شرح مراحل ثبت شرکت بصورت کامل و ساده

اسفند 24, 1396
Mashhoor.ir
شرح مراحل ثبت شرکت بصورت کامل و سادهReviewed by تحریریه مشهور on Mar 15Rating: 5.0شرح مراحل ثبت شرکت بصورت کامل و سادهمراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها چگونه است؟ این سوال یکی از سوالات پر تکرار متقاضیان ثبت شرکت است و ما در ادامه در جهت پاسخ به این سوال و همچنین آشنایی بیشتر شما با فرآیند کلی ثبت شرکت ، سعی داریم مراحل ثبت شرکت را در چند گام ساده و بصورت کامل شرح دهیم.

مراحل ثبت شرکت بصورت کاربردی، کامل و ساده 

 

مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها چگونه است؟ این سوال یکی از سوالات پر تکرار متقاضیان ثبت شرکت است و ما در ادامه در جهت پاسخ به این سوال و همچنین آشنایی بیشتر شما با فرآیند کلی ثبت شرکت ، سعی داریم مراحل ثبت شرکت را در چند گام ساده و بصورت کامل شرح دهیم.

 

1- تعیین نوع شرکت

از میان شرکت های مندرج در ماده 20 قانون تجارت، شرکتی را که با اهداف، شرایط، امکانات و برنامه های شما هماهنگی بیشتری دارد انتخاب نمایید. اما لازم به ذکر است که بیشترین نوع شرکت هایی کخ در ایران به ثبت می رسند شامل شرکت با مسئولیت محدود ، شرکت سهامی خاص ، شرکت تعاونی ، شرکت تضامنی و همچنین تا حدودی شرکت سهامی عام است که برای آشنایی بیشتر با هر کدام از آن ها بر روی آن کلیک نمایید.

 

2- انتخاب شرکاء و سهامداران

مهمترین گام از مراحل ثبت شرکت همین گام است، چرا که اگر در ابتدای کار در انتخاب شرکاء و سهامداران شرکت که قرار است سرمایه، کار، اندیشه، تخصص، انرژی و زمان خود را در قالب شرکت بیاورند و با یکدیگر در سود و زیان شرکت شریک شوند، دقت لازم به عمل نیاید می تواند شرکت را در طول حیاتش با مشکلات و چالش های گوناگونی رو به رو سازد که گاهی کار تا جایی پیش می رود که منجر به انحلال شرکت می شود.
 

3- تعیین سرمایه شرکت و آورده ها

هنگامی که قصد ثبت شرکت را دارید باید تعیین نمایید که سرمایه شرکت شما چه مقدار است همچنین باید نوع سرمایه شرکت اعم از نقدی و غیر نقدی را نیز تعیین نمایید.
نکته 1: حداقل سرمایه مورد نیاز جهت ثبت شرکت 000/ 000/ 1 ریال است.
نکته 2: چنانچه آورده هر کدام از شرکاء و سهامداران بصورت غیر نقدی باشد، لازم است از قبل نظر کارشناس رسمی دادگستری در رابطه با ارزش ملک، خودرو، ماشین آلات و غیره ای که تصمیم است به عنوان سرمایه غیرنقدی به شرکت آورده شود، بصورت رسمی اخذ و به اداره ثبت شرکتها ارسال گردد.

 

4- تعیین موضوع فعالیت شرکت

تعیین موضوع فعالیت شرکت یکی از مهمترین گام های مراحل ثبت شرکت است، چرا که اگر دقت لازم را در این مورد نداشته باشید ممکن است شرکت شما اصلا ثبت نشود یا اگر ثبت هم بشود در ادامه با مشکلاتی مواجه شوید.
از بین موضوعات گوناگونی که برای فعالیت شرکت وجود دارد، 4 دسته مختلف وجود دارد:
الف) موضوعاتی که قابل ثبت توسط عموم مردم نیستند و فعالیت در این موضوعات در انحصار دستگاه ها و نهادهای حاکمیتی و عمومی و دولت قرار دارد.
ب) موضوعاتی که قبل از ثبت نیاز به اخذ مجوز از وزارت خانه، سازمان و یا نهاد مرتبط و ذی ربط دارند و اصل این مجوز باید به اداره ثبت شرکتها ارسال گردد.
پ) موضوعاتی که برای ثبت نیاز به مجوز ندارند اما بعد از ثبت شرکت و برای فعالیت نیاز به اخذ مجوز از وزارت خانه، سازمان و یا نهاد مرتبط و ذی ربط دارند.
ت) موضوعاتی که نه در هنگام ثبت و نه پس از آن نیازی به مجوز خاصی ندارند.
از آنجائیکه انتخاب موضوع فعالیت شرکت از مسائل تخصصی است پیشنهاد می نماییم قبل از هر اقدامی با کارشناسان متخصص ثبتی موسسه حقوقی مشهور مشاوره نمایید.

 

5- تعیین نام شرکت

موضوع تعیین نام شرکت را قبلا تحت عنوان راهنمای انتخاب نام شرکت بررسی نموده ایم که پیشنهاد می نماییم آن را مطالعه نمایید.

 

6- تعیین سمت اعضا هیئت مدیره و وضعیت حق امضاء شرکت

در هر شرکتی سمت هایی همچون مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره، نایب رئیس هیئت مدیره و عضو هیئت مدیره وجود دارد و همچنین بسته به نوع شرکت ممکن است بازرس اعم از بازرس اصلی و علی البدل هم وجود داشته باشد که باید ضمن تعیین سمت هر کدام از اعضاء شرکت، وضعیت حق امضاء در شرکت را نیز تعیین نمایید.

 

7- تهیه و امضا مدارک شرکت

پس از تایید نام شرکت باید مدارک ذیل تهیه شده و به امضاء شرکاء ، سهامداران و بازرسین شرکت (در صورت وجود) برسد و ما در ذیل به مدارک شرکت های پر متقاضی اشاره می نماییم:

 

الف) مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود:
الف-1 : دو برگ از تقاضانامه.
الف-2 : دو برگ از شرکتنامه.
الف-3 : دو نسخه از اساسنامه.
الف-4 : دو نسخه از صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و جلسه هیئت مدیره.
الف-5 : کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی همه اعضا.
الف-6 : اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری اعضاء هیئت مدیره.
الف-7 : تعهد نامه هیئت مدیره مبنی بر نداشتن سوء پیشینه کیفری و محدودیت های قانونی قبول سمت در هیئت مدیره شرکت.

 

ب) مدارک مورد نیاز بر ای ثبت شرکت سهامی خاص:
ب-1 : دو برگ اظهارنامه.
ب-2 : دو نسخه از اساسنامه.
ب-4 : دو نسخه از صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و جلسه هیئت مدیره.
ب-5 : کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی همه اعضا.
ب-6 : اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری اعضاء هیئت مدیره و بازرسین.
ب-7 : گواهی بانک مبنی بر سپرده گذاری حداقل 35% از سرمایه شرکت در حسابی به نام شرکت در شرف تاسیس.
ب-8 : تعهد نامه هیئت مدیره و بازرسین شرکت مبنی بر نداشتن سوء پیشینه کیفری و محدودیت های قانونی قبول سمت در هیئت مدیره شرکت و بازرسین.

 

پ) مدارک مورد نیاز بر ای ثبت شرکت تعاونی:
پ-1 : 4 نسخه از صورتجلسه مجمع عمومی موسس و اولین مجمع عمومی عادی و اسامی اعضاء شرکت، هیئت مدیره منتخب، بازرسان و مدیر عامل شرکت.
پ-2 : 4 نسخه از اساسنامه شرکت.
پ-3 : 4 نسخه از دعوت نامه از اولین مجمع عمومی عادی.
پ-4 : درخواست کتبی ثبت شرکت تعاونی.
پ-5 : ارائه طرح پیشنهادی و مجوزی صادره از وزارت تعاون.
پ-6 : رسید پرداخت مبلغ لازم التادیه سرمایه شرکت مطابق با اساسنامه.
پ-7 : موافقت نامه تشکیل شرکت یا اتحادیه.
پ-8 : ارائه مجوز ثبت شرکت یا اتحادیه.
پ-9 : کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی همه اعضا.
پ-10 : اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری اعضاء هیئت مدیره و بازرسین.
پ-11 : تعهد نامه هیئت مدیره و بازرسین شرکت مبنی بر نداشتن سوء پیشینه کیفری و محدودیت های قانونی قبول سمت در هیئت مدیره شرکت و بازرسین.
 
نکته: مدارک مورد نیاز برای اخذ پروانه تاسیس شرکت تعاونی شامل موارد ذیل است:
1- کپی مدارک ثبت شرکت تعاونی که از مرجع ثبت دریافت شده است.
2- نسخه ای از روزنامه رسمی که آگهی تشکیل شرکت تعاونی در آن چاپ شده است.
3- تقاضانامه برای اخذ پروانه تاسیس که خطاب به اداره تعاون نوشته شده باشد.
 
ت) مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تضامنی:
ت-1 : 2 برگ از تقاضانامه
ت-2 : 2 برگ از شرکتنامه
ت-3 : 2 نسخه از اساسنامه
ت-4 : کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه همه اعضاء
ت-5 : اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری اعضاء هیئت مدیره
ت-6 : ارائه اصل مجوز صادره از مرجع صلاحیتدار
ت-7 : تعهد نامه هیئت مدیره مبنی بر نداشتن سوء پیشینه کیفری و محدودیت های قانونی قبول سمت در هیئت مدیره شرکت.
 

8- ارسال مدارک به اداره ثبت شرکتها

پس از انجام کلیه اقدامات فوق و تهیه مدارک پیش گفته و تکمیل اطلاعات مورد نیاز در سامانه اداره ثبت شرکتها بصورت گام به گام و تایید نام و امضاء مدارک، باید مدارک لازم را از طریق باجه های پستی مجاز و از طریق پست پیشتاز به اداره ثبت شرکتها ارسال نمایید.
با ارسال مدارک به اداره ثبت شرکتها ممکن است با یکی از 3 حالت ذیل رو به رو شوید:
1- رد پرونده (که در این صورت مدارک به نشانی شما عودت می گردد).
2- اعلام رفع نقص پرونده (در این صورت مدارک جهت رفع نقص به نشانی شما عودت می گردد).
3- پذیرش پرونده (در اینصورت شرکت شما به ثبت میرسد که می بایست یا شخص اصیل یا وکیل دادگستری که در سامانه اداره ثبت شرکتها معرفی شده و اصل وکالتنامه وی همراه با مدارک شرکت به اداره ثبت شرکتها ارسال گردیده است، بصورت حضوری به اداره ثبت شرکتها مراجعه می نماید و ضمن پرداخت هزینه های قانونی و امضاء ذیل دفاتر؛ مدارک شرکت ثبت شده را دریافت می نماید).

 

9- پرداخت هزینه روزنامه رسمی و کثیر الانتشار

آخرین گام از مراحل ثبت شرکت مراجعه به سایت روزنامه رسمی و پرداخت هزینه انتشار آگهی رسمی ثبت تاسیس شرکت و نیز مراجعه مجدد به سایت اداره ثبت شرکتها و پرداخت هزینه انتشار آگهی رسمی ثبت تاسیس شرکت است که هر دو روزنامه مذکور از طریق پست به آدرس شما ارسال خواهد شد.
 
در پایان لازم به ذکر است چنانچه در مورد مراحل ثبت شرکت سوالی دارید که بی پاسخ مانده است یا در مورد موارد لازم مربوط به ثبت شرکت و پس از آن نیاز به مشاوره حقوقی دارید، می توانید ضمن تماس با موسسه حقوقی مشهور از مشاوره کارشناسان خبره و با تجربه ما بهره مند گردید.
 
 
مشاور رایگان در امور حقوقی و ثبتی شما مشاور رایگان

مطالب مشابه

نظرات و بازتاب ها

نظر خود را ارسال کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد