لطفا منتظر بمانید

ثبت شرکت مشهور تخصصی ترین مرکز ثبتی و حقوقی در ایران

ثبت انحلال شرکت و بررسی صفر تا ۱۰۰ مراحل، مدارک، آثار و هزینه ها

2020-03-29
محسن شیخ ها

 ثبت انحلال شرکت به چه معناست؟

 

انحلال شرکت به معنی از بین رفتن، برچیده شدن و تعطیل شدن شرکت است و مطابق با قانون تجارت، شرکاء و سهامداران شرکت وظیفه دارند که پس از انحلال و برچیده شدن شرکت، این موضوع را بصورت رسمی به مرجع ثبتی کشور که بنام اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری شناخته می‌شود اعلام نمایند تا موضوع انحلال شرکت بصورت رسمی به ثبت برسد که به این فرآیند در اصطلاح ثبت انحلال شرکت گفته می‌شود.

 

هنگامی که دو یا چند نفر سرمایه، تخصص، انرژی، کار، اندیشه و زمان خود را در قالب شرکت با یکدیگر تجمیع و اقدام به تشکیل و ثبت شرکت می‌‌نمایند در واقع یک شخصیت حقوقی جدید به نام شرکت را بوجود می آورند.

 

این شرکت ممکن است پس از مدتی و بنا به دلایل گوناگونی بصورت اختیاری و یا قهری به پایان دوران فعالیت خود برسد و منحل شود.

 

با توجه به مواد گوناگونی از قانون تجارت که هر کدام اختصاص به نوع خاصی از شرکت‌ها اعم از شرکت با مسئولیت محدود، شرکت سهامی خاص، شرکت تضامنی، شرکت تعاونی و غیره دارند، موضوع انحلال شرکت باید به مرجع ثبت شرکت‌ها اعلام شده و پس از به ثبت رسیدن به عموم مردم نیز اعلام گردد.

مراحل ثبت انحلال شرکت - مدارک ثبت انحلال شرکت - ثبت انحلال شرکت چگونه است - نحوه انحلال شرکت

مراحل ثبت انحلال شرکت – مدارک ثبت انحلال شرکت

 

شرکت های تجاری چگونه منحل می شوند؟

 

بطور کلی انحلال شرکتها از چند طریق زیر صورت می‌گیرد:

 

 • از طریق مراجعه به مراجع ذی صلاح قضایی و به حکم دادگاه

 

 • توسط ارکان تصمیم گیرنده شرکت‌ها صورت می‌گیرد

 

 • بوسیله صدور حکم ورشکستگی شرکت

 

همچنین در مورد شرکت‌های تعاونی و شعب و نمایندگی شرکت‌های خارجی در ایران، بوسیله دستگاه‌های متولی و تصمیم گیرنده، شرکت منحل می‌گردد.

 

لازم به ذکر است که کیفیت مربوط به انحلال و مقام تصمیم گیرنده انحلال شرکتها و حد نصاب آن در انواع شرکت‌های تجاری متفاوت است.

 

 

تصمیم به انحلال شرکتها در اختیار کدام مجمع عمومی قرار دارد؟

 

انحلال شرکت در اغلب شرکت‌های تجاری در اختیار انحصاری مجمع عمومی فوق العاده است.

 

این مجمع می‌تواند با اکثریت آراء افراد حاضر در جلسه رسمی مجمع عمومی فوق العاده شرکت منحل می‌گردد.

 

 

آیا ثبت انحلال شرکت دارای محدودیت زمانی است؟

 

برای پاسخ به این سوال باید قائل به تفکیک شویم، چراکه در مورد شرکت سهامی خاص، قانونگذار محدودیت زمانی تعیین نموده و اعلام کرده است که شرکت پس از انحلال باید ظرف ۵ روز موضوع انحلال را به مرجع ثبت شرکت اطلاع دهد.

 

توضیح آنکه با توجه به  بخشی از ماده ۲۰۹ لایحه اصلاحی قانون تجارت، تصمیم راجع به انحلال و اسامی مدیر یا مدیران تصفیه و نشانی آنها باید با رعایت ماده ۲۰۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت، باید ظرف مدت ۵ روز از طرف مدیران تصفیه به مرجع ثبت شرکت اعلام شود تا پس از ثبت برای اطلاع عموم در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشاری که اطلاعیه‌ها و آگهی های مربوط به شرکت در آن نشر میگردد آگهی شود.

 

اما در مورد شرکت‌های با مسئولیت محدود، تضامنی، تعاونی، نسبی، مختلط سهامی و مختلط غیر سهامی چنین محدودیتی وجود ندارد.

 

در عمل نیز کارشناسان اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری فقط در مورد شرکت سهامی خاص، رعایت مهلت ۵ روزه را بررسی می‌نمایند.

 

مراحل ثبت انحلال شرکت کدام است؟

 

مراحل ثبت انحلال شرکت - مدارک ثبت انحلال شرکت - ثبت انحلال شرکت چگونه است - نحوه انحلال شرکت

مراحل ثبت انحلال شرکت – مدارک ثبت انحلال شرکت

 

۱- اولین گام از مراحل ثبت انحلال، تشکیل مجمع عمومی فوق العاده و تصمیم به انحلال شرکت است

 

۲- پس از تصمیم گیری در این مورد در مجمع عمومی فوق العاده شرکت، همان مجمع باید اقدام به تعیین مدیر تصفیه نماید

 

نکته: از زمان انتخاب مدیر تصفیه، وظایف و اختیارات اعضاء هیئت مدیره شرکت خاتمه یافته تلقی می‌شود و مدیر تصفیه نماینده شرکت منحل شده و در حال تصفیه محسوب می‌شود.

 

۳- باید نسخه‌ای از صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده شرکت که تصمیم به انحلال شرکت گرفته و مدیر تصفیه را نیز تعیین نموده است و به امضاء شرکاء و سهامداران شرکت و مدیر تصفیه رسیده است به همراه مدارک ذیل به اداره ثبت شرکت‌ها از طریق باجه‌های پستی منتخب و بوسیله پست پیشتاز ارسال گردد

 

۴- پس از بررسی پرونده توسط کارشناس مرجع ثبت شرکت‌ها چنانچه کلیه موارد قانونی رعایت شده باشد و مدارک نیز تکمیل باشد، مرجع ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری اقدام به ثبت انحلال شرکت می‌نماید و در سامانه اداره ثبت شرکت ها به متقاضی اعلام می‌شود که به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه نموده و ضمن پرداخت هزینه‌های قانونی مربوط به ثبت انحلال شرکت ، ذیل دفاتر مربوطه را نیز امضاء نماید و مدارک را تحویل بگیرد

 

نکته: در این مرحله مدیر تصفیه شرکت و یا وکیل دادگستری می‌توانند به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه و اقدامات مندرج در بند ۴ را به انجام برسانند.

 

۵- پس از این مرحله باید ثبت انحلال شرکت در روزنامه رسمی کشور و روزنامه کثیر الانتشار مربوط به آگهی‌های شرکت، آگهی شده و به اطلاع عموم مردم برسد

 

۶- از این پس مدیر تصفیه کلیه اقداماتی که در جهت تصفیه امور شرکت و وصول مطالبات شرکت و پرداخت دیون و بدهی‌های شرکت به افراد خارج از شرکت و سهامداران و شرکاء است را انجام میدهد و در واقع نماینده شرکت منحل شده و در حال تصفیه محسوب می‌گردد

 

۷- پس از منحل نمودن شرکت، در تمامی آگهی‌ها و اوراق و نوشتجات و اسناد شرکت، باید پس از نام شرکت عبارت “در حال تصفیه” ذکر گردد.

آثار انحلال شرکت چیست؟

 

مطابق با قانون تجارت، ثبت انحلال شرکت آثار قانونی مهمی دارد که در ادامه به مهمترین این آثار اشاره می‌نماییم:

 

۱- حفظ نام و اقامتگاه شرکت

 

۲- تمام دارایی‌های شرکت در مالکیت خود شرکت باقی می‌ماند

 

۳- اگر علت انحلال شرکت ورشکستگی نباشد، شرکت می‌تواند پس از انحلال و در زمان تصفیه، از دادگاه صالح درخواست صدور حکم ورشکستگی بنماید

 

۴- مدیر تصفیه و یا اداره تصفیه امور ورشکستگی می‌تواند اقدام به انعقاد قرارداد و انجام معاملات جدیدی که برای پرداخت بدهی‌های شرکت لازم است بنماید و چنین معاملاتی کاملاً نافذ و قانونی است

 

۵- پس از منحل شدن شرکت، قابلیت تبدیل شرکت از نوعی به نوع دیگر از بین می‌ رود، زیرا شخصیت حقوقی با همان نوع قبل از شرکت صرفاً برای انجام امور تصفیه و پرداخت دیون و وصول مطالبات باقی می‌ماند و امکان تبدیل شرکت به نوعی دیگر از شرکت‌ها بطور کل از بین می‌رود.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت انحلال شرکت

 

 

الف) مدارک ثبت انحلال شرکت با مسئولیت محدود :

 

مراحل ثبت انحلال شرکت - مدارک ثبت انحلال شرکت - ثبت انحلال شرکت چگونه است - نحوه انحلال شرکت

مراحل ثبت انحلال شرکت – مدارک ثبت انحلال شرکت

 

الف-۱ : کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی همه شرکاء و مدیر تصفیه

 

الف-۲ : روزنامه رسمی مربوط به مرحله ثبت شرکت و مرحله آخرین تغییرات شرکت

 

الف-۳ : اصل صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده که به امضا شرکاء و مدیر تصفیه رسیده باشد

 

الف-۴ : اگر وکیل دادگستری امور مربوط به ثبت انحلال را انجام می‌دهد، اصل وکالتنامه نیز لازم است

 

الف_۵ : چنانچه مجمع عمومی فوق العاده با حضور کلیه شرکاء تشکیل نشده و بلکه با حضور اکثریت شرکاء باشد، ارائه اصل روزنامه کثیر الانتشار شرکت که حاکی از رعایت تشریفات دعوت از مجمع عمومی فوق العاده است الزامی است

 

 

ب) مدارک ثبت انحلال شرکت سهامی خاص :

 

ب-۱ : روزنامه رسمی مربوط به مرحله ثبت شرکت و مرحله آخرین تغییرات شرکت

 

ب-۲ : کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی همه سهامداران، بازرسین و مدیر تصفیه

 

ب-۳ : اصل صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده که به امضاء سهامداران، بازرسین و مدیر تصفیه رسیده باشد

 

ب-۴ : اگر وکیل دادگستری امور مربوط به ثبت انحلال شرکت را انجام می‌دهد،  اصل وکالتنامه نیز لازم است

 

ب_۵ : چنانچه مجمع عمومی فوق العاده با حضور کلیه سهامداران تشکیل نشده و بلکه با حضور اکثریت سهامداران باشد، ارائه اصل روزنامه کثیر الانتشار شرکت که حاکی از رعایت تشریفات دعوت از مجمع عمومی فوق العاده است الزامی است.

 

 

ج) مدارک ثبت انحلال شرکت تضامنی :

 

ج-۱ : کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی همه شرکاء و مدیر تصفیه

 

ج-۲ : روزنامه رسمی مربوط به مرحله ثبت شرکت و مرحله آخرین تغییرات شرکت

 

ج-۳ : اصل صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده که به امضا شرکاء و مدیر تصفیه رسیده باشد

 

ج-۴ : اگر وکیل دادگستری امور مربوط به ثبت انحلال را انجام می‌دهد، اصل وکالتنامه نیز لازم است

 

ج_۵ : چنانچه مجمع عمومی فوق العاده با حضور کلیه شرکاء تشکیل نشده و بلکه با حضور اکثریت شرکاء باشد، ارائه اصل روزنامه کثیر الانتشار شرکت که حاکی از رعایت تشریفات دعوت از مجمع عمومی فوق العاده است الزامی است.

 

د) مدارک ثبت انحلال موسسه غیر تجاری :

 

مراحل ثبت انحلال شرکت - مدارک ثبت انحلال شرکت - ثبت انحلال شرکت چگونه است - نحوه انحلال شرکت

مراحل ثبت انحلال شرکت – مدارک ثبت انحلال شرکت

 

د-۱ : کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی همه شرکاء و مدیر تصفیه

 

د-۲ : روزنامه رسمی مربوط به مرحله ثبت شرکت و مرحله آخرین تغییرات شرکت

 

د-۳ : اصل صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده که به امضا شرکاء و مدیر تصفیه رسیده باشد

 

د-۴ : اگر وکیل دادگستری امور مربوط به انحلال را انجام می‌دهد، اصل وکالتنامه نیز لازم است

 

د_۵ : چنانچه مجمع عمومی فوق العاده با حضور کلیه شرکاء تشکیل نشده و بلکه با حضور اکثریت شرکاء باشد، ارائه اصل روزنامه کثیر الانتشار شرکت که حاکی از رعایت تشریفات دعوت از مجمع عمومی فوق العاده است الزامی است

 

 

در پایان لازم به ذکر است ثبت انحلال شرکتها و اقدامات و الزامات قانونی قبل و بعد از آن از موارد بسیار مهم است که دارای تبعات قانونی و حقوقی متعددی است و از امور تخصصی حقوقی و ثبتی محسوب می‌شود.

 

لذا پیشنهاد می‌نماییم قبل از هر اقدامی ضمن تماس با موسسه حقوقی مشهور با کارشناسان خبره ثبتی و وکلای پایه یک دادگستری باتجربه موسسه ما مشاوره داشته باشید تا بتوانید بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ نمایید.

 

 

⚖ موسسه حقوقی مشهور، تخصصی ترین مرکز ثبت شرکت، ثبت برند و خدمات حقوقی در ایران

 

 

سوالات متداول شما

 

چنانچه سوالات خود را در لیست زیر مشاهده نمی‌نمایید با ما تماس بگیرید ۴۳۰۰۰۴۳۰-۰۲۱

 

 

✔️ پس از تنظیم صورتجلسه (که تنظیم صورتجلسه و ورود اطلاعات انحلال شرکت در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها در موسسه مشهور یک روزه انجام می‌شود) و امضاء صورتجلسه توسط سهامداران و شرکاء، حدوداً بین ۵ الی ۷ روز کاری زمان می‌برد تا انحلال شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد. برای کسب اطلاعات تکمیلی، این مقاله را مطالعه بفرمایید.

خیر!، از آنجائیکه انحلال شرکت از اختیارات مجمع عمومی فوق العاده است، هر زمانی که این مجمع مطابق با قانون تجارت و اساسنامه شرکت تشکیل شود (حتّی با وجود غیبت یک یا چند نفر از سهامداران و شرکاء شرکت)، می‌تواند تصمیم به انحلال شرکت بگیرد، امّا نکته مهم این است که اگر حتی یک نفر از سهامداران و شرکاء شرکت در جلسه مجمع عمومی فوق العاده غایب باشند، رعایت تشریفات دعوت الزامی است. در همین مقاله توضیحات کاملی در این زمینه وجود دارد.

✔️ در این مقاله در مورد اختیارات و تشریفات الزامی مربوط به انحلال شرکت و نحوه ثبت آن، توضیحات کاملی وجود دارد که توصیه می‌نماییم حتماً مطالعه کنید. امّا بطور خلاصه باید عرض کنیم که در تمامی انواع شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری، تصمیم گیری در مورد منحل نمودن شرکت از اختیارات انحصاری مجمع عمومی فوق العاده است.

✔️ طبق قانون تجارت، در شرکت‌های سهامی خاص، از تاریخ برگزاری مجمع عمومی صرفاً ۵ روز فرصت دارید تا انحلال شرکت را در اداره ثبت شرکتها به ثبت برسانید، اما در مورد انواع شرکت‌های دیگر مانند شرکت با مسئولیت محدود و غیره، هیچگونه محدودیت زمانی‌ای وجود ندارد. از آنجائیکه در انحلال شرکت و ثبت آن، بحث زمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و دارای اثرات حقوقی می‌باشد، توضیحات کاملی در این زمینه در مقاله وجود دارد که می‌توانید مطالعه نمایید.

لینک کوتاه: کپی لینک
مشاوره تخصصی در امور حقوقی و ثبتی شما شروع مشاوره

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

 • با سلام من خیلی سال پیش تعداد 20 سهم از این شرکت را خریده بودم الان چکار باید بکنم /؟لطفا جواب به ایمیل ارسال شود باتشکر

 • درود،
  آیا امکان کناره گیری از شرکت با مسئولیت محدود برای اعضایی که دارای سهم الشرکه هستند وجود دارد؟

  • درود بر شما
   چنین اشخاصی باید با انتقال سهم الشرکه خود از شرکت خارج شوند (البته رعایت تشریفات ذکر شده در قانون تجارت و اساسنامه شرکت الزامی هست)

 • شرکتی را که منحل کرده ایم ایا میشود دوباره شرکتی با همان نام را به ثبت برسانبم متشکرم

 • با سلام و احترام وعرض خسته نباشید:
  بنده مدیر تصفیه شرکت سهامی خاص با تعداد سه نفر سهامدار هستم که حکم ورشکستگی شرکت از سوی دادگستری صادر شده و دادگستری نیز بنده را طی حکمی بعنوان مدیر تصفیه انتخاب نموده است ضمناً سهامداران شرکت هیچگونه مسئولیتی ندارند و تمامی امورات شرکت توسط مدیر تصفیه انجام می شود.
  بعنوان مدیر تصفیه، مراحلی را که در خصوص تصفیه شرکت انجام داده ام بطور خیلی خلاصه بشرح ذیل بحضورتان اعلام می نمایم:
  1- تمامی مراحل مربوط به مزایده در خصوص فروش ساختمانها و ماشین آلات را انجام داده ام .
  2-ماشین آلات شرکت را بفروش رسانده ام.
  3-بدهی بیمه تأمین اجتماعی شرکت را تسویه نموده ام.
  4-بدهی معوق مالیاتی را با اداره امورمالیاتی تسویه نموده ام.
  5-بدهی تمامی اشخاص ثالث را تسویه نموده ام.
  6–بدهی های شرکت به تمامی بانکها و موسسات مالی واعتباری را پرداخت وتسویه نموده ام.
  7-بدهی سنگین یک بانک دیگر را بصورت نقدی پرداخت وتسویه نموده ام.
  8- ساختمانها وتأسیسات شرکت را درقبال بدهی شرکت ورشکسته به نام بانک دیگر انتقال داده ام.
  9-مالیات نقل وانتقال وحق واگذاری ساختمانها وتأسیسات شرکت بنام بانک را به اداره امورمالیاتی پرداخت نموده ام.
  10-تمامی اسناد مالکیت اعضاءهیأت مدیره و نیز اشخاص ثالث را که درقبال اخذ تسهیلات توسط شرکت ورشکسته ، اسناد مالکیت آنان در رهن بانک بود را آزادسازی و فک رهن نموده ام.
  11-برای سال مالی 97 اظهارنامه مالیاتی شرکت را در سامانه مربوطه ثبت نموده ام.
  12-از اداره امورمالیاتی نامه پرداخت بدهی مالیاتی، مالیات فروش ماشین آلات ،مالیات حق واگذاری ساختمانها وتأسیسات بنام بانک را دریافت نموده ام.ولی اداره امورمالیاتی صدور مفاصاحساب مالیاتی را موکول به ثبت انحلال شرکت نموده است.
  13- و انجام دهها مراحل دیگر که بدلیل اطاله، به آنها اشاره نمی کنم.
  14- میخواهم نسبت به انحلال شرکت اقدام نمایم. لطفا در خصوص موارد ذیل حقیر را راهنمائی فرمائید:
  14-1- مقداری وجوه حاصل از فروش ماشین آلات شرکت باقی مانده که سهامداران درخواست تقسیم وجوه بین آنها را از بنده(مدیرتصفیه) می نمایند، آیا مدیر تصفیه می تواند قبل از انحلال شرکت ، وجوه باقیمانده را بین سهامداران تقسیم نماید؟
  14-2-آیا برای ثبت انحلال شرکت ، اصولاً مالیاتی تعلق می گیرد یا خیر؟
  14-3-برای ثبت انحلال شرکت ورشکسته که حکم ورشکستگی آن از سوی دادگستری صادر شده و برای انجام امورات شرکت مدیر تصفیه انتخاب شده ،چه مدارکی لازم است ؟
  14-4- مدیر تصفیه چه مراحلی را برای انجام انحلال شرکت ورشکسته باید انجام دهد؟
  14-5-تکالیف و مسئولیتهای مدیر تصفیه بعد از ثبت انحلال شرکت ورشکسته چیست؟
  لطفاً پاسخها را درهمینجا بارگذاری فرمائید تا سایر عزیزان نیز در خصوص موارد مشابه استفاده های لازم را ببرند.
  **با تقدیر و تشکر از مشاورین محترم موسسه حقوقی مشهور**

  • درود بر شما
   پاسخ سوالات شما به اندازه‌ای مفصل هست که در قالب کامنت امکانپذیر نیست

 • متشکرم از پاسخ حضرتعالی
  خب در این مواقع که همکاری صورت نمیگیرد ، راه قانونی جهت انحلال شرکت چیست ؟

  • درود بر شما
   اگر موارد انحلال شرکت (طبق قانون تجارت) در شرکت شما وجود داشته باشه و باقی سهامداران از حضور در جلسه مجمع عمومی و تصمیم بر انحلال شرکت خودداری می‌کنند، تنها راه حل موجود ارائه دادخواست به دادگاه و اخذ حکم انحلال شرکت است
   امّا اگر موارد قانونی انحلال، در شرکت وجود نداشته باشه، اجبار سهامداران به انحلال شرکت امکانپذیر نیست

 • سلام کل سهامداران سه نفر هستند و دو نفر آنها که در کل دو درصد سهام را دارند همکاری ننمایند ، از چه مسیری می‌توان انحلال را به صورت افرادی که حداکثر سهام ۹۸ درصدی را دارد انجام داد ؟ متشکرم

  • درود بر شما
   برای تشکیل مجمع عمومی فوق العاده و ثبت انحلال شرکت حضور هر 3 نفر الزامی هست

 • سلام و روز بخیر
  شرکت سهامی خاص (نماینده حقوقی بیمه) دارم و سال ۹۵ تغییر هیات مدیره و سهامدار داشته و الان میخوام منحل نمایم و خودم سهامدار ۹۸ درصد می‌باشم و دو نفر دیگر از اعضا هیات مدیره که سهامدار هم هستند هر کدام یک سهم دارند و برای انحلال شرکت همکاری نمی کنند و امضا نمیکنند ، چگونه می‌توانم منفردا منحل نمایم ؟

  • درود بر شما
   برای تشکیل مجمع عمومی فوق العاده و تصمیم بر انحلال شرکت سهامی خاص، حضور حداقل 3 سهامدار الزامی هست

 • باسلام ببخشید مایک شرکت سهامی خاص سال ۷۲ تاسیس شده خریداریکه ازچهارسال پیش فعالیت خود را باهیئت که تشکیل دادیم آغاز وحدودnتومان درآمد کسب نموده ضمنا ۵۰درصدسهام مال من دونفردیگر ۱۰و۴۰درصدسهام دارند اولا مدیرعامل واون دونفر هیچ سود سهام به من پرداخت نکردند واکنون میخواد شرکت منحل کند آیامیتونه اعتبارشرکت رابه شرکت جدید تاسیس انتقالبدهد تشکر

  • درود بر شما
   خیر امکان انتقال اعتبار شرکت منحل شده به شرکت دیگر وجود ندارد

 • با سلام
  عضو هئءت مدیره شرکتی هستم که 4 عضو دارد وهر کدام 25 درصد سهامدار هستند که سال 95 تاسیس شده واخیرا بخاطر فوت یکی از اعضا واختلافات بین خودم ودیگر اعضا که در این 4 سال هیچ مجمعی چه سالیانه و فوق العاده مبنی بر تقسیم سود ویا تغییرات انجام نشده در ضمن در اساسنامه امده که در صورت فوت ولی یا وراث قانونی میتواند به شرکت خود ادامه دهدمن برای رسیدن به حق قانونی خود چه کارهای میتوانم انجام دهم با تشکر

  • درود بر شما
   پاسخ سوال شما خیلی مفصل هست و همچنین نیاز به اطلاعات بیشتری داره که بشه پاسخ کامل و دقیقی ارائه داد.
   در صورت تمایل تماس بگیرین

 • با سلام ،
  قصد انحلال شرکت سهامی خاص رو داریم . مکان آدرس ثبتی شرکت که در اجاره شرکت بوده توسط مالک محل به فروش رسیده و لیکن تغییر آدرسی رو به ثبت نرسوندیم . آیا این موضوع اشکالی رو در ثبت انحلال بوجود نمیاره ؟

 • با سلام
  شعبه یک شرک خارجی در ایران فعالیت دارد که سال 96 منحل شده از اداره ی دارایی و تامین اجتماعی رسیدگی شده و برگه اعلام بدهی و برگه تشخیص صادر شده و پرداخت شده است، آیا در پایان انحلال نیز می بایست مجددا آگهی شود؟

 • با سلام
  ایا اگر شرکتی در سال هیچ خرید و فروشی در اظهار نامه اعلام نکرده باشد باز هم مشمول مالیات می شود؟

  • درود بر شما
   بله باز هم ممکنه به دلایل دیگری مشمول مالیات بشه

 • با سلام، عذر ميخوام شايد سوال بنده كمي متفاوت باشه اما ممنون ميشم پاسخ بديد. آيا شركتي كه منحل شده بازم ميتونه فعاليت كنه؟ من از يك موسسه خواستم وام بگيرم استعلام كه گرفتم وضعيت شركت رو زده منحل شده تماس گرفتم باهاشون ، گفتن قسمت بازرگاني ما منحل شده قسمتي كه وام ميده برقراره. همچين چيزي امكان داره؟؟!! ممنونم

  • درود بر شما
   طبق قانون تجارت، شرکتی که منحل میشه میتونه صرفاً به منظور پرداخت بدهی ها و دریافت مطالباتش به فعالیت خودش ادامه بده و هدف از ادامه فعالیت شرکت منحل شده نباید کسب سود باشه

 • درود
  سال 93 شرکتی مسئولیت محدود با پدرم در محل مسکونی ایشان ثبت کردم تا پروژه خاصی رو بگیریم. شرکت کد اقتصادی می خواست منتهی اداره مالیات می گفت برای کد اقتصادی شما باید مکان تجاری با کد رهگیری و قولنامه رسمی داشته باشید. و چون زمان پروژه گذشت دیگه بیخیال شدیم تا امروز.
  شرکت هیچ فعالیت اقتصادی نداشته فقط یک حساب بانکی بدون فعالیت به اسم شرکت ثبت کردیم که هیچ گردشی مالی ندارد.
  حالا ما درخواست انحلال بدهیم کاری به اداره مالیات داریم یا نه؟
  چون اداره مالیات میگه اول پرونده تشکیل بدید. برای تشکیل پرونده هم مکان می خواهد اصلا کاری برای ما نمی کنه.

  • درود بر شما
   با توجه به توضیحاتی که دادین، برای ثبت انحلال شرکتتون هیچ نیازی به مراجعه به اداره مالیات ندارین و ثبت انحلال در اداره ثبت شرکت‌ها و سپس آگهی انحلال در روزنامه رسمی کافیه

 • سلام و وقت بخیر
  شرکت مسئولیت محدود دارم . دو شریک هستیم با سهم هر کدام 50 درصد می خوام منحل کنم شریک هم راضی هستند
  برای انجام دادنش توسط شما شرایط را ایمیل بفرمائید.

  • درود بر شما
   شرایط و مدارک لازم براتون ایمیل شد
   برای اطلاعات بیشتر لطفاً با کارشناسان ما تماس بگیرین

 • با سلام. من يك شركت سهامي خاص داشتم كه از سال 94 غير فعاله و 2 سال هيئت مديره هم تموم شده. الان مي خوام انحلال بدم. آيا بايد دوباره هيئت مديره تشكيل بدم يا با همون قبليه ميشه؟

  • درود بر شما
   نه هیچ نیازی به تشکیل دوباره هیئت مدیره نیست.
   انحلال شرکت صرفاً با تشکیل و تصمیم مجمع عمومی فوق العاده امکانپذیر خواهد بود

 • با سلام، آیا امکان انحلال شرکت مسئولیت محدود که سه سهامدار و عضو هیئت مدیره داره، ولی یکی از سهامداران که کمتر از 50 درصد سهام رو داره حضور نداره، وجود داره؟

  • درود بر شما
   بله با انجام تشریفات مربوطه، امکان انحلال شرکت شما با شرایطی که گفتین وجود داره

 • سلام ، وقت بخیر .
  درصورتیکه شرکت سهامی خاص که مجمع عمومی فوق العاده تصمیم بهانحلا گرفته باشد و اگهی انحلا ل ثبت اگهی شده باشد، و مدیر تسویه انتخاب شده باشد و شرکت از لحاظ دفاتر رسمی امکاناتی نداشته باشد و حتی دیون به سهامداران داشته باشد ، و اداره دارایی و یا تامین اجتماعی بدهکار باشد ، این دیون به چه شکل باید پرداخت گرد؟ اگر منوت اینکه سهامداران تمکین به پرداخت نداشته باشند ،

  • درود بر شما
   چنانچه شرکت به اداره مالیات و یا تامین اجتماعی بدهی داشته باشه اصلاً امکان ثبت انحلال شرکت وجود نداره و سامانه اداره ثبت شرکتها بصورت خودکار ارور میده و اجازه چنین کاری رو نمیده
   امّا اگر شرکت به سهامداران و یا اشخاص ثالث بدهی داشته باشه، پرداخت بدهی ها و همچنین دریافت مطالبات شرکت بر عهده مدیر تصفیه خواهد بود و طبق قانون تجارت شرکتی که منحل شده حتی پس از انحلال نیز میتونه به منظور پرداخت دیون و بدهی ها و وصول مطالبات همچنان به فعالیت های حرفه ای خودش ادامه بده.
   اما دقت کنین که هدف از ادامه فعالیت های شرکت پس از انحلال توسط مدیر تصویه، صرفاً پرداخت بدهی های شرکت و وصول مطالبات شرکت است نه درآمدزایی و کسب سود.

 • سلام من در شرکتی کار می کنم که سهامی خاص هست تعداد سهامدارانش خیلی زیادن یعنی تعداد سهامدار زیاد تعداد سهام کم در مقایسه با سهامدار اصلی ، برای انحلال چنین شرکتهایی چگونه باید عمل کردکه 90 درصد سهام دست یک نفر هست و 10 درصد سهام دست 150 نفر لطفا راهنمایی کنین، آیا این 150 نفر حتما باید جهت دریافت خالص دارایی های خودشون به شرکت مراجعه کنن یا روش های دیگری نیز وجود دارد؟

  • درود بر شما
   انحلال شرکت سهامی خاص از 2 طریق امکانپذیره
   1- مطابق با تصمیم مجمع عمومی فوق العاده شرکت که برای تشکیل چنین مجمعی حضور صاحبان بیش از یک سوم سهامی که حق رای دارند (در نوبت دوم دعوت) الزامی است و در شرکت شما اگر شخصی که دارای 90% سهام شرکت است موافق انحلال شرکت نباشه عملاً امکان انحلال شرکت با تصمیم مجمع عمومی فوق العاده وجود نداره
   2- انحلال شرکت با حکم دادگاه (طبق شرایط مندرج در قانون تجارت)

 • سلام وقت بخیر. برای انحلال شرکت سهامی خاص، بعد از اینکه جلسه فوق العاده تشکلیل شد و صورتجلسه تنظیم شد، باید در سامانه irsherkatقسمت صورتجلسه تغییرات ثبت بشه و بعد مدارک برای اداره ثبت شرکتها ارسال بشه؟ممنون

 • درود بر شما
  اگر شرکتی را منحل کنیم آیا مالیات های پرداخت نشده شرکت هم کنسل می شود یا خیر ؟

  • درود بر شما
   خیر بدی های شرکت (مانند مالیات) در صورت انحلال نیز به قوّت خودش باقی هست، به علاوه اینکه چنانچه شرکت بدهی مالیاتی داشته باشه اصلاً امکان ثبت هیچگونه تغییراتی از جمله انحلال شرکت وجود نداره و شما باید ابتدا بدهی مالیاتیتون رو پرداخت کنین تا بتونین شرکت و منحل کنین

 • سلام اگه شرکت مسئولیت محدودم را منحل کنم بعدا اگه خواستم همان نام را دوباره برای خودم ثبت کنم؟ ممنون

  • سلام
   خیر در صورت انحلال هم شما نمیتونین همون اسم رو دوباره برای شرکت دیگه ای ثبت کنین

 • سلام اگر شرکت مسیولیت محدودم را منحل کنم ٱیا میتونم اسمشو نگه دارم و با اون اسم شرکت خاص راه بندازم؟درکل اسم برام مهمه ممنون

 • سلام سال٨٨ شرکتی ثبت کردم با مسیولیت محدود ولی تا حالا روزنامه رسمی نرفتم ٱیا شرکت منحل است یا دایر و سوال دوم میشود شرکت مسیولیت محدود را تبدیل به سهامی خاص کرد؟ ممنونم

  • درود بر شما
   پاسخ سوال اول: شرکت شما پا برجا و دایر است
   پاسخ سوال دوم: امکان تبدیل شرکت با مسئولیت محدود به سهامی خاص و بالعکس وجود ندارد

 • سلام ما یک ثبت شرکت انجام دادیم و تا پرداخت هزینه آگهی روزنامه هم پیش رفتیم و پرداخت کردیم و بنا به دلایلی مشکلی پیش اومد و این قضیه کنسل شد تو سایت نگاه کردم آگهی ثبت موجود هست و پرینت گرفتم اما اصلش رو پست برای من نیورده و اینکه ما که بیمه و کارای دیگه رو انجام ندادیم نیاز هست اونجا هم مراجعه کنیم و اینکه با پرینتی که از سایت گرفتم نمیشه درخواست انحلال زد؟

  • با درود خدمت شما
   شما میتونین از سایت روزنامه رسمی، روزنامه ثبت تاسیس شرکتتون رو پرینت کنین و با همون اقدام به ثبت انحلال شرکت بکنین

 • سلام
  ما شرکتی در سال 95 با مسئولیت محدود ثبت کردیم ولی هیچ فعالیتی نداشته و دفاتر هم پلمپ نکردیم چندین بار به اداره مالیات هم مراجعه کردم و گفتند اگر فعالیتی نداشتید هیچ مالیاتی برای ما در نظر گرفته نمیشه الان میخوام شرکت رو منحل کنم البته بگم 2 سهام دار داره که جدودا 75 درصد سهم برای یک نفر و 25 سهم دیگه برای نفر دیگه ای هستش میشه بدون حضور نفری که 25 درصد داره منحل کرد شرکت رو ؟ سوال دوم اگر این شرکت منحل بشه میشه همین سهام دار ها در جند سال دیگه دوباره درخواست تاسیس شرکت بزنند ؟

  اگر ممکنه قیمت های(موسسه خودتون) انحلال شرکت رو برای بنده ایمیل کنید ممنون

  • با درود خدمت شما
   پاسخ سوال اوّل: با توجه به اینکه در شرکت شما کلاً 2 نفر شریک وجود داره و یکی از شرکاء (صرفنظر از میزان سهم الشرکه ای که داره) حضور نداره در نتیجه تشکیل مجمع عمومی فوق العاده و اتخاذ تصمیم مبنی بر انحلال شرکت امکان پذیر نخواهد بود.
   اگر اصرار به انحلال شرکت دارین یا باید شریک دوّم رو راضی به حضور در جلسه مجمع عمومی فوق العاده و امضاء ذیل صورتجلسه انحلال بکنین و یا مطابق با مواردی که در قانون تجارت وجود داره، انحلال شرکت رو با تقدیم دادخواست از دادگاه تقاضا کنین که در چنین حالتی چنانچه شرایط مندرج در قانون تجارت در مورد شرکتتون توسط دادگاه احراز بشه، دادگاه حکم به انحلال شرکت میده
   پاسخ سوال دوّم: با توجه به اینکه در قانون ما هیچ منعی برای حضور افراد در شرکت های متعدد وجود نداره (تنها محدودیت ممکن اینه که یک نفر نمیتونه همزمان مدیرعامل بیش از یک شرکت باشه)، در نتیجه شما چه شرکتتون رو منحل کنین و چه منحل نکنین، میتونین با همین شرکاء و یا با شرکاء جدید در هر زمانی که تمایل داشته باشین اقدام به تاسیس و ثبت شرکت جدید بکنین

   قیمت ثبت انحلال شرکت رو هم براتون ایمیل کردیم
   موفق باشین

 • سلام. من سال 90 یه شرکت سهامی خاص ثبت کردم و تصمیم داشتم که دفتر بگیرم و کارهای نرم افزاری و خدمات شبکه راه اندازی کنم ولی به دلایلی موفق به راه اندازی کسب و کارم نشدم و چند ماه بعد در یک شرکت دولتی مشغول به کار شدم. حالا بعد از 8 سال شنیدم که یه سری کارهای قانونی برای اداره دارایی و مالیات و بیمه باید هر ساله انجام میشده و انجام نشدنش جریمه داره. الان باید چکار کنم و چجوری میشه شرکت رو منحل کرد ؟

  • سلام دوست گرامی
   بله همانطور که اشاره کردین بعد از ثبت شرکت یکسری از تکالیف و وظایف وجود داره که باید حتماً در موعد مقرر انجام بشه. برای مشاوره در زمینه تکالیف الزامی پس از ثبت شرکت و همچنین اقدامات، مراحل و مدارک لازم برای ثبت انحلال شرکت با کارشناسان ما تماس بگیرید 02143000430

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

phone برای تماس کلیک کنید ۰۲۱-۴۳۰۰۰۴۳۰