لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

مراحل ثبت برند مواد غذایی و بسته بندی آن به زبان ساده✔️

2020-06-18
محسن شیخ ها

ثبت برند مواد غذایی چگونه است؟

 

ثبت برند مواد غذایی و ثبت برند بسته بندی مواد غذایی به دلایل مختلف دارای اهمیت بسزایی است و از همین رو در سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیر و روز افزون متقاضیان حقیقی و حقوقی آن بوده‌ایم، به گونه‌ای که طبقات مربوط به برند مواد غذایی و همچنین بسته بندی، انبار، حمل و نقل و تبلیغات آن، از جمله شلوغ ترین طبقات ثبت برند است و این موضوع یکی از دلایل دشواری ثبت برند مواد غذایی در ایران محسوب می‌شود. به همین دلیل در این مقاله بصورت کامل به موضوع ثبت برند و ثبت لوگو مواد غذایی و بسته بندی آن و همچنین نحوه استعلام برند مواد غذایی پرداخته‌ایم که پیش روی شماست.

 

ثبت برند مواد غذایی | ثبت برند بسته بندی مواد غذایی | استعلام برند مواد غذایی

ریز طبقات برند مواد غذایی

 

همانطور که اشاره نمودیم، برند مواد غذایی و بسته بندی آن در طبقات ۲۹، ۳۰، ۳۱، ۳۲، ۳۹ و ۴۳ ثبت می‌شود که در ادامه اقلام موجود در این ۶ طبقه را با هم بررسی می‌کنیم:

 

طبقه ۲۹- گوشت، گوشت ماهی، گوشت ماکیان و شکار، عصاره‌های گوشت، میوه‌ها و سبزیجات پخته شده، خنک شده، منجمد شده و به صورت کنسرو، انواع ژله، مرباجات و کمپوت‌ها، تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی، روغن‌های خوراکی و چربی‌های خوراکی

 

طبقه۳۰- قهوه، چای، کاکائو، و قهوه مصنوعی، برنج، پیوکا و ساکوز (نشاسته، نیوک و نشاسته ساگو)، آرد و فرآورده‌‌های ساخته شده از غلات، نان، نان شیرینی، شیرینی‌ها، یخ‌های خوراکی، عسل، ملاس، شکر، مخمر، پودر شیرینی پزی، نمک، خردل، ادویه، سرکه، انواع سس (چاشنی‌ها)، یخ و بستنی

 

طبقه۳۱- غلات، محصولات کشاورزی، باغداری و جنگلی که در طبقات دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند، حیوانات زنده، میوه و سبزیجات تازه، بذرها، گیاهان طبیعی و گل‌ها، مواد غذائی مختص حیوانات، مالت (جوانه جو)

 

طبقه۳۲- ماءالشعیرها، آب‌های معدنی و گازدار و سایر نوشابه‌های غیرالکلی، آب میوه‌ها و نوشابه‌های میوه‌ای، شربت‌ها و سایر فراورده‌ها برای ساخت نوشابه‌ها

 

طبقه۳۹- حمل و نقل، بسته بندی و انبارسازی کالاها و غیره

 

طبقه۴۳- خدمات مربوط به عرضه اغذیه و نوشیدنی و غیره

 

مراحل ثبت برند مواد غذایی

 

۱- همواره اولین اقدام مهم و لازم برای ثبت برند و ثبت لوگو، استعلام برند مورد نظر است، چرا که اگر عین و یا حتی شبیه برندی را که تصمیم به ثبت آن را دارید، قبلاً در همان طبقه مورد نظر شما ثبت شده باشد، امکان ثبت این برند را نخواهید داشت

 

۲- پس از استعلام برند مورد نظر و احراز قابل ثبت بودن آن، اقدام بعدی تهیه مدارک مورد نیاز است که در ادامه همین نوشته، بصورت کامل مدارک ثبت برند برای اشخاص حقیقی و حقوقی را شرح داده‌ایم

 

۳- اقدام بعدی ثبت اظهارنامه برند مورد نظر است که برای این منظور می‌توانید از تجربه و تخصص کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی مشهور بهره‌مند شوید و همچنین می‌توانید از طریق همین سامانه که در حال حاضر در آن حضور دارید از طریق لینک ثبت آنلاین برند، خودتان به راحتی و با توجه به راهنمایی که در مراحل گوناگون ثبت اظهارنامه علامت وجود دارد، بصوت کاملاً آنلاین و غیر حضوری برند مورد نیاز خود را ثبت نمایید.

 

۴- پس از تکمیل و ارسال اینترنتی اظهارنامه، پرونده شما در نوبت بررسی کارشناسان (۳ کارشناس) و در نهایت رئیس اداره علائم تجاری قرار می‌گیرد و چنانچه ثبت برند مورد نظر شما از نظر همگی این افراد بلامانع تشخیص داده شود، این موضوع در سامانه به اطلاع شما خواهد رسید که پس از این باید با مراجعه حضوری به اداره مالکیت معنوی و تشکیل پرونده فیزیکی برند مورد نظرتان، اقدام به پرداخت هزینه ۲ نوبت روزنامه رسمی ثبت علامت (مرحله دوم پرداخت هزینه روزنامه رسمی ۳۰ روز پس از انتشار روزنامه رسمی مرحله اول است) و همچنین پرداخت هزینه حق الثبت علامت تجاری است

 

۵- مرحله آخر ثبت برند مراجعه حضوری مجدد به اداره مالکیت معنوی و دریافت سند علامت مورد نظر است

 

ثبت برند مواد غذایی | ثبت برند بسته بندی مواد غذایی | استعلام برند مواد غذایی

مدارک لازم برای ثبت برند مواد غذایی

  

الف) مدارک ثبت برند شخص حقیقی:

 

۱- کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی شخص متقاضی

 

۲- کپی برابر اصل کارت بازرگانی یا کارت عضویت اتاق بازرگانی (اگر برند مورد نظرتان لاتین است)

 

۳- کپی برابر اصل مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

 

۴- ۱۰ نمونه از برند در ابعاد ۶ در ۶ سانتی متر 

 

ب) مدارک ثبت برند شخص حقوقی:

 

۱- کپی روزنامه رسمی ثبت شرکت

 

۲- کپی آخرین روزنامه رسمی تغییرات شرکت (در صورت وجود)

 

۳- کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی کسانی که در شرکت حق امضاء دارند

 

۴- کپی برابر اصل مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

 

۵- کپی برابر اصل کارت بازرگانی یا کارت عضویت اتاق بازرگانی (اگر برند مورد نظرتان لاتین است)

 

۶- ۱۰ نمونه از برند در ابعاد ۶ در ۶ سانتی متر

 

نکته: همانطور که از این نوشته مشخص است، ثبت برند تجاری هم برای اشخاص حقیقی و هم برای اشخاص حقوقی امکانپذیر است و همچنین این امکان وجود دارد که مالکیت یک برند متعلق به دو یا چند شخص حقیقی و حقوقی باشد.

 

ثبت برند مواد غذایی | ثبت برند بسته بندی مواد غذایی | استعلام برند مواد غذایی

هزینه ثبت برند مواد غذایی چقدر است؟

 

هزینه ثبت برند در هر طبقه و محصولی، بستگی به تعداد طبقات و ریز محصولات انتخابی شما در طبقات مورد نظرتان دارد که طبیعتاً برند مواد غذایی نیز از این قائده مستثنی نیست.

 • برای مشاهده هزینه‌های ثبت برند و لوگو بصورت کامل و دقیق، مقاله هزینه ثبت برند را کلیک کنید.

 

 • با توجه به آنکه ثبت برند مواد غذایی نیاز به تخصص و تجربه دارد، برای جلوگیری از اتلاف زمان و هزینه خود، توصیه می‌نماییم قبل از هر اقدامی با کارشناسان خبره و وکلای با تجربه موسسه حقوقی مشهور مشاوره رایگان داشته باشید.

 

⚖ موسسه حقوقی مشهور، تخصصی ترین مرکز ثبت شرکت، نام و علائم تجاری در ایران

 

«پاسخ به سوالات متداول شما»

 

✳️ هزینه ثبت برند مواد غذایی با توجه به تعداد طبقات درخواستی شما و همچنین با توجه به اینکه مالک برند مورد نظرتان شخص حقیقی است یا شخص حقوقی، تا حدودی متفاوت است. برای مشاهده هزینه ثبت برند و ثبت لوگو، همین مقاله را مشاهده کنید.

✳️ برای ثبت برند (اعم از ثبت برند فارسی و ثبت برند لاتین) در هر زمینه فعالیتی از جمله ثبت برند مواد غذایی، باید مدارک مورد نیاز آن را ارائه نمایید. در این مقاله مدارک مورد نیاز ثبت برند با مالکیت شخص حقیقی و همچنین با مالکیت شخص حقوقی بصورت کامل توضیح داده شده است.

✳️ مدت زمان لازم برای ثبت برند و ثبت لوگو بستگی به نوبت شما در کارتابل کارشناسان اداره مالکیت معنوی دارد و به همین دلیل نمی‌توان زمان دقیقی برای آن تعیین کرد. امّا معمولاً حدود 2 تا 3 هفته بررسی کارشناسان اداره زمان میبرد و بعد از آن نیز پروسه نهایی ثبت برند و لوگو تا زمان صدور سند 10 ساله چیزی در حدود 45 روز طول میکشد. برای کسب اطلاعات تکمیلی مقاله را مطالعه نمایید.

✳️ طبقات ثبت برند مواد غذایی با توجه به مجوز فعالیت شما تعیین می‌شود. در این مقاله تمامی طبقات ثبت برند مواد غذایی با جزئیات آن بصورت کامل ذکر شده است.

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

 • سلام وقت بخیر
  یکی از مدارکی که فرمودید لازم هست( کپی برابر اصل مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
  وقتی محصول غذایی ما یه نوع سس وخانگی باشه باید این مجوزها رو از کجا تهیه کنیم

  • درود بر شما
   در هر صورت ارائه مجوز فعالیت الزامی است
   لازم نیست که در مجوز فعالیت قید شده باشه سس خانگی، همینکه مجوز فعالیت در زمینه مرتبط با مواد غذایی (علی الخصوص سس) ارائه بدین کافیه.
   بطور مثال جواز تاسیس صنایع مشکل رو حل میکنه
   در صورت تمایل برای دریافت جواز تاسیس صنایع و همچنین ثبت برند با کارشناسان ما تماس بگیرین

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰