نقل و انقال و اجاره کارت بازرگانی ممنوع شد

  • 19 شهریور 1397
  • محسن شیخ ها
  • 0 پرسش و پاسخ

ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی   مطابق با بخشنامه جدید اتاق تهران، هرگونه نقل و انتقال، واگذاری و اجاره کارت بازرگانی تحت هر شرایطی در دفاتر اسناد رسمی ممنوع شد.   به گزارش اتاق تهران، در این بخشنامه با اشاره به این موضوع که برخی از دارندگان کارت بازرگانی از طریق تنظیم سند رسمی در فاتر […]

ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی

 

مطابق با بخشنامه جدید اتاق تهران، هرگونه نقل و انتقال، واگذاری و اجاره کارت بازرگانی تحت هر شرایطی در دفاتر اسناد رسمی ممنوع شد.

 

به گزارش اتاق تهران، در این بخشنامه با اشاره به این موضوع که برخی از دارندگان کارت بازرگانی از طریق تنظیم سند رسمی در فاتر اسناد رسمی با عناوین صلح، هبه، وکالت بلاعزل با حق توکیل به غیر و نظایر آن مبادرت به واگذاری حق استفاده از کارت خود به دیگران می کنند و همچنین با استناد به آئین نامه اجرایی ماده ۱۰ قانون مقررات صادرات و واردات که بر عدم حق واگذاری کارتهای بازرگانی به غیر تاکید دارد، تصریح شده است که (دفاتر اسناد رسمی مجاز به تنظیم سند رسمی که منجر به نقل و انتقال کارت بازرگانی یا حق استفاده از مزایای کارت های مذکور به غیر دارنده کارت در قالب هر یک از عقود، نیستند.)

 

ممنوعیت نقل و انتقال کارت بازرگانی

ممنوعیت اجاره کارت بازرگانی

همچنین در نامه ای از معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه به رئیس کل گمرک ایران، با تاکید بر اینکه حق استفاده از کارت بازرگانی ، قائم به شخص است، آمده است: چنانچه ترخیص کالا منوط به ارائه کارت بازرگانی به عنوان یکی از اسناد مثبته است، از پذیرش ارائه دهندگان کارت های مذکور که به اشکال مختلف (صلح، هبه، وکالت بلاعزل با حق توکیل و…) به اقتصاد کشور لطمه جدی وارد می سازند، خووداری به عمل آید.

 

محمد باقر الفت در نامه خود به فرود عسگری، با اشاره به مواردی از واگذاری کارتهای بازرگانی در دفاتر اسناد رسمی در چند سال گذشته، تاکید کرده با توجه به اینکه صدور کارت بازرگانی منوط به احراز شدن شرایط قانونی است، به جرات می توان گفت اگر شخصی استفاده از کارت خود را به دیگری واگذار کند و در مقابل این اقدام وجهی دریافت کند، عمل او از مصادیق ماده ۲ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری خواهد بود.

 

ضمن اینکه خرید و فروش امتیازاتی که اخذ آن مشروط به شرایط قانونی مخصوص است مانند جواز صادرات و واردات و آنچه موافقت اصولی گفته می شود، جرم محسوب می شود.
گفتنی است طی سال های اخیر برخی وارد کنندگان برای فرار از پرداخت مالیات، اقدام به سوء استفاده از کارت بازرگانی کردند. به طور مثال یکی از وارد کنندگان خودرو، ۶۰۰ دستگاه خودروی لوکس پورشه را با استفاده از کارت بازرگانی یک زن روستایی وارد کشور کرده بود!

 

منبع خبر: روزنامه کیهان

 

موسسه حقوقی مشهور، مرکز تخصصی ثبت شرکت ها، نام و علائم تجاری و وکالت و داروری در دعاوی

 

شماره تماس:   ۴۳۰  ۰۰  ۴۳۰ – ۰۲۱

 

لینک های مفید: ثبت شرکت | ثبت برند | کارت بازرگانی | کلاهبرداری | وکیل کیفری

 

 

شما هم نظر خود را در مورد این مقاله ثبت کنید بدون دیدگاه