لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

بررسی صفر تا 100 مراحل ثبت شکایت کیفری

2020-10-07
admin

عدم آگاهی از مراحل ثبت شکایت چه از نوع کیفری و چه از نوع حقوقی موجب می‌شود که دست به اقدامات اشتباهی بزنید که زمان و پول شما به هدر برود. برای مثال برخی از مردم به دلیل عدم آگاهی از مراحل ثبت شکایت کیفری، مستقیم به کلانتری مراجعه می‌کنند درصورتی که مرجع رسیدگی به شکایت کیفری دادسرا است. برای جلوگیری از سردرگمی و به‌ هدررفتن پول و زمانتان، لازم است که با مراحل ثبت شکایت کیفری آشنا شوید. پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 

مراحل ثبت شکایت کیفری | بررسی صفر تا 100 مراحل ثبت شکایت کیفری

تفاوت ثبت شکایت کیفری با شکایت حقوقی

 

شکایت یا از نوع کیفری است یا از نوع حقوقی. نحوه ثبت کردن شکایت کیفری با نحوه ثبت کردن شکایت حقوقی متفاوت می‌باشد. درواقع می‌توان شکایت کیفری را بر روی هر برگه‌ای نوشت و به مرجع قضایی ارسال کرد. در مقابل باید شکایت حقوقی را بر روی برگه‌های مخصوصی که از سوی قوه قضاییه تنظیم می‌شود و دادخواست نام دارد، نوشت. در غیر این صورت شکایت حقوقی از سوی دفتر دادگاه مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت. از طرفی می‌توان شکایت کیفری را بدون حضور وکیل مطرح کرد درصورتی که اکثر شکایت‌های حقوقی به ویژه شکایت‌های مالی باید با حضور وکیل مطرح شوند. علاوه‌بر این مرجع رسیدگی به شکایت‌های کیفری، دادسرا است اما در مقابل مرجع رسیدگی به شکایت‌های حقوقی، دادگاه است به گونه‌ای که دادخواست‌های حقوقی پس از تایید دفتر دادگاه به دادگاه ارسال می‌شوند.

 

بنابراین نحوه ثبت شکایت کیفری با شکایت حقوقی در سه مورد حائز اهمیت تفاوت دارد:

 

  • شکایت کیفری را می‌توان در هر برگه‌ای به دادسرا ارائه داد درصورتی که شکایت حقوقی را باید در دادخواست مطرح کرده و به دفتر دادگاه ارائه داد.
  • برای مطرح کردن شکایت کیفری نیازی به وکیل نیست درصورتی که اکثر اوقات برای مطرح کردن شکایت حقوقی باید وکیل گرفت.
  • مرجع رسیدگی به شکایت کیفری دادسرا است درصورتی که مرجع رسیدگی به شکایت حقوقی دادگاه است.

 

بررسی مراحل ثبت شکایت کیفری

 

مراحل ثبت شکایت  کیفری در پنج مرحله خلاصه می‌شوند که از اولین مرحله تا پنجمین مرحله به ترتیب شامل: مراجعه به دادسرا، نوشتن شکواییه، تحقیقات مقدماتی، رسیدگی در جلسه دادرسی و رسیدگی در مرحله تجدید نظر می‌باشند. در ادامه تک تک این مراحل را بررسی خواهیم کرد.

 

 

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰