لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

نفقه اقارب چیست ؟ شرایط پرداخت نفقه اقارب و تفاوت آن با نفقه زوجه

2020-08-14
admin

مطمئناً می‌دانید که نفقه به معنای تامین خرجی و هزینه‌های ضروری زندگی است. براساس قانون، نفقه در دو وجه شامل: نفقه زوجه و نفقه اقارب مورد بررسی قرار می‌گیرد. نفقه زوجه به معنای تمامی هزینه‌های زندگی زن شامل: لباس، پوشاک، لوازم خانه و … است که توسط شوهر برای او فراهم می‌شود اما منظور از نفقه اقارب چیست و شرایط پرداخت آن چگونه است؟ تفاوت نفقه اقارب با نفقه زوجه چیست؟ ادامه این مطلب را از دست ندهید تا ضمن آشنایی با نفقه اقارب، پاسخ تمامی این سوالات را بگیرید.

 

نفقه اقارب چیست ؟ شرایط پرداخت نفقه اقارب و تفاوت آن با نفقه زوجه

نفقه اقارب چیست ؟

 

برای همه ما بارها پیش آمده است که کلمه “نفقه” را در کنار کلمه “زوجه” یعنی زن دیده‌ایم و شنیده‌ایم. از این‌رو شاید کمتر با واژه “نفقه اقارب” روبه‌رو شده باشید. اما نفقه اقارب چیست ؟ همانطور که اشاره کردیم نفقه زوجه، به طور کلی به معنای تامین هزینه‌های زندگی شامل: خانه، اثاثیه منزل، غذا، لباس، دارو و … برای زوجه است. کلمه “اقارب” به عنوان یک کلمه عربی که جمع اقرب است به معنای اقوام و خویشاوندان می‌باشد. بنابراین آمدن کلمه “نفقه” در کنار کلمه “اقارب” به معنای نفقه‌ای شامل همان غذا، مسکن، لباس و … است که به گروه خاصی از نزدیکان فرد تعلق می‌گیرد.

 

البته پرداخت این نوع نفقه به شرطی است که اقارب فرد یعنی خویشاوندان و نزدیکان او توانایی مالی برای رفع نیازهای خود را نداشته باشند. اما این تمام ماجرا نیست چراکه پرداخت نفقه اقارب شرایط خاصی دارد و با پرداخت نفقه زوجه متفاوت است. در ادامه به شرایط پرداخت نفقه اقارب و تفاوت آن با نفقه زوجه اشاره خواهیم کرد.

 

شرایط پرداخت نفقه اقارب چیست ؟

 

نفقه اقارب به خویشاوندانی که از یکدیگر متولد شده باشند، قابل پرداخت است

 

حالا که پاسخ سوال “نفقه اقارب چیست ؟” را گرفتید، مطمئناً دوست دارید بدانید که پرداخت نفقه اقارب چه شرایطی دارد؟ درواقع اولین و مهم‌ترین شرط پرداخت نفقه اقارب، نسبی بودن اقارب یا همان خویشاوندان است. نسبی بودن اقارب یا صعودی است یا نزولی. منظور از نسبی بودن اقارب به صورت صعودی، خویشاوندانی شامل: پدر، پدربزرگ و پدر پدربزرگ می‌باشد. منظور از نسبی بودن اقارب به صورت نزولی، خویشاوندانی شامل: فرزند، نوه و نتیجه می‌باشد. البته صعودی یا نزولی بودن خویشاوندان در پرداخت نفقه تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

 

بیشتر بخوانید: طلاق توافقی 

 

منتهی مسئله حائز اهمیت این است که خویشاوندانی که از یکدیگر متولد نشده باشد مانند: خواهر، برادر، خاله، خواهرزاده، عمو و برادرزاده از نظر قانونی ملزم به پرداخت نفقه اقارب به یکدیگر نیستند. با وجود اینکه از نظر اخلاقی باید هر فرد ثروتمندی به خواهر یا برادر خود درصورتی که فقیر باشد، کمک کند اما از نظر قانونی این مسئله الزامی نیست. بنابراین نفقه اقارب در وهله اول شامل حال خویشاوندانی است که با واسطه یا بی‌ واسطه از یکدیگر متولد شده باشند با این وجود نفقه اقارب به خویشاوندانی که از یکدیگر متولد نشده باشند از نظر قانونی تعلق نخواهد گرفت.

 

نفقه اقارب به افراد  فقیر و مستحق قابل پرداخت است

 

براساس قانون کسی مستحق دریافت نفقه اقارب است که نتواند به واسطه شغلی که دارد از پس هزینه‌های خود بربیاید. بنابراین کسی که نیاز مالی داشته باشد اما به هیچ کاری با وجود برخوردار بودن از توانایی ذهنی و جسمی اشتغال نداشته باشد، مستحق دریافت نفقه اقارب نخواهد بود چراکه مستحق و نیازمند واقعی نیست. درواقع چنین فردی با اشتغال به کاری که مناسب جایگاه او باشد، می‌تواند نیازهای مالی خود را برآورده سازد. با این وجود مستحق و نیازمند واقعی کسی است که با وجود اشتغال داشتن به کاری باز هم نتواند از پس خرج و مخارج زندگی‌اش بربیاید.

 

 

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰