مدت زمان طلاق توافقی دقیقاً چقدر است؟ طلاق توافقی چند روز طول می کشد؟

 • خانه
 • مدت زمان طلاق توافقی دقیقاً چقدر است؟ طلاق توافقی چند روز طول می کشد؟
 • 18 خرداد 1400
 • محسن شیخ ها

مدت زمان طلاق توافقی دقیقاً چقدر است؟   مدت زمان طلاق توافقی چقدر است و طلاق توافقی چقدر زمان می برد ؟ از سوالاتی پر تکراری که در ابتدای طلاق توافقی برای زوجین مطرح می شود این است که طلاق توافقی چقدر طول می کشد و این زمان به چه عواملی بستگی دارد؟   از […]

✔️مراحل طلاق توافقی از 0 تا 100

✔️بدون حضور زوجین

✔️حدوداً 10 روز کاری

✔️توسط خبره‌ترین وکلای خانم و آقا

✔️تماس با ما: ۰۲۱۴۳۰۰۰۴۳۰  و  ۰۹۱۲۴۶۰۳۱۷۰

مدت زمان طلاق توافقی دقیقاً چقدر است؟

 

مدت زمان طلاق توافقی چقدر است و طلاق توافقی چقدر زمان می برد ؟ از سوالاتی پر تکراری که در ابتدای طلاق توافقی برای زوجین مطرح می شود این است که طلاق توافقی چقدر طول می کشد و این زمان به چه عواملی بستگی دارد؟

 

از ابتدای آذر ماه سال ۹۷ با توجه به  تغییراتی که در شرایط طلاق توافقی ایجاد شد تغییراتی نیز در مدت زمان طلاق توافقی به وجود آمده و ما در این نوشته مدت زمان طلاق توافقی را از اولین گام تا انتها (ثبت طلاق در دفترخانه رسمی طلاق و صدور طلاق نامه)، با لحاظ همین تغییرات بررسی نموده ایم.

 

طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

 

در پاسخ به این سوال که مراحل طلاق توافقی چقدر طول می کشد می توان گفت پس از اینکه زوجین در مورد مسائل مالی و غیر مالی به توافقات لازم رسیدند باید درخواست خود را به مراجع قانونی این امر ارائه دهند.

 

مدت زمان طلاق توافقی با توجه به رویه حاکم در دادگاه های خانواده در شهرهای مختلف، تا حدودی متفاوت است و رویه یکسانی ندارد.

 

یکی از سوالات پر تکرار دیگر این است که بدون داشتن وکیل، طلاق توافقی چقدر زمان می برد و اگر زوجین وکیل طلاق توافقی داشته باشند آیا می توان زمان طلاق را کوتاه تر نمود؟

 

در پاسخ باید عرض کنیم، در صورتی که زوجین وکیل داشته باشند، مدت زمان طلاق توافقی معمولاً بین ۱۰ الی ۳۰ روز طول خواهد کشید.

 

این زمان با توجه به اینکه هر شعبه دادگاه خانواده و در شهرهای مختلف کشور خط مشی خاص خود را دارد متفاوت خواهد بود.

 

 

نکات مهم در مدت زمان طلاق توافقی

 

 • در ابتدا باید یکی از زوجین و یا هر دوی آن ها در سامانه مداخله در طلاق مرکز بهزیستی ثبت نام نمایند و پس از وارد کردن مشخصات خود و همسرشان برای مشاوره در یکی از مراکز بهزیستی وقت بگیرند.

 

 • پس از تعیین جلسات مشاوره که این جلسات معمولاً در حدود 45 روز طول خواهد کشید، پس از شرکت در حدود پنج جلسه مشاوره، گزارشی از سوی مراکز مشاوره به دادگاه مبنی بر عدم توافق زوجین ارائه می شود که این گزارش به گواهی عدم انصراف از طلاق معروف اشت.

 

نکته: تعداد جلسات معمولاً ۵ جلسه است و تعداد این جلسات و همچنین فاصله مابین این جلسات کاملاً بستگی به شرایط زوجین و تشخیص کارشناسان و مشاوران مرکز مشاوره دارد.

 

 • لازم به ذکر است حضور زوجین و شرکت در تمامی جلسات مشاوره الزامی است و بدون ارائه حضور در جلسات مشاوره، صدور گواهی عدم انصراف از طلاق و پس از آن ثبت دادخواست طلاق و در نهایت اخذ رای دادگاه امکانپذیر نخواهد بود.

 

نکته مهم: چنانچه تمایل به حضور در جلسات مشاوره اجباری، جلسه دادگاه و حتی دفترخانه طلاق ندارید و تصمیم دارید مدت زمان طلاق توافقی را کوتاه نمایید، با ما تماس بگیرید.

 

ثبت دادخواست طلاق در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

 

 • پس از پایان جلسات مشاوره، گزارش مرکز مشاوره به دادگاه (گواهی عدم انصراف از طلاق) مبنی بر اینکه بین زوجین توافقی صورت نگرفته صادر می شود و زوجین و یا وکلای ایشان باید برای ثبت دادخواست طلاق به دفاتر قضایی مراجعه نمایند.

 

 • در ابتدا باید هر کدام از زوجین در سیستم جامع ثنا ثبت نام نمایند تا از طریق سیستم الکترونیکی از کلیه ابلاغیه‌ها و اوراق دادگاه آگاه شوند و سپس دادخواست طلاق توافقی را ارائه دهند.

 

 • پس از ثبت دادخواست طلاق، این دادخواست از سوی دفتر خدمات الکترونیک قضایی به مرجع قضایی ارسال می شود و از سوی مرجع قضایی، شعبه دادگاه و تاریخ و ساعت رسیدگی تعیین می شود.

 

 • سپس زوجین و یا وکلای ایشان باید در جلسه دادرسی حاضر شوند، در این دادگاه به موضوع رسیدگی می نماید و اقدام به صدور رای (گواهی عدم امکان سازش) می نماید.

 

 • پس از صدور رای دادگاه، زوجین حداکثر ۳ ماه زمان دارند تا با مراجعه به یکی از دفاتر رسمی طلاق، طلاق خود را ثبت نمایند.

 

مدت زمان طلاق توافقی به چه عواملی بستگی دارد؟

 

اینکه طلاق توافقی چقدر طول می کشد به عوامل و جزئیات خاصی بستگی دارد.

 

اولین نکته این موضوع است که معمولا از بیست و پنجم هر ماه تا شروع ماه بعد به دلیل اینکه هر شعبه باید آماری را ارائه کند، دادخواست طلاق توافقی و هر دادخواست دیگری به شعب ارجاع نمی شود.

 

نکته دوم این است که اگر وکالت بصورت مع الواسطه باشد و یا زوجه در امر طلاق از زوج وکالت داشته باشد، به دلیل حساسیت‌های زیاد موضوع طلاق، شعب دادگاه خانواده معمولاً از دفترخانه ای که وکالت طلاق در آن تنظیم و صادر شده است، صحت وکالتنامه و مدت اعتبار آن را استعلام می کنند که همین موضوع مدت زمان طلاق توافقی را تا حدودی طولانی تر می نماید.

 

برای انجام طلاق توافقی چه مراحلی باید طی شود؟

 

۱- ابتدا باید در سامانه تصمیم سازمان بهزیستی ثبت نام کرده و زمان و مکان مشاوره جهت صدور گواهی مشاوره تعیین شود

 

۲- صورت جلسه ای از توافقات زوجین شامل حقوق مالی از جمله مهریه، نفقه، اجرت المثل، و حقوق غیر مالی از قبیل حضانت فرزند و نفقه او باید تنظیم شود

 

۳- دادخواست طلاق توسط دفتر خدمات الکترونیک قضایی به دادگاه ارجاع می‌شود

 

۴- شعب رسیدگی کننده به پرونده مشخص می‌شود و همچنین وقت دادرسی توسط شعبه تعیین می‌گردد

 

۵- زوجین و یا وکلای ایشان باید در تاریخ تعیین شده، در جلسه رسیدگی حاضر شوند تا رسیدگی لازم صورت گیرد

 

۶- پس از بررسی ها و رسیدگی موضوع در دادگاه، گواهی عدم امکان سازش توسط دادگاه صادر خواهد شد

 

۷- حداکثر ظرف ۳ ماه پس از تاریخ قطعی شدن گواهی عدم امکان سازش، باید به دفترخانه رسمی طلاق مراجعه شود

 

۸- اجرای صیغه طلاق و ثبت آن و صدور طلاق نامه (سند طلاق) در دفترخانه طلاق مرحله آخر طلاق توافقی است.

 

پشیمانی یکی از زوجین از طلاق توافقی پس از رای دادگاه

 

طبق ماده ۳۵ و ۳۶ قانون حمایت از خانواده چنانچه در صورتی که زوج پس از رای دادگاه اظهار پشیمانی کند و در دفترخانه حضور پیدا نکند امکان ثبت طلاق وجود نخواهد داشت مگر اینکه زن از مرد وکالت طلاق داشته باشد در این صورت زن می تواند به تنهایی برای ثبت طلاق به دفاتر طلاق مراجعه نماید و طلاق را ثبت نماید.

 

در صورتی که رای طلاق توافقی صادر شود و زوجه پشیمان شود زوج می تواند بدون حضور زوجه با مراجعه به دفاتر، طلاق را ثبت نماید.

 

مواردی که ذکر شد، موارد مندرج در قانون حمایت از خانواده است. امّا در عمل و طبق رویه معمول دادگاه های خانواده و دفاتر رسمی طلاق، وقتی که یکی از زوجین از حضور در دفتر طلاق امتناع نماید، دفتر طلاق از دادگاه صادر کننده برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن استعلام می نماید و کسب اجازه می کند و در این هنگام معمولاً دادگاه های خانواده اجازه اجرای صیغه طلاق و ثبت آن را نمی دهند.

 

 

مطالب مشابه
مراحل طلاق توافقی در کاشان چگونه است و به چه مدارکی نیاز دارد؟
24 دی 1399
مراحل طلاق توافقی در کاشان چگونه است و به چه مدارکی نیاز دارد؟ بدون شک هیچ زن و شوهری در ابتدای ازدواج خود به فکر جدایی از یکدیگر نیستند. اما گاهی مسائلی در طول زندگی مشترک یا دوران عقد پیش می آید که زوجین راهی جز جدا شدن ندارند. در این شرایط می توان به دو روش اق...
قوانین جدید طلاق توافقی در تهران + مهم ترین نکات طلاق توافقی که باید بدانید
27 آذر 1399
قوانین جدید طلاق توافقی در تهران + مهم ترین نکات طلاق توافقی که باید بدانید در مطالب قبلی راجع به طلاق توافقی صحبت کرده ایم. در این نوع طلاق، زن و شوهر، به هر دلیلی، تصمیم می گیرند که از یکدیگر جدا شوند و در مورد این مسئله، توافق و تفاهم کامل دارند. مهريه، نفقه، جهیزيه، حضانت...
طلاق رجعی چیست؟ | بررسی شرایط، ویژگی ‌ها و آثار طلاق رجعی
30 اردیبهشت 1399
طلاق رجعی چیست؟ | بررسی شرایط، ویژگی ‌ها و آثار طلاق رجعی طلاق رجعی چیست و چه شرایطی دارد؟ ویژگی‌ها و آثار طلاق رجعی چیست؟ ادامه این مطلب را از دست ندهید تا با هر آنچه که لازم است درمورد این نوع طلاق بدانید، آشنا شوید.   همانطور که می‌دانید عقد نکاح یا به صو...
عده طلاق چیست و چه زنانی عده طلاق ندارند؟ همه چیز درمورد عده طلاق
15 تیر 1399
عده طلاق چیست و چه زنانی عده طلاق ندارند؟ همه چیز درمورد عده طلاق عده طلاق چیست ؟ چه زنانی نیازی به نگه داشتن عده طلاق ندارند؟ یکی از مهم‌ترین آثاری که انواع طلاق از جمله طلاق توافقی به دنبال دارد، مدت زمان عده است. منظور از مدت زمان عده، مدتی است که زن باید پس از ط...
شرایط و قوانین جدید در خصوص طلاق توافقی در دوران کرونا
26 آذر 1399
شرایط و قوانین جدید در خصوص طلاق توافقی در دوران کرونا شرایط و قوانین جدید طلاق توافقی در دوران کرونا چیست؟ شرایط طلاق توافقی از ابتدای آذرماه سال ۹۷ دستخوش تغییر و تحولاتی شد که مهمترین آن انجام چند جلسه مشاوره خانواده بصورت اجباری است و از آن زمان تا کن...
نحوه طلاق توافقی در اصفهان + مدارک و هزینه طلاق توافقی در اصفهان
12 دی 1399
نحوه طلاق توافقی در اصفهان + مدارک و هزینه طلاق توافقی در اصفهان اگرچه آمار تکان دهنده ای است، اما بیشتر از ۳۰ درصد پرونده هایی که در دادگاه ها در حال اجرا و پیگیری هستند، مربوط به طلاق، آن هم از نوع توافقی هستند؛ اما چرا؟ چون روند رسیدگی به این پرونده ها در مقایسه...
شما هم نظر خود را در مورد این مقاله ثبت کنید 2 دیدگاه
 • عسل پاسخ

  توضیحات کامل و عالی بودند ممنونم

  1 تیر 1399 در 02:05
  • محسن شیخ ها پاسخ

   درود بر شما

   1 تیر 1399 در 13:48