ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

آموزش تصویری نحوه استعلام شماره ثبت شرکت ها

آبان ۲, ۱۳۹۷
ادمین

شماره ثبت شرکت چیست؟

 

شماره ثبت شرکت شماره ای انحصاری است که از سوی مرجع ثبتی به اشخاص حقوقی اعم از شرکت ها و موسسات غیرتجاری، پس از ثبت نهایی آنها تعلق می گیرد تا از طریق آن از یکدیگر متمایز شوند.

 

برای اینکه اطلاع پیدا نمایید که شرکت یا موسسه مورد نظرتان به صورت رسمی به ثبت رسیده است یا خیر، همچنین برای استعلام وضعیت شخصیت حقوقی مورد نظرتان، می توانید نسبت به استعلام شماره ثبت و شناسه ملی شخصیت حقوقی فوق اقدام نمایید.

 

برای سهولت هرچه بیشتر این استعلام، در ادامه نحوه استعلام شماره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری را بصورت کاملا ساده و تصویری آموزش داده ایم.

 

آموزش تصویری استعلام شماره ثبت شرکت ها

 

۱- جهت استعلام شماره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری باید ابتدا به وبسایت مربوطه به آدرس http://www.ilenc.ir مراجعه نمایید. (تصویر اول)

 

استعلام شماره ثبت شرکت ها | شماره ثبت شرکتها

(تصویر اول)

 

۲- همانطور که در سمت راست تصویر مشاهده می فرمایید، سه فیلد شماره ثبت، شناسه ملی و نام شخصیت (که منظور نام شرکت یا موسسه مورد نظر است) وجود دارد که طبیعتا هنگامی که شما تصمیم به استعلام شماره ثبت شرکت را دارید، قادر به تکمیل فیلد شماره ثبت نخواهید بود اما همانطور که در خود تصویر نوشته شده است، پر کردن یکی از فیلدها کافی است و با پر کردن یکی از آن ها، نوبت وارد نمودن تصویر امنیتی در قسمت مربوطه است. (تصویر دوم)

 

 

 

استعلام شماره ثبت شرکت ها | شماره ثبت شرکتها

(تصویر دوم) استعلام شماره ثبت شرکت ها 

 

۳- پس از آنکه مطابق با بند دوم اقدام نمودید باید کلید “جستجو” را کلیک نمایید که پس از آن مشخصاتی مانند شناسه ملی، شماره ثبت، نام شخصیت حقوقی، نوع شخصیت، سازمان ثبت کننده، وضعیت و همچنین در صورتی که شخصیت حقوقی مورد نظر شما توضیحاتی داشته باشد، توضیحات آن در کادر مربوطه نمایان می شود. (تصویر سوم)

 

استعلام شماره ثبت شرکت ها | شماره ثبت شرکتها

(تصویر سوم) استعلام شماره ثبت شرکت ها

 

نکته: چنانچه نام شخصیت حقوقی مورد نظر خود را به طور دقیق و کامل وارد نکنید، سامانه اطلاعات تمام شرکت ها و موسساتی که حروف نوشته توسط شما، در نامشان وجود دارد را نمایش می دهد که ممکن است حتی با نام صدها شخصیت حقوقی مواجه شوید که طبیعتا پیدا کردن شرکت یا موسسه مورد نظر شما از بین اینهمه نام کاری دشوار و زمانبر است. لذا توصیه می نماییم هنگامی که تصمیم به جستجو و استعلام شماره ثبت شرکت را دارید، حداقل نام کامل آن را از قبل داشته باشید. (تصویر چهارم)

 

استعلام شماره ثبت شرکت ها | شماره ثبت شرکتها

( تصویر چهارم)| شماره ثبت شرکتها

 

۴- در گام آخر بر روی مشخصاتی که از شرکت یا موسسه مورد نظر شما نمایان شده است کلیک نمایید تا تمام مشخصات آن، مطابق با تصویر پنجم در صفحه ای جداگانه برای شما نمایش داده شود. (تصویر پنجم)

 

استعلام شماره ثبت شرکت ها | شماره ثبت شرکتها

(تصویر پنجم) 

 

پس از استعلام شماره ثبت شرکتها چه اطلاعاتی بدست می آید؟

 

همانطور که در تصویر پنجم مشاهده می نمایید، پس از استعلام شماره ثبت شرکتها ، به ترتیب اطلاعات ذیل بدست می آید:

 

۱- ثبت کننده شخصیت حقوقی

 

۲- شناسه ملی شخصیت حقوقی

 

۳- تاریخ تاسیس شخصیت حقوقی 

 

۴- تاریخ آخرین بروز رسانی (که منظور تاریخ ثبت آخرین تغییرات شرکت است)

 

۵- نام کامل شخصیت حقوقی

 

۶- نوع شخصیت حقوقی (اعم از سهامی خاص، با مسئولیت محدود، موسسه غیر تجاری و غیره)

 

۷- شماره ثبت شخصیت حقوقی

 

۸- اداره کل ثبت کننده 

 

۹- واحد ثبتی ثبت کننده 

 

۱۰- کد پستی شخصیت حقوقی

 

۱۱- محل اقامت قانونی

 

۱۲- وضعیت شخصیت حقوقی

 

نکته: کد پستی و محل اقامت قانونی شخصیت حقوقی که در این صفحه مشاهده می نمایید، مربوط به محل اقامت قانونی ای است که شخصیت حقوقی مربوطه در هنگام ثبت تاسیس به اداره ثبت شرکت ها معرفی نموده است، اما اگر اقدام به تغییر آدرس نموده باشد، در این قسمت قابل مشاهده نخواهد بود و برای مشاهده تغییرات شرکت،باید با اطلاعاتی که در این صفحه بدست آورده اید به سایت روزنامه رسمی مراجعه نمایید و از طریق آن تغییرات شرکت یا موسسه غیر تجاری مورد نظر خود را جستجو و مشاهده نمایید.

 

شماره ثبت شرکتها چند رقمی است؟

 

چند رقمی بودن شماره ثبت شرکتها بستگی به تاریخ ثبت شرکت دارد، در مورد شرکتهای بسیار قدیمی شماره ثبت، سه رقمی است و در مورد شرکتهای کمی قدیمی یعنی شرکت هایی که در دهه های ۵۰ الی ۷۰ شمسی به ثبت رسیده اند، اکثرا شماره ثبتی چهار رقمی دارند و پس از آن و تا کنون، شماره ثبت شرکت ها شش رقمی است.

 

آیا امکان تغییر شماره ثبت شرکت وجود دارد؟

 

بله در شرایطی خاص این امکان وجود دارد که شماره ثبت شرکت تغییر کند و این تغییر زمانی رخ می دهد که آدرس شرکت از حوزه یک مرجع ثبتی به حوزه مرجع ثبتی دیگر تغییر کند و این تغییر آدرس به ثبت برسد.

 

بطور مثال هنگامی که مرکز اصلی و آدرس اولیه شرکت در شهر تهران باشد و پس از مدتی اعضاء شرکت بنا به هر علتی تصمیم بگیرند آدرس مرکز اصلی شرکت را از شهر تهران به شهری دیگر (اعم از شهرهای دیگر استان تهران و یا هر شهری از دیگر استان های کشور) منتقل نماید، شماره ثبت شرکت تغییر می کند اما این تغییر هیچ خللی در شخصیت حقوقی، صلاحیت ها و مجوزهای احتمالی آن ایجاد نمی کند.

 

نکته: باید در نظر داشته باشید که بر خلاف شماره ثبت شرکت ، شناسه ملی شرکت تحت هیچ شرایطی تغییر نمی کند.

 

 

 

لینک های مفید:  وکیل  |  وکیل مهاجرت  |  ثبت برند

 

 

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد