لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

شکایت از مزاحمت و توهین در اینستاگرام چگونه در ایران امکان پذیر است؟

2020-06-04
pooyan

شکایت از مزاحمت و توهین در اینستاگرام از جمله راه‌های برخورد با متخلفین و افرادی است که قصد ناراحت کردن دیگران و برهم زدن آرامش آنها را در فضای شبکه‌های اجتماعی دارند. به همین منظور ما در این مطلب قصد داریم تا نحوه شکایت از چنین افرادی را در ایران به شما معرفی کنیم.

 

شکایت از مزاحمت و توهین در اینستاگرام چگونه در ایران امکان پذیر است؟

 

مزاحمت و توهین در اینستاگرام چگونه انجام می‌شود؟

 

همانطور که می‌دانید امروزه بسیاری از افراد با استفاده از اینترنت و دستگاه‌های هوشمند نظیر موبایل و تبلت، می‌توانند به شبکه‌های اجتماعی متصل شده و با دیگر افراد به برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات بپردازند. نرم افزارهای زیادی نیز به همین منظور تهیه و به بازار عرضه شده است که هر کدام قابلیت‌ها و امکانات خاصی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

 

اما متاسفانه برخی از افراد با دسترسی به اینترنت و شبکه‌های مجازی فصل ایجاد مزاحمت و توهین و برهم زدن آرامش دیگران دارند و به خصوص برای زنان و دختران ایجاد مزاحمت کرده و آنها را تهدید می‌کنند.

همچنین برخی افراد نیز پا را فراتر گذاشته و در شبکه‌های اجتماعی به انجام تخلفات و کلاهبرداری‌ اینترنتی پرداخته و فصل سوء استفاده از پیج‌های تجاری و دیگر کاربران دارند.

 

برخی از کاربران در مواجهه با چنین برخوردهای ناشایست، ممکن است سکوت کرده و یا صرفنظر از تبعات ایجاد شده، این اقدامات را نادیده بگیرند. اما راه‌هایی نیز وجود دارد که بتوان اقدام به شکایت از مزاحمت و توهین در اینستاگرام نموده و پیگیری‌های لازم را نسبت به آن انجام داد.

 

 

چگونه می‌توان در ایران نسبت به مزاحمت و توهین در اینستاگرام شکایت کرد؟

 

همانطور که گفته شد، در ایران کاربران بسیاری وجود دارند که از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده و در آن‌ها اقدام به تجارت آموزش کسب اطلاعات و ایجاد ارتباط با دیگران می‌کنند.

اما برخی افراد سودجو و متخلف نیز با انجام اقدامات ناشایست مانند اخاذی، کلاهبرداری، تهدید، توهین، مزاحمت، فحاشی و … امنیت و آرامش فضای مجازی را برهم زده و برای دیگران ناراحتی ایجاد می‌کنند.

 

یکی از راه‌های شکایت از مزاحمت و توهین در اینستاگرام، مراجعه حضوری به مراکز پلیس فتا یا دادسرای جرایم اینترنتی و درجه شکایت از طریق اینترنت در سایت‌های مربوط است.

توجه داشته باشید که فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده در فضای مجازی و اینترنت کشور توسط پلیس فتا و نهادهای مربوطه به طور مداوم بررسی شده و اقدامات متخلفانه توسط این مراکز زیر نظر گرفته می‌شود.

 

حتی استفاده از فیلترشکن و راه‌های میانبر جهت دور زدن تحریم‌ها نیز در نظارت و بررسی‌های انجام شده توسط این نهادها اختلال ایجاد نکرده و تاثیری در نتایج آنها ندارد.

اما متاسفانه بسیاری از کاربران به ویژه متخلفین و کسانی که وسایل ایجاد مزاحمت برای دیگران را دارند، براین مطلب واقف نبوده و فکر می کنند که استفاده از فیلترشکن باعث می شود تا پلیس فتا دیگر نظارت بر فعالیت‌های آنها نداشته باشد و نمی‌تواند آنها را ردیابی کند.

و همین باور غلط باعث می‌شود تا این افراد اقدام به انجام رفتارهای ناشایست و مزاحمت، توهین و تهدید دیگران نمایند.

 

در صورتی که با چنین اعمال و رفتارهای مواجه شدید جهت شکایت از مزاحمت و توهین در اینستاگرام می توانید به مراکز ذکر شده مراجعه کرده و یا از طریق اینترنت نسبت به شکایت از پیج، اکانت پست، مطلب و کامنت یا نظر دیگران اقدام نمایید.

بنابراین با انجام این کار می‌توانید هر نوع تهدید، مزاحمت توهین و تخلف در فضای مجازی را گزارش کرده و پیگیری‌های لازم را نسبت به آن انجام دهید.

 

شکایت از مزاحمت و توهین در اینستاگرام چگونه در ایران امکان پذیر است؟

 

نحوه شکایت از مزاحمت و توهین در اینستاگرام

 

جهت شکایت از مزاحمت و توهین انجام شده توسط اکانت‌ها و کاربران متخلف شبکه‌های اجتماعی، تنها کافیست تا از نام اکانت، پیج فرد خاطی، صفحه پیام و یا نظر تهدید آمیز و … اسکرین شات گرفته و از آن به عنوان مدرک جهت شکایت استفاده کنید.

برای طرح شکایت نیز می‌توانید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه مراجعه کرده با ثبت‌نام در سامانه مربوطه و ارسال مدارک مورد نظر، شکایت خود را انجام دهید. 

در شهرهای کوچک نیز تنها کافیست تا به دادسرای عمومی مراجعه کرده و نسبت به جرایم الکترونیکی انجام شده طرح شکایت کرد.

 

توجه داشته باشید که تهیه اسکرین شات به عنوان مدرک جهت ارائه به دادسرا بسیار مفید بوده و حتی اگر فرد خاطی از اکانت فیک استفاده کرده و یا پیج خود را به طور کامل حذف نموده باشد باز هم مدرک قابل استناد بوده و توسط پلیس فتا قابلیت پیگیری و ردیابی را دارد.

 

در صورت اطلاع از نام متهم، تنها کافیست تا مشخصات وی را در شکایت خود مطرح کرده تا جهت بازخواست به دادگاه احضار شود. اما در صورتی که از نام متهم اطلاع ندارید، می‌توانید اکانت اینستاگرام مذکور را در شکایتنامه مطرح کرده تا پلیس فتا اقدام به شناسایی فرد مورد نظر نماید.

 

 

مدت زمان پیگیری شکایت از مزاحمت و توهین در اینستاگرام

 

به طور معمول جهت انجام مراحل اداری و پیگیری‌های لازم توسط پلیس فتا و دادسرای جرایم رایانه‌ای، حدود یک هفته زمان لازم است. اما توجه داشته باشید که با انجام شکایت از فرد خاطی توسط شما، اقدامات لازم تا رسیدن به نتایج انجام شده و پیگیری‌های لازم معمولاً توسط پلیس فتا صورت می‌گیرد.

 

 

لینک کوتاه: کپی لینک

مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد