لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

شرایط ازدواج موقت یا صیغه چیست؟ همه چیز درباره نکات حقوقی صیغه

2020-08-03
admin

شرایط ازدواج موقت چیست؟ آیا زوجه موقت ارث می‌برد؟ آیا فرزند زوجه موقت ارث می‌برد؟ وضعیت مهریه در ازدواج موقت چگونه است؟ وضعیت نفقه و تمکین در صیغه چگونه است؟ ادامه این مطلب را از دست ندهید تا ضمن گرفتن پاسخ این سوالات با تمامی نکات حقوقی در مورد نکاح موقت آشنا شوید.

 

شرایط ازدواج موقت یا صیغه چیست؟ همه چیز درباره نکات حقوقی صیغه

ازدواج موقت یا صیغه چیست؟

 

بر اساس ماده 1075 قانون مدنی، ازدواج زمانی موقت یا منقطع است که برای مدت معینی تعیین شده باشد. با این وجود می‌توان گفت که تفاوت ازدواج دائم با ازدواج موقت که به آن صیغه یا نکاح موقت هم گفته می‌شود در این است که برای ازدواج دائم هیچ تاریخ مشخصی تعیین نمی‌شود که عقد بین زن و شوهر از آن تاریخ به بعد باطل شود. در صورتی که در ازدواج موقت، یک تاریخ مشخص برای پایان محرمیت و باطل شدن عقد بین زن و مرد تعیین می‌گردد. توجه داشته باشید که مدت زمان عقد موقت بین زن و مرد می‌تواند از چند دقیقه تا چند سال باشد. بنابراین در این زمینه هیچ محدودیتی وجود ندارد اما این مدت زمان باید کاملاً مشخص باشد و ابهامی در آن وجود نداشته باشد.

 

شرایط ازدواج موقت چیست؟

 

یکی از مهم‌ترین شرایط ازدواج موقت، تعیین مهریه است. در واقع یکی از اصلی‌ترین ارکان نکاح موقت، تعیین مهریه است. حتی در ماده 1095 قانون مدنی این مسئله ذکر شده است که صیغه بدون تعیین مهریه، باطل است. با این وجود ازدواج موقت بدون تعیین مهریه امکان‌پذیر نمی‌باشد در صورتی که در عقد دائم اگر همان لحظه مهریه تعیین نشود، عقد باطل نیست و زن و شوهر می‌توانند بعد از مدتی میزان مهریه را تعیین کنند. در نتیجه تعیین مهریه در عقد موقت بهترین ضمانت برای این نوع عقد است.

 

یکی از پرتکرارترین سوالاتی که در زمینه نکاح موقت پرسیده می‌شود، این است که در صورت بذل مدت عقد موقت از سوی شوهر امکان منتفی شدن مهریه وجود دارد یا خیر؟ به استناد عقد، زن مالکیت مهریه است بنابراین بذل مدت باقی مانده از عقد موقت توسط شوهر، امکان منتفی شدن مهریه وجود ندارد و مهریه تعیین شده در ابتدای نکاح موقت به زن تعلق خواهد گرفت. اما مسئله بخشش مهریه در عقد موقت از سوی زن مانند عقد دائم است و هر زمان که زن بخواهد می‌تواند مهریه‌اش را ببخشد.

وضعیت ارث و مهر در ازدواج موقت

 

در ازدواج موقت با فوت هر یک از طرفین، طرف مقابل از او ارثی نمی‌برد. البته اگر صیغه منجر به تولد فرزند شود آن فرزند از پدر و مادر خود ارث می‌برد.

در خصوص مهریه باید گفت که احکام مهریه در عقد دائم و موقت کاملا مشابه با هم می‌باشد. تنها تفاوت در این است که در نکاح موقت حتما باید مهریه ضمن عقد مشخص باشد و عدم تعیین مهر موجب بطلان عقد می‌شود. نکته دیگر این‌که پرداخت مهریه در صیغه حتی در صورت عدم نزدیکی نیز بر مرد واجب است. یعنی درصورتی‌که طرفین مدت نکاح موقت را یک سال تعیین کنند و در این مدت بین آن‌ها نزدیکی صورت نگیرد مرد باید کل مهریه را به زن بپردازد. اما درصورتی‌که مرد با زن خود در ازدواج موقت نزدیکی نداشته باشد و مدت نیز به پایان نرسیده باشد و مرد مدت باقیمانده را بذل نماید می‌بایست نصف مهریه را پرداخت نماید.

 

نفقه و تمکین در نکاح موقت

 

در نکاح موقت برخلاف ازدواج دائم نفقه‌ای بر عهده شوهر نیست و از این باب نمی‌توان شوهر را ملزم به پرداخت نفقه نمود؛ مگر اینکه طبق توافق طرفین یا شرط ضمن عقد نفقه بر عهده مرد قرار گیرد.

در مقابل در صیغه زن موظف به تمکین به شکلی که در ازدواج دائم مطرح است نمی‌باشد. یعنی زن در ازدواج موقت برای خروج از خانه نیاز به اذن شوهر ندارد، حق تحصیل و انتخاب شغل را خواهد داشت و برای داشتن این حقوق نیازی به طرح شرط ضمن عقد ندارد.

 

پایان ازدواج موقت

 

در نکاح موقت چیزی به نام طلاق وجود ندارد. بنابراین لازم نیست طرفین برای جدا شدن از یکدیگر به دادگاه مراجعه کنند. نکاح موقت صرفا بعد از تمام شدن مدت یا بخشش مدت از طرف مرد به پایان می‌رسد و زن حقی برای پایان دادن به مدت ندارد؛ مگر اینکه زن وکالت در بذل مدت را از مرد دریافت نماید. در غیر اینصورت هیچ راهی برای زن وجود ندارد تا از همسر خود جدا شود. بنابراین بانوان باید با آگاهی از این مورد نسبت به ازدواج موقت اقدام نمایند.

 

ثبت صیغه

 

بعد از بحث‌های فراوانی که در مجلس برای نکاح موقت و ثبت یا عدم ثبت آن مطرح شد، ماده ۲۱ قانون حمایت خانواده مقرر می‌دارد:

نکاح موقت نیز تابع موازین شرعی و مقررات قانون مدنی است و ثبت آن در موارد زیر الزامی است :

 

  • باردارشدن زوجه
  • توافق طرفین
  • شرط ضمن عقد

 

بنابراین ثبت نکاح موقت (صیغه) برای زن و مرد الزامی نیست و فقط درصورتی‌که یکی از شرایط بالا به وجود بیاید، ثبت ازدواج موقت الزامی و اجباری می‌گردد.

 

 

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰