لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

بررسی انواع دعاوی از دعاوی کیفری گرفته تا دعاوی ملکی و طلاق

2020-08-05
admin

افرادی که درگیر دعاوی کیفری، ملکی یا طلاق می‌شوند از دوستان و آشنایان خود می‌خواهند که یک وکیل مجرب که با قوانین حقوقی آشنایی کامل داشته باشد و بتواند پرونده مورد نظر را در کوتاه‌ترین زمان با هزینه‌ای مناسب به سرانجام برساند را به آن‌ها معرفی کنند. چرا که دخالت یک وکیل در پرونده‌های کیفری، ملکی و خانوادگی می‌تواند یک پایان خوش را برای چنین پرونده‌هایی رقم بزند. به همین دلیل تصمیم داریم در ادامه این مطلب ضمن بررسی انواع دعاوی، اهمیت داشتن وکیل را مورد بررسی قرار دهیم.

 

بررسی انواع دعاوی از دعاوی کیفری گرفته تا دعاوی ملکی و طلاق

با انواع دعاوی در قانون مدنی آشنا شوید

 

دعاوی کیفری چیست و چه تفاوتی با دعاوی حقوقی دارد؟

 

یکی از انواع دعاوی، دعاوی کیفری است که به آن دعاوی جزائی هم گفته می‌شود زمانی مطرح می‌شود که فردی مرتکب رفتاری شده باشد که در قانون به عنوان جرم تلقی شود. در این شرایط باید فرد بزه دیده یعنی فردی که از وقوع جرم آسیب دیده است یا وکیل او به مرجع قضائی یا همان دادسرای محلی که جرم اتفاق افتاده است مراجعه کند و طرح شکایت خود را مطرح نماید. براساس ماده ۲ قانون مجازات اسلامی، انجام هر رفتار یا ترک هر رفتاری که موجب نقض قانون شود، جرم شناخته شده و مجازاتی در پی دارد.

 

دعاوی کیفری با دعاوی حقوقی دو تفاوت بسیار مهم دارد. اول اینکه دعاوی حقوقی مربوط به حقوق مالی است ولی دعاوی کیفری مربوط به جرم و جنایت است. دوم اینکه به دعاوی حقوقی در دادگا‌ه‌های حقوقی رسیدگی می‌شود اما به دعاوی کیفری در دادگاه‌های کیفری ۱ یا ۲ رسیدگی می‌شود.

 

اهمیت داشتن وکیل در دعاوی کیفری

 

قانون‌گذار در دعاوی کیفری به عنوان یکی از انواع دعاوی، تمرکز ویژه‌ای بر روی حق داشتن وکیل برای شاکی و همچنین حق داشتن وکیل برای متهم دارد چراکه در چنین پرونده‌هایی بحث آبرو و حیثیت افراد در میان است. از طرفی یکی از مهم‌ترین تضمینات برای حفظ حقوق متهم در دادرسی‌های کیفری، حق داشتن وکیل است. داشتن وکیل در دعاوی کیفری به این دلیل اهمیت دارد که نحوه طرح شکایت، اظهارنامه، شکواییه، زمان طرح شکایت و … در سرنوشت پرونده تاثیر بسزایی دارد.

 

 

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰