالت هایی که تام الاختیار است بلاعزل می‌باشد.

هر یک از این دو نوع وکالت ‌نامه های تام الاختیار دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند به گونه‌ای که استفاده از هر دو نوع آن‌ها بستگی به شرایط موکل دارد.

درصورتی که وکالت‌نامه های تام الاختیار از نوع ساده باشند موکل می‌تواند هر زمان که بخواهد آن را باطل کند. اما اگر وکالت‌نامه های تام الاختیار از نوع بلاعزل باشد موکل نمی‌تواند آن را باطل کند. در واقع اصلی‌ترین چالش شرایط وکالتهای تام الاختیار بعد از مرگ نیز به این نوع وکالت‌نامه باز می‌گردد.

 

شرایط وکالت تام الاختیار و فسخ آن چیست؟

 

به محض اینکه موکل قرارداد وکالت به صورت تام الاختیار را امضاء کند، تمام اختیاراتی که در قرارداد درج شده است به وکیل او اعطا می‌شود. البته مواردی هم وجود دارند که درصورت وقوع آن‌ها امکان فسخ قرارداد وکالت تام الاختیار برای طرفین وجود دارد.

 

اولین و مهم‌ترین شرطی که امکان فسخ قرارداد این وکالت‌نامه را فراهم می‌کند، عزل وکیل توسط موکل او است. همانطور که اشاره کردیم در وکالت ‌نامه تام الاختیار ساده، موکل می‌تواند هر زمانی که بخواهد وکالت‌نامه‌ای که به وکیل خود داده است را باطل کند البته این امر در وکالت ‌نامه تام الاختیار از نوع بلاعزل تا زمان پایان مدت اعتبار این وکالت‌نامه امکان‌پذیر نیست. سایر شرایطی که امکان فسخ قرارداد وکالت‌نامه تام الاختیار را فراهم می‌کنند شامل:

 

  • جنون وکیل یا موکل

 

  • از بین رفتن و حذف موضوع وکالت

 

  • پایان تاریخ قرارداد وکالت و فوت وکیل یا موکل می‌باشند.

 

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰