ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

ثبت موسسه غیر تجاری چه مراحل و مدارکی نیاز دارد؟

2017-08-02
محسن شیخ ها

ثبت موسسه غیر تجاری

 

موسسه غیر تجاری برای اهداف خاصی و با شرایطی مجزا از شرکت به ثبت می رسد، همانطور که از اسم موسسه غیر تجاری مشخص است، ثبت موسسه غیر تجاری تنها برای انجام امور غیر تجاری امکان پذیر است و در نتیجه نمی توان در موضوع فعالیت موسسات غیر تجاری انجام فعالیت های تجاری مانند واردات و صادرات را لحاظ کرد و همچنین موسسات غیر تجاری نمی توانند اقدام به اخذ کارت بازرگانی بنمایند در نتیجه چنانچه تصمیم به انجام فعالیت های غیر تجاری و تجاری را بصورت توامان دارید، پیشنهاد ما برای شما ثبت شرکت است و نه ثبت موسسه غیر تجاری.

 

جهت مشاوره رایگان در مورد ثبت موسسه غیر تجاری ، با کارشناسان موسسه حقوقی مشهور در تماس باشید:  43000430-021
ثبت موسسه غیر تجاری | ثبت موسسات غیر تجاری

ثبت موسسه غیر تجاری | ثبت موسسات غیر تجار

تعریف موسسه غیر تجاری

 

با استناد به آئین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجاری مصوب ۱۳۳۷، در تعریف موسسه غیر تجاری باید گفت: موسسه غیر تجاری تشکیلاتی است که هدف از بوجود آمدن آن مقاصد تجاری نبوده بلکه برای امور غیر تجاری همانند امور هنری، ادبی، خدماتی، خیریه، علمی و نظایر آن تشکیل می شود و تفاوتی ندارد که هدف موسسین یا تشکیل دهندگان موسسه کسب سود و منفعت باشد یا نباشد.

 

 

دسته بندی موسسات غیر تجاری

 

۱- موسسه ای که هدف از تشکیل آن کسب سود و منافع و تقسیم آن بین اعضاء موسسه نباشد

 

۲- موسسه ای که هدف از تشکیل آن ممکن است کسب سود و منافع مادی و تقسیم آن بین اعضا موسسه یا غیر باشد. همانند تشکیلات و موسسات هنری ، حقوقی ، فنی و غیره

 

در صورتی که هدف از تشکیل موسسه کسب سود و منافع نباشد یعنی موسسه غیر انتفاعی باشد ، جهت ثبت آن اجازه نامه نیروی انتظامی محل ضروری است و در صورتی که هدف از تشکیل موسسه کسب سود و منافع مادی باشد یعنی موسسه انتفاعی باشد ، موضوع موسسه با مدارك تحصیلی و تخصص موسسین مطابقت داده می شود و بعد از آن اجازه و دستور ثبت صادر می گردد.

 

 

ثبت موسسه غیر تجاری

 

جهت ثبت موسسه غیر تجاری می بایست حداقل ۲ نفر عضو هیات مدیره موسسه باشند که لزوما می بایست هر ۲ نفر اعم از آنکه زن باشند یا مرد دارای سن قانونی (حداقل ۱۸ سال تمام هجری شمسی) باشند ولی نیازی به ارائه گواهی عدم سو پیشینه کیفری برای اعضاء هیات مدیره جهت ثبت موسسه غیر تجاری وجود ندارد.

 

موسسه غیر تجاری به لحاظ ساختاری شباهت بسیار زیادی به شرکت با مسئولیت محدود دارد و در موسسه غیر تجاری همانند شرکت با مسئولیت محدود الزامی به حضور بازرس وجود ندارد اما اعضاء در صورت نیاز یا تمایل می توانند اقدام به انتخاب بازرس یا بازرسین نمایند.

 

ثبت موسسه غیر تجاری در تهران در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری و در شهرستانها در صورتی احیانا هنوز اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری وجود نداشته باشد، در اداره ثبت مرکز اصلی آن شهرستان انجام خواهد پذیرفت.

 

ثبت موسسه غیر تجاری ای که در خارج از کشور به ثبت رسیده باشد منحصراً در تهران و در اداره ثبت شرکتها انجام خواهد پذیرفت.

 

 

ارکان تصمیم گیرنده در موسسه غیر تجاری

 

موسسه غیر تجاری همانند شرکت ها دارای مجمع عمومی عادی، مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده، مجمع عمومی فوق العاده و هیات مدیره است كه هر كدام از آنها بر حسب قانون دارای وظایف انحصاری مختص به خود هستند و در حدود اختیارات قانونی خود برای موسسه تصمیم گیری می نمایند.

 

هیئت مدیره موسسه را مجمع عمومی عادی از بین شركاء یا خارج از شرکاء انتخاب می کند و مدیران می توانند برای مدت محدود یا نامحدود معین شوند و همچنین دارای اختیارات تام می باشند مگر اینكه اساسنامه ترتیب دیگری را مقرر داشته باشد.

 

جلسات هیئت مدیره با حضور اكثریت مدیران موسسه رسمیت پیدا میکند و تصمیمات آن ها با اكثریت آراء دارای اعتبار خواهد بود.

 

 

سرمایه موسسه غیر تجاری

 

همانند شرکت ها برای ثبت موسسات غیر تجاری حداقل سرمایه مورد نیاز مبلغ  ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۱ ریال است و در مورد افزایش مبلغ سرمایه، قانونگذار سقفی تعیین ننموده و بنابراین موسسین وتشکیل دهندگان موسسه، جهت ثبت موسسات غیر تجاری می توانند سرمایه ثبتی را تا هر میزان بیشتر از حداقل مذکور انتخاب نمایند.

 

ثبت موسسه غیر تجاری | ثبت موسسات غیر تجاری

ثبت موسسه غیر تجاری | ثبت موسسات غیر تجاری | ثبت موسسات غیر تجاری

در پایان لازم به ذکر است چنانچه در ارتباط با ثبت موسسه غیر تجاری و همچنین آشنایی با وظایف و تکالیف پس از ثبت موسسه و همچنین اموری مانند ثبت  انواع شرکت، ثبت برند و ثبت طرح صنعتی نیاز به راهنمایی و مشاوره داشته باشید، می توانید به راحتی ضمن تماس با موسسه حقوقی مشهور با کارشناسان خبره و وکلای پایه یک باتجربه همکار ما در موسسه مشاوره داشته باشید.

 

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰