لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

جایگاه نامزدی در قانون مدنی ایران چیست؟ احکام برهم زدن نامزدی

2020-09-02
admin

یکی از مراحل مهم در فرایند ازدواج و شکل‌گیری اساس زندگی مشترک، دوران نامزدی است. چراکه این دوران می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا بهتر و بیشتر با سلایق و علایق یکدیگر آشنا شوند تا درنهایت اگر پی‌بردند که با یکدیگر تفاهم دارند باهم ازدواج کنند. بنابراین پشت سر گذاشتن دوران نامزدی در پایداری زندگی مشترک اهمیت بسزایی دارد. اما جایگاه نامزدی در قانون مدنی چیست؟ از نظر قانونی چه مواردی پس از بهم‌خوردن نامزدی قابل بررسی هستند؟ ادامه این مطلب را دنبال کنید تا ضمن آشنایی با جایگاه نامزدی در قانون مدنی، پاسخ این سوالات را بگیرید.

 

جایگاه نامزدی در قانون مدنی ایران چیست؟ احکام برهم زدن نامزدی

محدودیت‌های قانونی درخصوص ازدواج مرد با برخی زنان

 

پیش از اینکه به مهم‌ترین مرحله پیش از ازدواج یعنی نامزدی و جایگاه آن در قانون مدنی برسیم، لازم است یکسری محدودیت‌های قانونی را در خصوص زنانی که نمی‌توانند با مردی ازدواج کنند را با یکدیگر مرور کنیم:

 

برخی از افراد که نسبت فامیلی با یک شخص دارند: این افراد که در اصطلاح سختی به آن‌ها اقارب نسبی گفته می‌شود شامل: پدر، مادر، خواهر، برادر، فرزندان عمو، خاله، دایی و عمه می‌باشند. از این بین مرد نمی‌تواند با خواهر، برادر یا فرزندان خواهر و برادر خود ازدواج کند.

 

برخی از افراد که به واسطه ازدواج زن و مرد جزء خویشاوندان آن‌ها شناخته می‌شوند: در قانون مدنی اصطلاحاً به افرادی که به واسطه ازدواج زن و مرد جزء خویشاوندان آن‌ها نیز شناخته می‌شوند، مصاهره گفته می‌شود. برای مثال مادر زن، بعد از ازدواج زن و مرد به عنوان یکی از خویشاوندان مرد شناخته می‌شود که مرد نمی‌تواند با او ازدواج کند حتی اگر زن خود را طلاق دهد.

 

زنی که در حال گذراندن دوران عده طلاق از مرد دیگری است: براساس قانون مدنی، هنگامی که زنی از شوهر خود جدا می‌شود باید تا 3 ماه و 10 روز از ازدواج با مرد دیگری خودداری کند. به این مدت زمان، عده طلاق می‌گویند. هر زمان که دوران عده طلاق به اتمام برسد، زن اجازه دارد تا با مرد دیگری ازدواج کند. منتهی قبل از پایان این دوران ازدواج او با مرد دیگری ممنوع است.

 

 

 

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰