لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

حکم جلب چیست و مدت اعتبار آن چقدر است؟ بررسی انواع حکم جلب

2020-10-12
admin

قاضی برای اینکه متهم را برای بقیه مراحل دادگاه مورد بازخواست قرار دهد، حکم جلب او را صادر می‌کند. البته حکم جلب انواع متعددی دارد که قاضی باتوجه به نوع پرونده آن را تعیین می‌کند. باتوجه به این مسئله که پیچیدگی‌های زیادی در رابطه با قانون جلب وجود دارد، هم کسانی که نیاز به حکم جلب دارند و هم کسانی که حکم جلب آن‌ها صادر شده است باید اطلاعات کاملی درخصوص حکم جلب و انواع آن داشته باشند. از طرفی دانستن این مسئله که مدت زمان اعتبار حکم جلب در هر پرونده‌ای از پرونده‌های حقوقی گرفته تا کیفری چقدر است؟ اهمیت دارد. با این وجود تمایل داریم تا پاسخ پرسش حکم جلب چیست و چه انواعی دارد را در ادامه این مطلب بدهیم و از همه مهم‌تر اینکه به بررسی مدت زمان اعتبار حکم جلب بپردازیم. پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 

حکم جلب چیست ؟

 

قبل از این به سوال حکم جلب چیست ؟ پاسخ دهیم لازم است معنا و مفهوم حکم را یادآوری کنیم. خیلی از مردم فکر می‌کنند که حکم به معنای این است که قاضی رأی صادر کرده است. درصورتی که صدور حکم به معنای صدور رأی نیست و تنها به معنای صدور دستور است. بنابراین حکم جلب که به آن قرار جلب یا دستور جلب هم می‌گویند، در امور کیفری دستوری است که قاضی پرونده در مراحل مختلف دادگاه برای دستگیری افراد صادر می‌کند تا بتواند آن‌ها را برای بازخواست و تکمیل تحقیقات پرونده به دادگاه بکشاند.

 

حکم جلب در چند حالت صادر می‌شود؟

 

حکم جلب در دو حالت صادر می‌شود. به گونه‌ای که گاهی‌اوقات قاضی حکم جلب فردی را برای مجبور کردن و کشاندن او به دادگاه صادر می‌کند و گاهی‌اوقات هم حکم جلب فردی را که هنوز متهم شناخته نشده و تنها از او شکایت شده است برای انجام تحقیقات بیشتر صادر می‌کند. در حالت دوم باوجود اینکه هنوز فرد موردنظر متهم شناخته نشده است اما شخص دیگری از او شکایت کرده است و موجب شده تا اتهام متوجه او شود، قاضی حکم جلب را صادر می‌کند. البته در این حالت ابتدا متهم را به دادگاه دعوت می‌کنند اما اگر او به دادگاه نیاید، برای رسیدگی به پرونده حکم جلب او را صادر می‌کنند.

 

 

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰